وبلاگ

بررسی فیلتر کاغذی و فلزی و تفاوت‌هایشان

بررسی فیلتر کاغذی و فلزی و تفاوت‌هایشان

یکی از لوازمی که در صنعت قهوه کاربرد دارد، فیلتر است. فیلتر قهوه در مدل‌ها و جنس‌های مختلفی در بازار موجود است که با شناخت هر یک از آنها، میتوان بهترین فیلتر قهوه را انتخاب کرد. در این مطلب قرار است با دو مدل از فیلترهای قهوه، یعنی فیلتر کاغذی و فلزی آشنا شویم و به تفاوت‌ها و مزیت‌های هر یک پی ببریم.

فیلتر قهوه چیست؟

فیلتر قهوه وسیله‌ای است که در سرو قهوه و طعم و کیفیت آن تاثیر زیادی دارد. در واقع هر چیزی که در مسیر دانه‌ها تا فنجان با قهوه در ارتباط است، بر روی طعم و مزه آن تاثیر می‌گذارد. برای همین توجه به فیلتر قهوه نیز بسیار مهم بوده و باید آن را آخرین چیزی دانست که عصاره قهوه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این رو شناخت فیلتر قهوه و انواع آن بسیار مهم است. چرا که هر یک از فیلترهای قهوه، می‌تواند شما را به سمت سرو قهوه بهتر سوق دهد. البته باید توجه کرد که انتخاب فیلتر قهوه، بیشتر به ترجیحات شخصی بستگی دارد. با این حال اگر تفاوت میان فیلترهای قهوه را بدانید، می‌توانید انتخاب بهتری از میان آنها داشته باشید. با شناخت تفاوت‌های فیلتر قهوه، می‌توانید یاد بگیرید که فیلترهای مختلف چگونه می‌توانند طعم، ظاهر و آرومای قهوه را تغییر دهند. پس بهتر است در ادامه مطلب به تفاوت‌های فیلتر قهوه کاغذی و فلزی توجه داشته باشید.

آشنایی با فیلترهای فلزی قهوه

در ابتدا به بررسی فیلتر قهوه فلزی می‌پردازیم. فیلترهای فلزی قابل استفاده مجدد هستند و میتوان از آنها به دفعات زیادی استفاده کرد. با این حال آنها نمی‌توانند هر چیزی را که در آنها ریخته می‌شود، جذب کنند. این یعنی آنها عناصر مهمی مانند روغن‌ها و ریزدانه‌های قهوه را از فیلتر عبور داده و وارد فنجان می‌کنند. روغن‌هایی که از فیلتر فلزی عبور می‌کنند، می‌توانند طعم فنجان را به طور قابل توجهی تغییر دهند. دانه‌های ریز قهوه نیز به اندازه کافی کوچک هستند تا از سوراخ‌های فیلتر عبور کنند. این دانه‌ها سبب تغییر ظاهر قهوه شده و آن را از حالت معمول تیره‌تر و کدرتر می‌کند. همچنین روی طعم قهوه تاثیر گذاشته و آن را غلیظ‌تر می‌کنند. علاوه بر این، این ریز دانه‌ها در انتهای فنجان قهوه رسوب کرده و ته نشین می‌شوند. برای همین شاید صورت خوشی نداشته باشد که مشتری یا مهمان ما، با این ریز دانه‌ها در فنجان قهوه خود مواجه شود. حال باید دید که فیلتر کاغذی به چه صورت است و چه عملکردی دارد.

آشنایی با فیلترهای کاغذی قهوه

 

آشنایی با فیلترهای کاغذی قهوه

 

سوراخ‌های موجود در فیلتر کاغذی قهوه، بسیار ریزتر هستند. این یعنی در فیلتر کاغذی میتوان ریز دانه‌های قهوه را به دام انداخته و روغن بیشتری را از طریق آن جذب کرد. برای همین است که قهوه سرو شده با فیلتر کاغذی، از رنگ روشن‌تری نسبت به قهوه سرو شده با فیلتر فلزی برخوردار است. علاوه بر ظاهر، قهوه سرو شده با این فیلتر طعم بهتری هم دارد و مزه شیرین‌تری دارد. برای همین میتوان گفت کیفیت قهوه با فیلتر کاغذی بهتر از نوع فلزی است.

همچنین بخوانید
بهترین روش ‌های نگهداری از پودر قهوه

تفاوت فیلتر کاغذی و فلزی از نظر شرایط استفاده و تمیزکاری

تفاوت‌های چشمگیری میان فیلترهای فلزی و کاغذی قهوه وجود دارد که یکی از آنها تفاوت از نظر شرایط استفاده و نیاز یا عدم نیاز به تمیزکاری است. فیلترهای فلزی برای نظافت، کمی کثیف کاری دارند. برای تمیز کردن فیلتر فلزی قهوه، باید در ابتدا دانه‌های ریز قهوه را از آن خارج کرده و دور ریخت. پس از آن باید فیلتر را زیر آب قرار داده تا ریز دانه‌های باقی مانده به خوبی از روی آن زدوده شوند. در نهایت زمانی که اثری از ریز دانه‌ها بر روی فیلتر فلزی باقی نمانده باشد، میتوان آن را برای استفاده مجدد در گوشه‌ای قرار داد.

در رابطه با تمیز کردن فیلترهای کاغذی باید اشاره کرد که این فیلترها از نوع یکبار مصرف هستند و در هر بار سرو قهوه، باید از یکی از آنها استفاده کرد. البته افرادی هم هستند که فیلترهای کاغذی را نیز آبکشی کرده و قبل از دور انداختن، چندین بار از آن استفاده می‌کنند. با این حال از آنجایی که این فیلترها یکبار مصرف هستند، نیازی به شستشو ندارند و از این نظر کاربری آسانی دارند. زمانی که قهوه را با فیلتر کاغذی دم کردید، می‌توانید به سادگی فیلتر را به همراه ریز دانه‌های قهوه دور بیاندازید. البته بهتر است اشاره کنیم که شما از تفاله قهوه خود می‌توانید به عنوان کمپوست استفاده کنید. چرا که تفاله قهوه استفاده شده، دارای مواد مغذی بالایی است و برای رشد گیاهان می‌تواند مفید باشد.

تفاوت فیلتر کاغذی و فلزی از نظر قیمت خرید

 

تفاوت فیلتر کاغذی و فلزی از نظر قیمت خرید

 

از دیگر تفاوت‌های موجود بین فیلتر کاغذی و فلزی، قیمت خریدشان است. یک فیلتر فلزی قابل استفاده مجدد، می‌تواند تا هفت سال یا بیشتر دوام بیاورد و قیمتی بین 5 تا 60 دلار دارد. در واقع با خرید یک فیلتر فلزی، می‌توانید از آن برای چند سال استفاده کرده و دیگر دغدغه‌ای از بابت خرید فیلتر قهوه نداشته باشید. در رابطه با فیلترهای کاغذی باید اشاره کرد که هر کدام از این فیلترها قیمت بسیار پایینی دارند و دلیل آن هم به خاطر یکبار مصرف بودن فیلتر کاغذی است. با این حال باید توجه داشته باشید که اگر در روز از چندین فیلتر کاغذی برای سرو قهوه استفاده کنید، هزینه آن می‌تواند تا دو برابر نسبت به فیلتر فلزی در سال افزایش پیدا کند. بنابراین با اینکه قیمت خرید اولیه فیلتر فلزی بیشتر از فیلتر کاغذی است، اما این فیلترها عمری هستند و می‌توانند تا چند سال مورد استفاده قرار بگیرند و از این طریق در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی نمایند.

تفاوت فیلتر فلزی و کاغذی قهوه از نظر آلودگی محیطی

لوازم یکبار مصرف نظیر لیوان‌ها یا فیلترهای کاغذی یکبار مصرف، برای محیط زیست مناسب نیستند؛ چرا که زمان زیادی برای تجزیه آنها نیاز است. از این رو اگر جزو افرادی هستید که از فیلترهای کاغذی برای سرو قهوه استفاده می‌کنید، باید این نکته را در نظر داشته باشید. تمام انسان‌ها نسبت به محیط زیست مسئول هستند و باید سعی کنند کمترین ضرر را به محیط زیست و زمین وارد نمایند. برای همین در این مورد فیلترهای فلزی نسبت به کاغذی ارجحیت دارند و آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کنند. با این حال اگر از فیلترهای کاغذی استفاده می‌کنید، آن را در کیسه زباله بازیافتی بیاندازید تا در صورت امکان مورد بازیافت قرار بگیرد.

همچنین بخوانید
نحوه شستشوی سختی گیر اسپرسوساز

نکات مهم و انتخاب فیلتر قهوه

  • فیلترهای فلزی می‌توانند در دراز مدت در هزینه شما صرفه جویی کنند. اما تمیز کردن آنها کمی دشوارتر از فیلتر کاغذی است.
  • فیلترهای کاغذی در طول زمان هزینه بیشتری برای خرید نیاز دارند. اما به دلیل یکبار مصرف بودن، نیاز به تمیزکاری ندارند و تنها باید دور انداخته شوند.
  • فیلترهای فلزی موجب تولید قهوه غلیظ‌تر با رنگ تیره‌تر می‌شوند. این به دلیل عبور ریز دانه‌ها و روغن‌های اضافی از فیلتر است.
  • فیلترهای کاغذی در جذب روغن و ریز دانه‌ها بهتر عمل می‌کنند و قهوه ‌ای روشن‌تر و شیرین‌تر را تولید می‌کنند. همچنین این فیلترها به کاهش کلسترول بد موجود در قهوه کمک می‌کنند.

انتخاب فیلتر قهوه، بستگی به سلیقه شما دارد

 

انتخاب فیلتر قهوه، بستگی به سلیقه شما دارد

 

حال که با مزایا و معایب هر یک از فیلترهای قهوه آشنا شدید، باید اشاره کرد که انتخاب از میان این فیلترها کاملا به سلیقه و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. اگر به قهوه غلیظ و تیره علاقه دارید، فیلتر فلزی گزینه بهتری برایتان است. اما اگر به طعم ملایم و شیرین‌تر قهوه نیاز دارید، فیلترهای کاغذی بهترین گزینه هستند. همچنین به شرایط استفاده و نظافت قهوه نیز باید توجه داشته باشید و آن را در نظر بگیرید. اگر زمان کافی برای شستشوی فیلتر فلزی قهوه ندارید، می‌توانید از نوع کاغذی استفاده کنید و آن را پس از استفاده دور بیاندازید. آخرین مورد هم بستگی به هزینه شما دارد. در صورتی که علاقه‌ای به خرید مکرر فیلتر قهوه ندارید و یا احتمال می‌دهید که امکان فراموش کردن خرید فیلتر قهوه وجود دارد، بهتر است یک فیلتر فلزی خریداری کرده و از آن برای چند سال استفاده نمایید. این فیلترها بر اساس جنس و شرکت سازنده در قیمت‌های متفاوتی موجود هستند و در صورت نگهداری صحیح، برای چندین سال قابل استفاده می‌باشند.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی فیلترهای کاغذی و فلزی قهوه و همچنین تفاوت‌های میان این دو فیلتر پرداختیم. با اینکه انتخاب فیلتر قهوه امری شخصی است، اما باید توجه داشت که هر یک از این فیلترها مزایا و معایبی دارند که با آگاهی از آنها میتوان بهترین فیلتر قهوه را انتخاب کرد. از جمله مزایای فیلتر کاغذی نسبت به فیلتر فلزی میتوان به یکبار مصرف بودن آن و عدم نیاز به تمیزکاری و شستشو اشاره کرد. همچنین این فیلترها به دلیل اینکه سوراخ‌های ریزتری دارند، ریز دانه‌ها را بهتر جذب کرده و سبب طعم ملایم قهوه و رنگ روشن‌تر آن می‌شوند. از مزایای فیلتر فلزی نسبت به کاغذی نیز میتوان به اقتصادی بودن آن و قابلیت استفاده برای چندین سال اشاره کرد. با توجه به این موارد می‌توانید فیلتر قهوه مناسبی را برای خود تهیه کرده و از آن برای سرو قهوه استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *