وبلاگ

علت گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز

علت گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز

افرادی که با دستگاه‌های اسپرسوساز سروکار دارند، ممکن است با مشکلات و ایرادات زیادی در حین کار مواجه شوند. این ایرادات به راحتی قابل رفع شدن بوده و جای هیچ نگرانی نمی‌باشد. یکی از ایراداتی که ممکن است با آن روبرو شوید، گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز است. از آنجایی که برای تهیه اسپرسو نیاز به آب داغ است، دستگاه باید قادر باشد دمای آب را ظرف مدت زمان کوتاهی افزایش دهد. در صورتی که این اتفاق نیفتد، یعنی دستگاه دچار مشکل شده و باید آن را برطرف کرد. برای همین در ادامه این مطلب قرار است به بررسی دلایل گرم نکردن آب در اسپرسوساز و عیب‌یابی آن بپردازیم.

بهترین دمای آب در دستگاه اسپرسوساز

برای اینکه بتوانید نوشیدنی اسپرسو با کیفیتی تهیه کنید، باید دمای آب در دستگاه اسپرسوساز به حد ایده‌آلی برسد. این دما معمولا بین 91 تا 96 درجه سلسیوس است. اگر دمای دستگاه کمتر از 91 درجه سلسیوس باشد، عصاره‌گیری از قهوه به خوبی انجام نشده و نوشیدنی نهایی کیفیت خوبی نخواهد داشت. همچنین اگر دما بیش از حد باشد (100 درجه سلسیوس)، برای قهوه مناسب نبوده و منجر به طعم سوختگی آن خواهد شد. برای همین است که میزان دمای آب و گرم شدن آن مسئله مهمی است و باید به آن توجه داشت.

اهمیت دمای آب در تهیه اسپرسو

 

اهمیت دمای آب در تهیه اسپرسو

دمای دم کردن به دمای آب در زمانی که به قهوه آسیاب شده می‌رسد، گفته می‌شود. دمای اسپرسو باید بین 91 الی 96 درجه سلسیوس و یا 195 الی 205 درجه فارنهایت باشد. اهمیت دمای آب در سرو نوشیدنی‌های اسپرسو بسیار زیاد است. این موضوع به قدری اهمیت دارد که اگر از قهوه با کیفیت با درجه آسیاب مناسب استفاده شود، اما به دمای آب توجهی نشود، کیفیت نوشیدنی به حد مطلوب نخواهد رسید. در واقع دمای آب باید در حد مناسبی باشد تا در طول عصاره گیری از قهوه بهترین نتیجه را داشته باشد. در صورتی که از آب با دمای کمتر از 91 درجه سلسیوس یا 195 درجه فارنهایت استفاده شود، عصاره گیری به شکل درستی انجام نمی‌گردد. در صورتی هم که از آب‌های داغ و در حد جوش (100 درجه سلسیوس) استفاده شود، قهوه سوخته و نوشیدنی طعم سوختگی به خود می‌گیرد. از این رو دمای آب در اسپرسوساز اهمیت زیادی دارد و برای رسیدن به یک نوشیدنی با کیفیت و خوش طعم باید مورد توجه قرار بگیرد.

در رابطه با تاثیرات دماهای مختلف بر روی طعم اسپرسو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دمای 92 درجه سانتی گراد: در این زمان قهوه از اسیدیته بالا و تلخی پایین برخوردار می‌شود.
 • دمای 98 درجه سانتی گراد: قهوه از اسیدیته متوسط با میزان شیرینی، تلخی و بافت کامل برخوردار می‌شود.
 • دمای 94 الی 96 درجه سانتی گراد: قهوه از اسیدیته متعادل با بافت خوب و تلخی پایین برخوردار می‌شود.

تاثیر آب مورد استفاده در طعم قهوه

 

تاثیر آب مورد استفاده در طعم قهوه

درصد زیادی از نوشیدنی‌های قهوه را آب تشکیل میدهد. برای همین کیفیت آب مورد استفاده در این نوشیدنی‌ها بسیار مهم است و باید از آب مناسبی برای آنها استفاده شود. برای مثال میتوان از آب‌های معدنی، آب جوشیده و یا آب شیر فیلتر شده استفاده کرده و از طعم خوب قهوه خود لذت برد. آب شیر گزینه خوبی برای دستگاه اسپرسوساز است. اما بهتر است از طریق فیلترهایی آن را فیلتر کرده و ذرات ریز و درشت آن را از بین برد.

تنظیم ترموستات اسپرسوساز برای رسیدن به دمای مناسب

یکی از قطعات دستگاه اسپرسوساز که بر روی طعم قهوه تاثیر زیادی دارد، ترموستات است. ترموستات باید همواره سالم باشد و به شکل صحیحی تنظیم شود. خرابی ترموستات و یا تنظیم نبودن آن سبب جوشیدن قهوه می‌شود و بر روی طعم آن تاثیر منفی می‌گذارد. ترموستات در قهوه سازها نقش سوپاپ را بر عهده دارد و باعث می‌شود تا اگر دمای دستگاه بیش از حد نرمال بالا برود، جریان برق قطع شده و مانع از حرارت بیشتر شود. پس اگر ترموستات دستگاه به درستی کار نکرده و سنجش به موقع نداشته باشد، قهوه به جوش آمده و دمای آن خیلی بالا می‌رود. از این رو نیاز است تا هنگام سرویس دستگاه اسپرسوساز، به تنظیم بودن ترموستات هم توجه شود و در صورت نیاز مورد تنظیم قرار بگیرد. همچنین اگر ترموستات دچار سوختگی شده باشد، باید با یک قطعه جدید و توسط یک شخص تعمیرکار حرفه‌ای مورد تعویض قرار بگیرد.

همچنین بخوانید
کاربرد لولر قهوه چیست؟

 

مکانیزم گرم شدن آب در دستگاه اسپرسوساز

 

مکانیزم گرم شدن آب در دستگاه اسپرسوساز

 

از آنجایی که دستگاه‌های اسپرسوساز در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند، ممکن است مکانیزم گرم کردن آب در آنها با هم متفاوت باشد. با این حال دو شیوه معمول گرم شدن آب در دستگاه اسپرسوساز به دو صورت سیستم سنتی و ترموبلاک است. در روش ترموبلاک، دستگاه آب را در حد نیاز از مخزن خارج کرده و با عبور دادن از سیستم گرم کننده آن را گرم می‌نماید. اما در سیستم سنتی، دستگاه به یک مخزن مجهز است که آب گرم را در درون آن ذخیره می‌کند. آب در این مخزن گرم نگه داشته تا در مواقع نیاز مورد استفاده قرار بگیرد. برای همین بسته به اینکه مکانیزم گرم شدن آب در دستگاه اسپرسوساز به چه صورت باشد، عیب‌یابی و برطرف کردن آن نیز متفاوت خواهد بود. در صورتی که ترموبلاک اسپرسوساز خراب شود، باید تعمیر و یا تعویض گردد.

گرم نکردن آب در اسپرسوساز نشانگر چیست؟

 

گرم نکردن آب در اسپرسوساز نشانگر چیست؟

 

دستگاه‌های اسپرسوساز از قطعات مختلفی ساخته می‌شوند و هر کدام از این قطعات نقش خاصی در دستگاه دارند. در صورتی که یکی از این قطعات دچار مشکل شده و از کار بیفتد، در عملکرد ماشین اسپرسو اختلال ایجاد خواهد شد. برای همین میتوان با بررسی قطعات دستگاه، به عیب آن پی برده و آن را برطرف کرد. در رابطه با گرم نشدن آب در مخزن اسپرسو نیز به همین صورت است؛ شما می‌توانید قطعاتی که در گرم کردن آب اسپرسوساز نقش دارند را بررسی کنید و به رفع مشکل بپردازید. اگر در این زمینه تخصص و دانش کافی ندارید، می‌توانید این کار را به افراد تعمیرکار رپیتون بسپارید. در ادامه به دلایل رایج گرم نشدن آب اسپرسوساز اشاره خواهیم داشت.

دلایل رایج گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز

 

دلایل رایج گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز

 

1- ایجاد رسوب بیش از حد در دستگاه

رسوب‌زدایی و تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز مسئله مهمی است؛ چرا که علاوه بر اینکه بر روی طعم نوشیدنی اثر می‌گذارد، ممکن است مانع گرم شدن آب دستگاه شود. در صورتی که سیستم گرمایشی دستگاه به خوبی کار کرده اما آب از گرمای زیادی برخوردار نباشد، احتمالا رسوب و آهک‌های زیادی مدار دستگاه را مسدود کرده‌اند. در این زمان آب نمی‌تواند به گردش درآید و به دمای ایده‌آل برسد. در این زمان کافیست برای رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسو اقدام نمایید و آنها را برطرف کنید. رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسو کار سختی نبوده و میتوانید با چند روش معمول، این کار را انجام دهید. استفاده از سرکه، جوش شیرین و آب‌کشی گرم از جمله روش‌های رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسوساز می‌باشند.

2- خراب شدن ترموستات اسپرسوساز

ترموستات قطعه‌ای است که وظیفه تنظیم دمای دستگاه اسپرسو را بر عهده دارد. زمانی که دمای دستگاه بیش از حد افزایش پیدا کند، ترموستات باعث خاموش شدن اتوماتیک دستگاه خواهد شد. در صورتی که ترموستات دچار مشکل یا خرابی شود، باعث بروز ایراداتی در دستگاه اسپرسو می‌شود. از مهمترین ایرادات ناشی از خرابی ترموستات، میتوان به جوشیدن اسپرسو و گرم نشدن آب دستگاه اشاره کرد. اگر آب در دستگاه اسپرسو به جوش نمی‌رسد، میتوانید ترموستات آن را بررسی کنید. برای این کار اگر ترموستات دستگاه قابل تنظیم است، آن را تنظیم کرده و در میزان درست قرار دهید. اما اگر ترموستات قابل تنظیم نباشد، مجبور به تعویض آن خواهید بود.

3- خرابی المنت حرارتی ماشین اسپرسو

المنت حرارتی قطعه‌ای در دستگاه اسپرسوساز است که با عبور جریان برق از خود باعث تولید گرما می‌شود. این قطعه با تولید گرما، سبب اعمال حرارت به آب و گرم شدن آن خواهد شد. برای همین اگر آب در دستگاه اسپرسو به خوبی گرم نمی‌شود، میتواند ناشی از خرابی المنت حرارتی باشد. گاهی اوقات المنت گرمایشی اسپرسوساز دچار فرسودگی شده و از کار می‌افتد. در این زمان میتوان با بررسی المنت، آن را تعمیر و یا تعویض کرد. برای این کار باید با استفاده از یک مولتی‌متر، از وجود جریان برق در ترمینال‌های المنت مطمئن شوید. در صورتی که ترمینال‌های المنت جریان برق را عبور داده اما حرارتی تولید نمی‌کنند، یعنی المنت مشکل پیدا کرده است. در این زمان باید المنت حرارتی اسپرسوساز را عوض کنید تا مشکل گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز برطرف شود.

همچنین بخوانید
چگونه تیغه آسیاب قهوه را تعویض کنیم؟

4- سوختگی فیوزهای دستگاه

در صورتی که ترموستات دستگاه به خوبی کار نکند، منجر به آسیب به فیوزهای دستگاه خواهد شد. در این زمان باید در ابتدا ترموستات دستگاه را عوض کرده و سپس به تعویض فیوزهای سوخته بپردازید. فیوزهای سوخته جلوی گرم شدن آب را می‌گیرند و اجازه نمی‌دهند دستگاه به خوبی عمل نماید.

5- خرابی دو شاخه برق

یکی دیگر از علل گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز، خرابی دو شاخه یا کابل دستگاه است. زمانی که دو شاخه یا کابل رابط خراب شوند، جریان برق به خوبی منتقل نخواهد شد. همین امر سبب شده تا دستگاه قادر به عملکرد درست و گرم کردن آب نباشد. برای همین میتوان این بخش‌ از دستگاه را نیز بررسی کرده و در صورت مشاهده خرابی، آن را برطرف کرد. در صورتی که دوشاخه دستگاه از نظر شکلی تغییر کرده باشد، یعنی دچار اتصالی و نقص شده است. همچنین سیم رابط اگر دچار بیرون زدگی سیم یا پارگی شده باشد، یعنی دچار مشکل شده و باید تعویض گردد.

برای رفع مشکل گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز چه کاری باید کرد؟

 

برای رفع مشکل گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز چه کاری باید کرد؟

 

در بخش قبل به بررسی ایرادات رایج گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز پرداختیم. در اینجا به طور خلاصه به راه‌های رفع مشکل گرم نکردن آب اسپرسوساز اشاره می‌نماییم:

 • جریان برق دستگاه را بررسی کرده و در صورتی که ایرادی در کابل سیم یا دو شاخه مشاهده کردید، آن را برطرف نمایید.
 • در صورتی که المنت حرارتی دستگاه دچار ایراد شده باشد، دستگاه قادر به گرم کردن آب نخواهد بود. در این زمان باید نسبت به خرید المنت حرارتی و تعویض آن اقدام کرد. (شما میتوانید المنت و سایر لوازم جانبی‌های دستگاه اسپرسو را به صورت اصل از رپیتون خریداری نمایید.)
 • فیوزهای دستگاه نقش مهمی در داغ شدن آب دارند. برای همین اگر دچار سوختگی و خرابی شده باشند، باید مورد تعمیر یا تعویض قرار بگیرند.
 • ترموستات با کنترل دمای دستگاه، باعث به جوش رسیدن آب خواهد شد. بنابراین باید از عملکرد درستی برخوردار باشد تا بتواند آب را به دمای بالا برساند.
 • از رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسوساز غافل نشوید و در بازه‌های زمانی کوتاه، رسوب و آهک‌های دستگاه را برطرف نمایید.

تمام مواردی که اشاره شد، از رایج‌ترین علل گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز می‌باشد. با این حال گاهی اوقات گرم نشدن آب، مربوط به موارد دیگری است که بهتر است توسط یک متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. از آنجایی که هر دستگاهی مکانیزم خاص خود را دارد، بهتر است مورد بررسی قرار گرفته و به خوبی عیب‌یابی شود. کارشناسان رپیتون با اعزام نیروی تعمیرکار به محل، به بررسی دستگاه پرداخته و در کوتاهترین زمان ممکن آن را عیب‌یابی خواهند پرداخت.

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل به بررسی علل گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز پرداختیم. گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز ممکن است مربوط به اشکال در برق‌رسانی دستگاه، خرابی المنت حرارتی، خرابی ترموستات، رسوب بیش از حد و یا اشکال در فیوزها باشد. برای همین با بررسی این قطعات میتوان دستگاه را عیب‌یابی کرده و به حل مشکل گرم نشدن آب پرداخت. گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز، باعث کیفیت پایین نوشیدنی اسپرسو و عدم رضایت مشتریان خواهد شد.

 

4 نظر در “علت گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز

 1. Avatar غلام شا چیرگی گفت:

  کمکی نکرد.یک خط بگید دستگاه را ببرید نزد تعمیرکار

  1. Rapitonco Rapitonco گفت:

   سلام دوست عزیز از اینکه وقت گذاشتید و برای ما نظر گذاشتید مچکریم!
   درنظر داشته باشید هدف به اشتراک گذاشتن تجربیات متخصصین رپیتون با مخاطبینشون هست.
   اگر این مطلب کمکی به شما نکرد ما صمیمانه از شما پوزش میطلبیم

 2. Avatar محمد گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  من اسپرسوساز استوریا مدل تانیا دارم
  یه هدگروپش خوب کار میکنه اما یه هدگروپ دیگه اب گرم نداره و باید کلی اب ازش بره تا گرم بشه
  از طرف دیگه ترموستاتش هم کمو زیاد میکنم هیچ تاثیری نداره انگار اتومات خودش روی یه درجه کار میکنه
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنونم

  1. Avatar ابوالفضل گفت:

   دستگاهت سرویس نیاز داره مطمئنا یکی از هدگروپ هات که اب گرم نیست سردتره..باید سرویس مامل بشه ژیگلور های هدگروپ صددرصد گرفتگی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *