دستگاه قهوه ساز

حقایقی درمورد دستگاه اسپرسوساز تک بویلر

حقایقی درمورد دستگاه اسپرسوساز تک بویلر

باورهای غلط و گمراه‌کننده‌ای در مورد دستگاه‌های اسپرسوساز تک بویلر وجود دارد که آن‌ها را ارزان، کم‌بازده و ناتوان در تولید اسپرسوی باکیفیت کافه معرفی می‌کنند. اما واقعیت این است که اسپرسوسازهای تک بویلر کارآمد بوده و می‌توانند نیازهای بسیاری از باریستاهای خانگی را برآورده سازند. این دستگاه‌ها جمع‌وجور و سبک هستند و گاهی اوقات عملکردی فراتر از انتظار ارائه می‌دهند.

در نهایت، این ناشناخته بودن است که باعث سردرگمی زیادی در مورد تک بویلرها می‌شود؛ بنابراین، ما می‌خواهیم به شما نشان دهیم که زندگی با یک دستگاه اسپرسوساز تک بویلر واقعاً چگونه است، چگونه عملکرد آن را به حداکثر برسانیم و چگونه با مهارت‌های باریستایی ظریف، بهترین بهره را از این دستگاه‌های کارآمد و نا‌شناخته ببریم.

اسپرسوساز تک بویلر (Single Boiler) چیست؟

دستگاه‌های تک دیگ بخار اساساً از یک دیگ بخار برای دم‌کردن قهوه و بخاردادن شیر استفاده می‌کنند. برخی از دستگاه‌های دیگ بخار تک، تنها برای دم‌کردن اسپرسو کاربرد دارند، اما اکثر آن‌ها قابلیت دوگانه‌ای (دم‌کردن قهوه و بخاردادن شیر) را ارائه می‌دهند. به همین دلیل، دستگاه‌های تک بویلر تقریباً روی هر پیشخوانی در هر فضایی جای می‌گیرند و با اشغال فضای کم، تجربه‌ای کامل از کافه را به ارمغان می‌آورند. درعین‌حال، اندازه جمع‌وجور و نیاز کمتر به مواد و مکانیزم‌های اضافی، این دستگاه‌ها را بسیار ساده و در نتیجه، ارزان‌تر از دستگاه‌های مبدل حرارت و دیگ بخار دوگانه (Dual Boiler) نگه می‌دارد.

دستگاه اسپرسوساز تک بویلر برای چه کسانی مناسب است؟

 • افراد تازه‌کار: سادگی کاربری این دستگاه‌ها باعث می‌شود تا گزینه‌ای ایده‌آل برای شروع یادگیری و تجربه دنیای اسپرسو باشد.
 • باریستاهای حرفه‌ای با وسواس دما: برخی از مدل‌های تک بویلر مجهز به سیستم کنترل دمای PID هستند که برای باریستاهای حرفه‌ای که بر ثبات دما در فرایند دم‌آوری حساس هستند، بسیار کارآمد است.
 • افراد با بودجه محدود: قیمت پایین‌تر دستگاه‌های اسپرسوساز تک بویلر نسبت به مدل‌های بویلر دوگانه یا مبدل حرارت، آن‌ها را به انتخابی اقتصادی برای علاقه‌مندان به اسپرسو تبدیل می‌کند.
 • علاقه‌مندان به صرفه‌جویی در فضا: طراحی جمع‌وجور این اسپرسوسازها باعث می‌شود تا فضای کمی روی پیشخان اشغال کنند.

برخی بر این باورند که کاربری ماشین‌های تک بویلر نسبت به مدل‌های مبدل حرارت یا بویلر دوگانه که امکان هم‌زمان بخاردهی شیر و دم‌آوری قهوه را فراهم می‌کنند، پیچیده‌تر است. بااین‌حال، گرچه اکثر اسپرسوسازهای تک بویلر فاقد سیستم کنترل دمای PID یا بویلر اختصاصی برای بخاردهی هستند، اما در صورت داشتن روال کار ثابت، برخی تجهیزات جانبی ضروری و اشتیاق به یادگیری تکنیک‌های مناسب، استفاده از آن‌ها بسیار سرراست و در نهایت می‌تواند زمینه‌ساز تسلط بر مهارت‌های لازم برای تهیه اسپرسوی باکیفیت در آینده شود. در ادامه به نکاتی برای موفقیت در استفاده از این اسپرسوسازها اشاره خواهیم کرد.

دستگاه اسپرسوساز تک بویلر برای چه کسانی مناسب است؟

 1. آسیاب قهوه، حرف اول را می‌زند

دستگاه تک بویلر (Single Boiler) خود را با یک آسیاب مناسب برای اسپرسو همراه کنید. یادگیری نحوه استفاده و تنظیم دقیق آسیاب، بزرگ‌ترین مانع یادگیری برای دم‌کردن صحیح اسپرسو است؛ بنابراین، ما به‌شدت توصیه می‌کنیم از آسیاب‌هایی که برای اکثر باریستاهای خانگی مناسب است، استفاده کنید. آنها ابعاد کوچکی دارند، در محدوده قیمتی متوسط قرار می‌گیرند و پودر نرم و یکدستی تولید می‌کنند. تقریباً تمام نتایج مثبت و منفی اسپرسو، با کیفیت آسیابی که استفاده می‌کنید شروع و به پایان می‌رسد؛ بنابراین، این اولین قدم، بسیار مهم است.

 1. از ترازو استفاده کنید

این نکته هرگز به‌اندازه کافی مورد تأکید قرار نگرفته که استفاده از ترازو برای اندازه‌گیری میزان قهوه ورودی، خروجی و زمان عصاره‌گیری، دومین ابزار مهم برای دستیابی به ثبات در تهیه اسپرسو است. ترازو به شما کمک می‌کند تا خیلی سریع‌تر مشکلات را برطرف کرده و به‌راحتی یک دستورالعمل برای تهیه اسپرسو ایجاد و آن را اصلاح کنید تا راهنمای شما باشد. آیا برای تهیه هر شات اسپرسو نیاز به ترازو دارید؟ خیر، زمانی که به تنظیمات دلخواه خود رسیدید دیگر نیازی به این کار نیست. اما اندازه‌گیری دقیق میزان قهوه‌ای که داخل پرتافیلتر می‌ریزید، گام کلیدی برای دستیابی به ثبات است. برای ثبت و پیگیری نتایج و یافته‌های خود، یک دفترچة یادداشت مخصوص تهیة اسپرسو داشته باشید.

 1. از محصولات جانبی اسپرسوسازها استفاده کنید

از محصولات بازار قطعات یدکی مانند بسکت‌های پرتابلتر و اسپری با دقت بالا استفاده کنید. درحالی‌که این مورد در لیست اهمیت پایین‌تری قرار دارد؛ اما انجام تغییرات کوچکی مانند استفاده از بسکت VST یا IMS می‌تواند ثبات و یکنواختی عصاره‌گیری شما را بهبود بخشد. اغلب بسکت‌های فابریک (OEM) که همراه با دستگاه‌های اسپرسوساز عرضه می‌شوند، از ورق فلزی خُرد شده ساخته شده‌اند و بسیاری از سوراخ‌های آن‌ها غیریکنواخت است. از طرف دیگر، سبدهای دقیق با لیزر برش داده شده و هندسة منظمی دارند که منجر به اسپرسوی خوش‌طعم‌تر می‌شود. در نهایت، یک تمپر  با اندازه‌گیری دقیق مانند سایزهای ۵۸.۳، ۵۸.۵ یا ۵۸.۵۵ به حذف خطاهای تمپر کردن کمک کرده و بستر قهوه با سطح صاف‌تری را برای شما ایجاد می‌کند.

همچنین بخوانید
مبدل حرارتی چیست و چه نقشی در اسپرسوساز دارد؟

از محصولات جانبی اسپرسوسازها استفاده کنید

بهترین روش تنظیم دستی المنت در دستگاه‌های اسپرسوساز تک بویلر بدون PID

در صورت نداشتن PID، راهی برای مشاهده مستقیم دمای آب دم‌آوری قهوه وجود ندارد. به طور ایده‌آل، دمای دم‌آوری قهوه باید بین ۹۰ تا ۹۵ درجه سانتی‌گراد (۱۹۴ تا ۲۰۴ درجه فارنهایت) باشد. به همین دلیل، تنظیم دستی المنت برای حفظ دمای مطلوب در دستگاه‌های اسپرسوساز تک بویلر ضروری  و انجام آن بسیار ساده است. تنظیم دمای المنت یا در واقع خنک‌کردن زودهنگام بویلر زمانی است که المنت گرم‌کننده در بالاترین حد خود در حالت دم‌آوری قرار دارد. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا برای داشتن بیشترین ثبات دما، شات خود را عصاره بگیرید.
 • با استفاده از آب خروجی از هدگروپ، لیوان خود را گرم کنید. پورتافیلتر را همچنان در هدگروپ نگه دارید.
 • دکمه دم‌آوری را فشار دهید و آب را تا زمانی که چراغ نشانگر المنت گرم‌کننده روشن شود، خارج کنید.
 • زمانی که چراغ روشن شد، نشان‌دهندة رسیدن به دمای حداکثر (بیش از حد داغ برای دم‌آوری) است.
 • بعد از خاموش‌شدن چراغ، ۳۰ تا ۴۵ ثانیه صبر کنید تا دما به حدود ۹۰ درجه سانتی‌گراد (۲۰۴ درجه فارنهایت) برسد. در صورت نیاز به دمای پایین‌تر، چند ثانیه دیگر صبر کنید.
 • اگر می‌خواهید شات دیگری تهیه کنید، این فرایند را تکرار کنید.

به طور خلاصه، پس از خروج آب در حالت دم‌آوری، منتظر خاموش‌شدن چراغ بویلر باشید. سپس، ۳۰ تا ۴۵ ثانیه بعد از رسیدن به دمای اوج بویلر صبر کنید تا برای دم‌آوری آماده شوید. در دستگاه‌های اسپرسوساز تک بویلر بدون PID معمولاً اختلاف دمایی ۱۵ درجه‌ای وجود دارد، بنابراین اگر این مرحله را انجام ندهید، ممکن است با دمای ۸۵ درجه سانتی‌گراد (۱۸۵ درجه فارنهایت) یا ۹۹ درجه سانتی‌گراد (۲۱۱ درجه فارنهایت) مواجه شوید که منجر به طعم بسیار ترش یا تلخ در فنجان قهوه می‌شود.

همچنین بخوانید
نحوه استفاده از دستگاه های قهوه ساز فیلتری

بخاردهی یکنواخت‌تر با دستگاه اسپرسوساز تک بویلر

بخاردهی معمولاً به‌عنوان نقطه‌ضعفی برای دستگاه‌های اسپرسوساز تک بویلر شناخته می‌شود، چرا که آن‌ها فاقد بویلر بخار اختصاصی هستند. اما آیا این موضوع کاملاً صحت دارد؟ قطعاً شما نمی‌توانید به‌صورت هم‌زمان چند نوشیدنی با شیر تهیه کنید، اما مطمئناً می‌توانید به‌راحتی یک نوشیدنی با شیر را به‌صورت عالی تهیه نمایید. داشتن یک بویلر بخار اختصاصی به این معناست که شما می‌توانید بدون معطلی بخاردهی کنید و از قدرت و ظرفیت بیشتری برای بخار برخوردار باشید. بااین‌وجود، بخاردهی با دستگاه تک بویلر همچنان می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش باشد و به شما امکان دهد تا میکرو فوم عالی ایجاد کرده و هنر لاته آرت در سطح باریستا را پیاده کنید. در واقع، بخاردهی شیر با دستگاه تک بویلر فقط کمی برای رسیدن به دمای موردنیاز زمان می‌برد، بنابراین اگر بتوانید بخاردهی یک نوشیدنی با شیر را در ۳۰ تا ۴۵ ثانیه به‌جای ۱۵ ثانیه انجام دهید، مشکلی نخواهید داشت. در ادامه چند نکتة کاربردی ذکر شده است:

۱.  بلافاصله پس از عصاره‌گیری شات قهوه، به حالت بخاردهی سوئیچ کنید و پارچ شیر خود را برای تخلیه آب از لوله بخار آماده کنید.

۲.  برای به‌دست‌آوردن خشک‌ترین بخار ممکن، کمی آب را در یک پارچ خالی بخار دهید تا بخار تشکیل شود. هنگامی که چراغ گرمایش خاموش شد، به دمای بخاردهی مطلوب رسیده‌اید.

۳.  پارچ شیر خود را با شیر پر کنید و آماده بخاردهی شوید.

۴.  نازل بخار را با استفاده از لوله بخار به‌عنوان راهنما در شیر فروببرید، سپس پارچ را کمی به سمت پایین حرکت دهید تا نوک نازل بخار کمی روی سطح شیر قرار گیرد و پارچ را کمی کج کنید تا حرکت گردابی ایجاد شود.

۵.  برای چند ثانیه هوا وارد شیر کنید و سپس برای گرم‌کردن کامل شیر، نازل بخار را زیر سطح شیر فروببرید.

۶.  لوله بخار را تخلیه کنید و با دستمال تمیز کنید.

۷.  نوشیدنی خود را بریزید.

بخاردهی یکنواخت‌تر با دستگاه اسپرسوساز تک بویلر

حال زمان آن رسیده که دستگاه‌های اسپرسوساز تک بویلر به حق خود برسند. استفاده از آن‌ها سرگرم‌کننده و آسان است و می‌توانند نتایجی مشابه و حتی در حد و اندازه دستگاه‌های گران‌تر با امکانات بیشتر به ارمغان بیاورند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *