وبلاگ

ابزارهای مناسب بارتندر

ابزارهای مناسب بارتندر

بسته به سلیقه و شرایط آب‌وهوایی، کافی‌شاپ‌ها با درخواست‌های متنوعی بابت نوشیدنی از طرف مشتریان خود مواجه می‌شوند که آماده‌سازی هرکدام از این سفارش‌ها نیازمند مهارت و اطلاعات کافی در زمینه‌ی ترکیب و سرو آنها است.

بارتندرها با استفاده از تکنیک‌هایی همچون تکان‌دادن، هم‌زدن، مخلوط‌کردن و تزیین، نوشیدنی‌هایی ابداع می‌کنند که نه‌تنها طعم خوبی دارند؛ بلکه از ویژگی‌های بصری جذابی نیز برخوردار هستند. به زبان ساده‌تر بارتندرها در هنر ترکیب و سرو نوشیدنی‌های سرد در مکان‌هایی همچون هتل‌ها، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها مهارت دارند.

بارتندرها برای خلق و تولید نوشیدنی‌های خوش‌طعم و زیبا نیازمند استفاده از ابزارهای تخصصی در این زمینه هستند که در ادامه مطلب به معرفی و توضیح برخی از آنها خواهیم پرداخت:

ترکیب‌کردن نوشیدنی‌ها بیشتر از این که یک هنر باشد، یک علم محسوب می‌شود و دقت، نکته کلیدی آن است. بارتندرها نیز برای ترکیب نوشیدنی‌ها نیازمند اندازه‌گیری مداوم هریک از آنها هستند که به وسیله‌ی مورداستفاده آنها جهت اندازه‌گیری مایعات جیگر گفته می‌شود که دارای ابعاد و حجم‌های متفاوتی است.

 

جیگر (پیمانه)

 • لیوان مخلوط‌کن

بافت ابریشمی برخی از ترکیبات نوشیدنی با تکان‌دادن از بین رفته و خراب می‌شوند، به همین دلیل برای این نوع نوشیدنی‌ها از لیوان‌های مخلوط‌کن استفاده می‌شود. لیوان‌های مخلوط‌کن دارای پایه‌ای سنگین و محکم و همچنین دهانه‌ای بزرگ هستند که ریختن نوشیدنی را راحت‌تر می‌کنند. این لیوان‌ها برای ترکیب کوکتل پیش از انتقال به لیوان مشتری کاربرد دارند.

 

لیوان مخلوط‌کن

 • بار اسپون (قاشق بار)

قاشق‌های بار، بلندتر و باریک‌تر از قاشق‌های معمولی بوده و امکان هم زدن ترکیبات کوکتل و چرخاندن یخ به‌منظور خنک و رقیق کردن آن را فراهم می‌کنند. به‌صورت کلی سه نوع سبک قاشق بار وجود دارد

 1. قاشق میله‌ای آمریکایی: این قاشق دارای یک درپوش پلاستیکی و دسته‌ای پیچ‌خورده است.
 2. قاشق بار اروپایی: دارای مادلر است.
 3. قاشق بار ژاپنی: قاشق بار ژاپنی نسبت به سایر قاشق‌ها سنگین‌تر است.

 

بار اسپون (قاشق بار)

 • شیکر کوکتل

تکان‌دادن کوکتل‌ها باعث رقیق، سردشدن سریع و حفظ بافت نرم آنها می‌شود؛ و این فرایند توسط شیکر کوکتل انجام می‌پذیرد. شیکرها معمولا از جنس استیل ضدزنگ بوده و برای ترکیب آب مرکبات، یخ و…. استفاده می‌شوند. برخی از شیکرهای کوکتل نیز درون خود دارای صافی‌ها و فیلترهایی هستند که پالپ‌ها، یخ‌ها و مواد دیگر نوشیدنی را هنگام ریختن در لیوان جدا می‌کنند.

سه نوع از رایج‌ترین انواع شیکر بوستون، کوبلر و فرانسوی هستند.

 

شیکر کوکتل

 • صافی هاثورن

اگر از شیکر بوستون یا لیوان‌های مخلوط‌کن استفاده می‌کنید نیاز به یک صافی هاثورن نیز خواهید داشت. در ابتدا، بارمن‌ها از صافی‌های ژولپ برای کوکتل استفاده می‌کردند، اما ناتانیل هاتورن این نسخه ارتقا یافته را در دهه 1800 با الهام از صافی‌های چای که عملکردی مشابه دارند، به ثبت رساند. بر خلاف صافی ژولپ، صافی هاثورن دارای فنری است که در امتداد لبه قرار دارد و به صافی اجازه می‌دهد تا به‌خوبی روی لبه قلع شیکر یا شیشه مخلوط‌کن قرار بگیرد. علاوه بر این، اکثر صافی‌های هاثورن دارای زبانه‌ای هستند که به شما امکان می‌دهد صافی را روی فنر فشار دهید تا محتویات شیکر یا لیوان را بهتر به ظرف موردنظر خود انتقال دهید.

 

صافی هاثورن

 • استرینر ( صافی نوشیدنی)

حتی اگر از صافی‌های هاثورن استفاده کنید بازهم ممکن است مقداری از مواد معلق مانند و یخ‌های ریز موجود در ترکیبات به درون نوشیدنی‌ شما انتقال پیدا کند. اینجاست که یک صافی توری ظریف لازم است. با استفاده از استرینر می‌توانید از ورود ریزترین پالپ‌ها و ذرات موجود در کوکتل به نوشیدنی مشتری جلوگیری نمایید.

 

استرینر ( صافی نوشیدنی)

 • مادلر

مادلر یکی از ابزار مهم و ویژه بارتندرها محسوب می‌شود. مادلرها مانند هونگ عمل کرده و امکان له کردن و اضافه‌کردن چاشنی‌ها و عصاره گیاهان را فراهم می‌کنند. بارتندرها با استفاده از این ابزار عصاره و طعم گیاهان تازه را به‌خوبی استخراج کرده و مورداستفاده قرار می‌دهند. به طور مثال در ساخت ترکیبات نوشیدنی‌هایی همچون موهیتو که نیاز به استفاده شیرین‌کننده‌ها، عصاره‌ی نعنا و لیمو… است از مادلر استفاده می‌شود.

 

مادلر

 • آب مرکبات گیری

تقریبا همه‌ی بارتندرها از آب تازه مرکبات برای نوشیدنی‌های خود استفاده می‌کنند و آب مرکبات گیری یکی از ابزارهای ضروری برای آنها محسوب می‌شود.

 

آب مرکبات گیری

 • زستر

یکی دیگر از روش‌های خلق یک نوشیدنی خاص و منحصربه‌فرد اضافه‌کردن چاشنی‌های متنوع به آن است که اساسی‌ترین راه‌ پیداکردن یک چاشنی جدید نیز استفاده‌کردن از پوست مرکباتی همچون پرتقال، لیموترش، گریپ‌فروت و…. است. به همین دلیل بارتندرها با استفاده از زستر یک‌لایه باریک و نازک از پوست مرکبات را با یک پیچ‌وتاب سریع جدا کرده و از عصاره آنها درون نوشیدنی و گاهی نیز از خود این لایه برای تزیینات و جلوه‌های بصری بهره می‌برند.

 

زستر

 • چاقوی تیز

وجود یک چاقوی تیز و مناسب در هر خانه، آشپزخانه و باری ضروری محسوب می‌شود. چاقوی مناسب به بارتندرها کمک می‌کند تا مرکبات را به نازک‌ترین شکل ممکن بدون فشرده‌شدن آنها برش داده و استفاده نمایند.

 

چاقوی تیز

 • یخ‌ساز

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم اساس فعالیت بارتندرها، ارائه نوشیدنی‌های سرد و مدیریت بار سرد است. در نتیجه یخ‌ساز مناسب، یکی از ابزارهای لازم و ضروری برای بارتندرها محسوب می‌شود. یخ‌ساز مخصوص بار باید امکان تولید یخ‌هایی شفاف و یکدست و همچنین قابلیت خردکردن یخ را نیز داشته باشد.

 

یخ‌ساز

 • مخلوط‌کن برقی

در تابستان‌های گرم، معمولا مشتریان تقاضای نوشیدنی‌های خنک مخلوط شده با یخ را دارند. بارتندرها با استفاده از مخلوط‌کن‌های برقی می‌توانند نوشیدنی‌هایی همچون ترکیبات هندوانه یا طالبی را با یخ درست کرده و سرو کنند.

 

مخلوط_کن برقی

 • درب بازکن بطری

ازآنجایی‌که زمان برای بارتندرها یک گزینه بسیار مهم و حساس محسوب می‌شود، استفاده از درب بازکن بطری به‌عنوان یکی دیگر از ابزارهای پرکاربرد بسیار ضروری است.

 

درب بازکن بطری

 • تخته برش

شما به‌عنوان یک بارتندر باید از فضایی تمیز و بهداشتی برای خردکردن و برش‌دادن میوه‌ها، سبزیجات و تزیینات استفاده نمایید. به‌کارگیری یک تخته برش تمیز و خشک نیز در کنار چاقوی تیز و مناسب می‌تواند نظافت و بهداشت سطح کار شما را تضمین کند.

 

تخته برش

 

بارتندری می‌تواند یکی از لذت‌بخش‌ترین و مفرح‌ترین کارها محسوب شود که در کنار هنر، نیازمند دانش و مهارت استفاده از ابزار و ترکیب نوشیدنی‌ها نیز هست. تمامی ابزارهای مناسب بارتندرها زمانی کارایی و خاصیت دارند که مسئول بار بتواند با علم و تخصص از آنها استفاده کرده و درنهایت رضایت مشتریان را با ارائه‌ی ترکیبی از نوشیدنی‌های سرد و منحصربه‌فرد کسب نماید.

 

 

همچنین بخوانید
بهترین قهوه برای رفع خستگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *