آموزش, وبلاگ

ایروپرس چیست و طرز کار با آن به چه صورت است؟

ایروپرس چیست و طرز کار با آن به چه صورت است؟

امروزه ابزارها و لوازم زیادی برای سرو و تهیه قهوه در دسترس است. هر کدام از این دستگاه‌ها قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی دارند که میتوان خیلی راحت قهوه را با آنها سرو کرد. یکی از این دستگاه‌ها که برای برخی از افراد ناشناخته است، ایروپرس نام دارد. ایروپرس یا اروپرس، یک دستگاه قهوه‌ساز دستی است که طرز کار با آن بسیار راحت است. در ادامه مطلب به این دستگاه بیشتر آشنا شده و به طرز کار ایروپرس پی خواهیم برد.

ایروپرس چیست؟

AeroPress یک قهوه‌ساز دستی است که توسط آلن آدلر بنیانگذار AeroPress، Inc اختراع شده است. این قهوه‌ساز از یک محفظه استوانه‌ای شکل و یک پیستون با مهر و موم سیلیکونی ضد هوا شبیه به یک سرنگ تشکیل شده است. دانه‌های آسیاب شده قهوه و آب داخل دستگاه غوطه‌ور شده و سپس با فشار دادن پیستون از داخل محفظه، از فیلتر عبور می‌کنند. ایروپرس قادر به دم کردن قهوه با غلظت بالا است که سازنده آن را به عنوان سبک اسپرسو توصیف می‌کند. اما میتوان از آن برای دم کردن قهوه قوی یا قهوه سرد استفاده کرد.

شاید برایتان سوال باشد که هدف از اختراع ایروپرس چه بوده است؟ این ابزار تجاری حدود 15 سال پیش با هدف کاهش میزان اسیدیته و تلخی قهوه به وجود آمد. پس از آن تغییراتی بر روی دستگاه اولیه شکل گرفت و دستگاه به تدریج تکمیل‌تر شد. از آن پس ایروپرس به همین شکلی که امروزه در بازار وجود دارد، تولید می‌شود.

تاریخچه تولید دستگاه ایروپرس

AeroPress توسط مدرس بازنشسته مهندسی استنفورد آلن آدلر اختراع شد. آدلر در سال 2004 شروع به توسعه دستگاهی کرد با این هدف که میزان اسیدیته و تلخی قهوه را در فنجان قهوه روزانه خود کاهش دهد. در واقع چیزی که باعث اختراع و تولید دستگاه ایروپرس شد، حساسیت این فرد نسبت به تلخی و اسیدیته قهوه بود. آدلر دم کردن قهوه را با دستگاه‌هایی چون اسپرسوساز و فرنچ پرس امتحان کرده بود. اما از کنترل بر روی پارامترهایی مانند زمان دم کردن، دمای آب و اندازه آسیاب ابراز نارضایتی داشت. برای همین شروع به نمونه سازی AeroPress کرد و برای اولین بار طراحی آن را در گاراژ خود شروع کرد. مدل‌های اولیه AeroPress از پلی کربنات ساخته می‌شدند؛ اما در سال 2009 به کوپلی ‌استر بدون BPA و سپس در سال 2014 به پلی‌پروپیلن روی آوردند. این دستگاه به طور رسمی در نوامبر 2005 در نمایشگاه تجاری CoffeeFest در سیاتل رونمایی شد و در نهایت در سال 2019 به بازار عرضه گردید. این دستگاه مناسب سفر بوده و ظرفیت محفظه آن کاهش زیادی پیدا کرده است. برای همین میتوان از آن در شرایط مختلف استفاده کرده و قهوه روزانه خود را با آن دم کرد.

طرز تهیه قهوه با ایروپرس به چه صورت است؟

 

طرز تهیه قهوه با ایروپرس به چه صورت است؟

 

حال که با دستگاه ایروپرس و تاریخچه آن آشنا شدید، بهتر است به طرز تهیه قهوه با این دستگاه بپردازیم.

 • برای شروع کار، در ابتدا اروپرس را با آب گرم بشویید.
 • از آب تصفیه شده استفاده کنید و آن را داغ نمایید. کیفیت آب بسیار مهم است و بر روی طعم و مزه قهوه تاثیر می‌گذارد. برای همین اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که سختی آب آن زیاد است، بهتر است آب را به خوبی بجوشانید یا از آب‌های تصفیه شده استفاده کنید.
 • دانه‌های قهوه را به اندازه دلخواه آسیاب کنید. همانطور که می‌دانید میزان آسیاب دانه‌های قهوه نیز بر روی طعم و خروجی کار تاثیر دارد. بنابراین از یک دستگاه آسیاب قهوه مناسب استفاده کرده و به آسیاب دانه‌ها تا اندازه مورد نظر بپردازید.
 • ایروپرس را روی فنجان مورد نظر خود قرار دهید. از قاشق همراه ایروپرس استفاده کرده و مقدار دلخواه قهوه را به ظرف آن اضافه کنید.
 • حدود 50 میلی لیتر آب جوش را به آن افزوده و 30 ثانیه آن را پیش دم آوری کنید. پیش دم آوری قهوه سبب می‌شود تا CO2 از پودر قهوه خارج شود.
 • مابقی آب را (حدود 1500 میلی لیتر) اضافه کرده و کمی با قاشق آن را هم زده و مخلوط کنید.
 • سی ثانیه صبر کرده و سپس رویه لاستیکی ایروپرس را مرطوب کنید. فیلتر را وصل کرده و به آرامی فشار دهید. این عمل باید در حدود 15 الی 30 ثانیه طول بکشد و سریع انجام نشود. در صورتی که فشار سریع وارد شود، می‌تواند سبب تلخی بیشتر قهوه شود.
 • قهوه شما آماده بوده و می‌توانید آن را با هر چیزی سرو کرده و از نوشیدن آن لذت ببرید.
همچنین بخوانید
علت فشار کم دستگاه اسپرسوساز از چیست؟

طرز کار ایروپرس به زبانی ساده‌تر

ایروپرس را روی فنجان مورد نظر خود قرار دهید و فیلتر قهوه‌ساز را در انتهای پیستون بزرگتر بگذارید. پس از آن قهوه آسیاب شده را روی آن بریزید و سپس آب جوشیده شده را بر روی قهوه‌ها اضافه کنید. برخی عنوان دارند بهتر است از زمان جوشیدن آب یک دقیقه گذشته باشد و دمای آن کمی کاهش پیدا کرده باشد. آب را تا انتهای پیستون بریزید و سپس با قاشق قهوه‌های غوطه‌ور شده را به خوبی هم بزنید تا با آب ترکیب شوند. پس از آن پیستون کوچکتر را روی پیستون بزرگتر قرار دهید و به آرامی به سمت پایین فشار دهید. در این زمان عصاره قهوه به درون فنجان ریخته شده و می‌توانید از نوشیدن آن لذت ببرید. همانطور که ملاحظه کردید طرز درست کردن قهوه ایروپرس بسیار آسان است و می‌توانید خیلی سریع و در هر مکانی این نوشیدنی لذیذ را سرو کنید.

مزایای سرو قهوه با دستگاه ایروپرس

 

مزایای سرو قهوه با دستگاه ایروپرس

 

اگر از این دستگاه دستی برای سرو قهوه درست کنید، می‌توانید از چند مزیت آن بهره ببرید. بسیاری از کاربران ایروپرس ادعا دارند که غلظت قهوه سرو شده با آن، مشابه قهوه اسپرسو است. برای همین میتوان خیلی سریع و راحت قهوه‌ای همچون اسپرسو را دم کرده و از آن لذت برد. همچنین زمان دم کردن قهوه با ایروپرس بسیار کوتاه بوده و تنها در 30 ثانیه میتوان قهوه را دم کرد. قهوه ایروپرس از PH بالاتری نسبت به قهوه‌های قطره‌ای (اسپرسوساز) برخوردار است. PH بالاتر سبب اسیدیته کمتر قهوه شده و مزه آن را ملایم‌تر می‌کند. پس به طور خلاصه از مزایای سرو قهوه با ایروپرس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای غلظتی مشابه با اسپرسو
 • PH بالاتر و در نتیجه اسیدیته کمتر نسبت به قهوه‌های اسپرسوساز و قطره‌ای
 • زمان لازم برای دم کردن در حدود 30 ثانیه
 • قابل استفاده در مکان‌ها و زمان‌های مختلف
 • طرز کار آسان و سریع
 • سبک و کم حجم – مناسب برای سفرها و گردش‌های روزانه
همچنین بخوانید
علت باقی ماندن تفاله در دستگاه اسپرسوساز

چرا باید از ایروپرس استفاده کنیم؟

 • دم کردن قهوه با ایروپرس نسبت به برخی دیگر از روش‌ها راحت‌تر است و برای کار با آن به تکنیک خاصی نیاز نیست. کافیست قهوه آسیاب شده را درون آن بریزید و پیستون را فشار دهید تا عصاره‌گیری قهوه انجام شود.
 • قیمت ایروپرس مناسب است و نسبت به برخی از دستگاه‌های دم آوری قهوه ارزان‌تر می‌باشد. برای همین افراد زیادی می‌توانند آن را خریداری کرده و برای سرو قهوه روزانه خود از آن استفاده کنند.
 • این دستگاه از وزن کمی برخوردار است و در عین حال دوام خوبی دارد. برای همین جهت استفاده در سفر گزینه خوبی است.
 • درست کردن قهوه با ایروپرس به زمان زیادی نیاز ندارد و میتوان در کمتر از یک دقیقه قهوه را با آن سرو کرد.
 • قهوه تهیه شده با این دستگاه، بسیار شفاف و غلیظ است و طعم بسیار خوبی دارد.

هنگام استفاده از ایروپرس به دمای آب توجه داشته باشید

استفاده از ایروپرس آسان بوده و برای کار با آن نیازی به توجه به نکات و موارد خاص نمی‌باشد. با این حال یکی از موارد مهمی که هنگام استفاده از ایروپرس باید به آن توجه داشته باشید، دمای آب است. آب جوش سبب تلخ شدن قهوه می‌شود. برای همین زمانی که آب را جوشاندید، بهتر است یک دقیقه صبر کنید و سپس آن را در دستگاه بریزید. در واقع بهترین دمای آب برای استفاده در دستگاه ایروپرس، حدود 80 الی 85 درجه سانتی گراد است. علاوه بر این مورد، سعی کنید حتما از قهوه‌های تازه آسیاب شده استفاده کنید تا طعم و عطر تازگی داشته باشد. با توجه به این دو مورد می‌توانید بهترین قهوه را با ایروپرس خود سرو نمایید.

تفاوت ایروپرس با دیگر دستگاه‌های دم آوری قهوه

 

تفاوت ایروپرس با دیگر دستگاه‌های دم آوری قهوه

 

ایروپرس به دانه‌های ریز آسیاب شده قهوه نیاز دارد و زمان دم آوری آن بسیار کوتاه و در حدود 30 ثانیه است. همچنین این دستگاه مانند اسپرسوساز، از فشار برای استخراج و عصاره‌گیری قهوه استفاده می‌کند. برای همین است که غلظت آن کمی مشابه با اسپرسو است. حال در فرنچ پرس به قهوه‌های درشت‌تری نیاز است و زمان دم کشیدن قهوه با آن در حدود 4 الی 5 دقیقه است. در این دستگاه از فیلترهای فلزی استفاده شده و قهوه بدون فشار دم می‌شود. دستگاه اسپرسو نیز آب با دمای بالا را با فشار زیاد از بین قهوه‌های بسیار ریز آسیاب شده عبور داده و سپس عصاره‌گیری از آن می‌شود.

جمع بندی

ایروپرس یک دستگاه بسیار کوچک و سبک است که میتوان از آن برای سرو سریع قهوه استفاده کرد. کار با این دستگاه بسیار راحت است و نیازی به یادگیری تکنیک یا آموزش خاص ندارد. کافیست قهوه را درون محفظه ریخته و سپس با اضافه کردن آب جوش و فشار دادن پیستون، قهوه را دم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *