وبلاگ

چگونه تیغه آسیاب قهوه را تعویض کنیم؟

چگونه تیغه آسیاب قهوه را تعویض کنیم؟

آسیاب قهوه یکی از دستگاه‌های مهم و کاربردی در دنیای قهوه است که با استفاده از آن میتوان دانه‌های قهوه را آسیاب کرد. افرادی که از دستگاه آسیاب قهوه برخوردار هستند، می‌توانند دانه‌های قهوه را تا حد مورد نیاز آسیاب کرده و از آنها برای سرو قهوه‌های مختلف استفاده نمایند. حال اگر تیغه‌های آسیاب قهوه بیش از حد کند شده و یا معیوب گردد، عملکرد دستگاه با مشکل مواجه شده و نمیتوان به خوبی دانه‌ها را آسیاب کرد. در این شرایط بهتر است از تیغه جدید استفاده کرده و آن را جایگزین تیغه قدیمی کرد. اما نحوه تعویض تیغه آسیاب قهوه به چه صورت است؟ در ادامه به چگونگی تعویض تیغه آسیاب قهوه خواهیم پرداخت.

تیغه آسیاب قهوه چیست؟

آسیاب قهوه دستگاهی است که برای آسیاب و پودر کردن دانه‌های قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه از اجزای مختلفی برخوردار است که مهمترین آن تیغه آسیاب قهوه است. اهمیت تیغه دستگاه به قدری زیاد است که حتی هنگام خرید آسیاب قهوه، آن را بر اساس نوع تیغه به شما معرفی می‌نمایند. در زیر به بررسی دستگاه‌های آسیاب قهوه بر اساس نوع تیغه به کار رفته در آن می‌پردازیم:

 • آسیاب قهوه با تیغه مسطح و تخت

تیغه تخت یا مسطح از انواع تیغه‌های آسیاب است. همانطور که از نام این تیغه مشخص است، شکل ظاهری تیغه تخت بوده و لبه‌های تیز و کوچک آن با هم همپوشانی دارند. در صورتی که تیغه تخت باز و بسته شود، این لبه‌ها به هم نزدیک یا از هم دور می‌شوند. برای همین این موضوع بر روی میزان سایز و اندازه خرد شدن دانه‌های قهوه تاثیر دارد. اگر به دنبال پودر قهوه نرم و ریز هستید، باید تیغه آسیاب قهوه را به هم نزدیک کنید. اگر هم پودر قهوه زبرتر و درشت‌تر نیاز دارید، باید آن را از هم دور کنید.

 • آسیاب قهوه با تیغه مخروطی

آسیاب قهوه مخروطی ظاهری استوانه‌ای شکل دارد و برای خرد کردن دانه‌های قهوه دو مکانیزم دارد. یکی از آنها تیغه دندانه‌دار و دیگری مخروطی است. زمانی که دانه‌های قهوه درون دستگاه ریخته می‌شوند، تیغه‌ شروع به چرخیدن کرده و پس از آن پودر قهوه به مخزن ذخیره‌سازی پایین دستگاه ریخته می‌شوند. دستگاه آسیاب قهوه با تیغه مخروطی برای افرادی که به پودر قهوه ریز نیاز دارند، مناسب است.

چه تفاوتی میان تیغه مخروطی و مسطح آسیاب قهوه وجود دارد؟

 

چه تفاوتی میان تیغه مخروطی و مسطح آسیاب قهوه وجود دارد؟

 

برای اینکه بتوانید انتخاب مناسبی از آسیاب قهوه با تیغه مسطح یا مخروطی داشته باشد، بهتر است چند عامل را در نظر بگیرید:

 • توجه به نوع دم کردن قهوه

همانطور که اشاره شد آسیاب قهوه با تیغه مسطح، برای آسیاب دانه‌های قهوه در حد ریز، درشت و یا ترکیبی از آنها استفاده می‌شود. برای همین این قهوه‌ها برای دم کردن قهوه کلد برو و پوراور بسیار مناسب هستند. در مقابل در دستگاه‌های مخروطی، پودر قهوه بسیار ریز است و حتی ممکن است به خاک قهوه تبدیل شود. برای همین از آسیاب قهوه با تیغه مخروطی برای دم کردن قهوه‌هایی چون قهوه ترک و اسپرسو استفاده می‌شود. همچنین میتوان از این دستگاه برای دم کردن قهوه سافون نیز استفاده کرد.

 • ساخت و مکانیزم دستگاه آسیاب قهوه

آسیاب قهوه با تیغه مسطح، از یک محفظه دایره‌ای شکل برخوردار است که یک دیسک قابل تنظیم در زیر آن قرار گرفته است. این دیسک بسته به نوع آسیاب مد نظر، می‌تواند باز و بسته شود. در دستگاه آسیاب قهوه مخروطی، نوع قرارگیری تیغه‌ها متفاوت بوده و تیغه‌ها با زاویه عمودی قرار دارند.

 • آسیاب یکنواخت و متقارن دانه‌ها

بسیاری از افراد اولویتشان در انتخاب دستگاه آسیاب قهوه تخت یا مخروطی، یکنواخت بودن پودر قهوه خروجی است. بدیهی است هر چقدر پودر قهوه از یکنواختی بیشتری برخوردار باشد، کیفیت قهوه سرو شده بیشتر خواهد بود. حال از میان این دستگاه‌ها، آسیاب قهوه با تیغه مسطح در پودر کردن قهوه‌ها به طور یکنواخت بهتر عمل می‌کند. دلیل آن هم این است که در این دستگاه‌ها از تیغه‌هایی استفاده شده که در زمان کار در زاویه‌ای خاص فعالیت می‌کنند. به طور کل اگر قهوه تلخ و سنگین می‌خواهید بهتر است از دستگاه مخروطی استفاده کنید. اگر هم به دنبال قهوه سبک اما در سطح تولید زیاد هستید، دستگاه آسیاب قهوه با تیغه مسطح برایتان بهتر است.

 • سر و صدای تیغه دستگاه

یکی دیگر از موضوعاتی که برای برخی افراد مهم است، میزان سر و صدای تیغه آسیاب قهوه است. از میان این دستگاه‌ها، آسیاب قهوه مخروطی صدای کمتری از خود تولید می‌کند. چرا که این دستگاه‌ها بسیار آرامتر از آسیاب قهوه مسطح کار می‌کنند.

همچنین بخوانید
علت گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز

چه زمانی تیغه آسیاب قهوه را عوض کنیم؟

برای اینکه به زمان تعویض تیغه آسیاب قهوه پی ببرید، بهتر است به انتهای فنجانی که در آن قهوه را سرو کرده‌اید توجه کنید. گاهی اوقات در انتهای فنجان ذرات قهوه مشاهده می‌شود که اگر به میزان کم باشد، مسئله عادی بوده و نیاز به کار خاصی نمی‌باشد. حال اگر میزان ذرات قهوه زیاد باشد، یعنی دستگاه دچار مشکلی شده است و باید بررسی شود. در این شرایط به سراغ تیغه‌ دستگاه بروید و آن را چک کنید. اگر تیغه دچار مشکلی چون خط افتادگی شده باشد، باید مورد تعویض قرار بگیرد. به جز این مورد نیز، زمانی که از دستگاه آسیاب قهوه به میزان 2000 الی 5000 کیلوگرم استفاده شود، باید تیغه آسیاب قهوه مورد تعویض قرار بگیرد. میزان آسیاب کردن قهوه‌ها، بستگی به خود دستگاه و جنس تیغه‌ها دارد. اگر تیغه از جنس با کیفیتی باشد، عمر آن بالاتر بوده و می‌تواند دانه‌های قهوه بیشتری را آسیاب نماید.

نحوه تعویض تیغه آسیاب قهوه انفیم anfim

 

نحوه تعویض تیغه آسیاب قهوه انفیم anfim

 

اگر از آسیاب قهوه anfim برخوردار هستید و قصد دارید خودتان برای تعویض تیغه آن اقدام کنید، مراحل زیر را انجام دهید:

 • دستگاه را در جای مناسبی قرار دهید و محفظه شیشه‌ای بالای آسیاب قهوه را از آن جدا کنید.
 • سپس دکمه سمت راست بدنه دستگاه را به سمت پایین فشار دهید و همانطور که دکمه به سمت پایین است، با دست دیگر شروع به باز گرداندن دهانه ورودی به دستگاه کنید. برای این کار باید دهانه را بچرخانید تا به طور کامل باز شود.
 • سپس با کمک پیچ گوشتی مناسب، شروع به باز کردن پیچ‌های روی تیغه نمایید.
 • صفحات را به خوبی تمیز کرده تا عاری از هرگونه پودر قهوه اضافی شود.
 • سپس تیغه را بررسی کنید و در صورتی که از خرابی آن مطمئن شدید، تیغه جدید را به همان شکل جایگزین تیغه قدیمی کرده و مجددا پیچ‌ها را در محل خود ببندید.
 • بهتر است قبل از قرار دادن صفحه در جای خود، محل آن را نیز با دستمال تمیز کنید و پودر قهوه‌های باقیمانده در آن را از این طریق خارج نمایید.
همچنین بخوانید
انواع بویلر اسپرسوساز

تعویض تیغه آسیاب قهوه Compak

برای تعویض تیغه آسیاب قهوه Compak مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دستگاه آسیاب قهوه را خاموش کرده و در مکان مسطحی قرار دهید.
 • سپس محفظه شیشه‌ای آسیاب را از آن جدا کنید و پیچ روی ولوم چرخشی دستگاه را باز کرده و آن را خارج نمایید.
 • پیچ‌های کاور را با پیچ گوشتی باز کنید و کاور را از روی آن جدا کنید.
 • سپس صفحه‌ی سیلیکونی را برداشته و مجددا از پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ‌ها استفاده نمایید.
 • در اینجا تیغه آسیاب قهوه را مشاهده خواهید کرد. برای برداشتن آن پیچ‌ها را باز کرده تا تیغه از روی صفحه جدا شود.
 • در صورتی که با پودر قهوه مواجه شدید، از یک دستمال مناسب برای تمیز کردن و خارج کردن پودرهای قهوه استفاده کنید.
 • تیغه قهوه را تمیز کرده و یا از یک تیغه جدید به جای آن استفاده کنید و در جای خود قرار دهید.
 • درپوش را قرار داده و دستگاه را ببندید و پیچ‌های آن را کاملا سفت نمایید.
 • در این زمان آسیاب قهوه Compak با تیغه جدید آماده بوده و می‌توانید از آن نهایت استفاده را داشته باشید.

آیا میتوان تیغه آسیاب قهوه را تیز کرد؟

 

آیا میتوان تیغه آسیاب قهوه را تیز کرد؟

 

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای خرید تیغه آسیاب قهوه و تعویض آن، به سراغ تیز کردن تیغه بروند. اما آیا این کار امکانپذیر است؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که برخی افراد از سوهان‌های مخصوص برای تیز کردن تیغه آسیاب قهوه استفاده می‌کنند. به این صورت که تیغه را به یک تعمیرکار سپرده و از او درخواست می‌کنند تا آن را تیز نماید. برخی دیگر نیز از روش‌های موجود در اینترنت برای این کار استفاده می‌کنند. برای مثال برخی افراد ادعا دارند که با استفاده از پوست تخم مرغ، میتوان تیغه آسیاب قهوه را تیز کرد! به این شکل که پس از پختن چند تخم مرغ، پوسته آن را جدا کرده و در محفظه آسیاب قهوه ریخت. سپس دستگاه را روشن کرده و به مدت 1 الی 2 دقیقه اجازه می‌دهید که پوسته‌ها به خوبی خرد شوند. پس از آن باید پوسته‌ها را از دستگاه بیرون ریخته و داخل آن را با کمک برس مخصوص به خوبی تمیز کرد. با این حال اگر این راهکارها برایتان مناسب نیست، بهتر است به سراغ خرید یک تیغه جدید بروید و آن را جایگزین تیغه قدیمی نمایید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی نحوه تعویض تیغه آسیاب قهوه پرداختیم. همانطور که ملاحظه کردید تعویض تیغه‌ها کار سختی نیست و تنها باید به نحوه انداختن تیغه و بستن دستگاه توجه شود. با این حال اگر در این مورد مشکل داشتید، میتوانید این کار را به تعمیرکاران رپیتون بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *