وبلاگ

آشنایی با قهوه‌ کلمبیا

آشنایی با قهوه‌ کلمبیا

بدون شک قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب و لذیذ در جهان است. این نوشیدنی از عطر و طعم بی‌نظیری برخوردار است و طرفداران زیادی دارد. بسته به اینکه دانه‌های قهوه در چه کشوری کشت می‌شوند، طعم قهوه مقداری متفاوت خواهد بود. در حقیقت قهوه در هر منطه‌ و کشوری از خصوصیات و ویژگی‌های خاصی برخوردار است که سبب تمایز آن با قهوه سایر کشورها می‌شود. یکی از کشورهایی که به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ قهوه در جهان شناخته می‌شود، کشور کلمبیا است. کشور کلمبیا بیش از 10 درصد از قهوه جهان را تولید کرده و در لیست 10 کشور تولید کننده بزرگ قهوه در جهان قرار دارد. در این مطلب قرار است به بررسی قهوه کلمبیا بپردازیم و خصوصیات و ویژگی‌های آن را بیان کنیم.

کشور کلمبیا و قهوه‌های معروفش

 

کشور کلمبیا و قهوه‌های معروفش

 

پیش از هر چیز خوب است بدانید کشور کلمبیا مرغوبترین قهوه عربیکا را در جهان تولید می‌کند. قهوه عربیکا از تلخی کمتری نسبت به دیگر قهوه‌ها برخوردار است و طعم بی‌نظیر و عالی دارد. درختچه‌های همیشه سبز عربیکا در بسیاری از مناطق، از جمله کشور کلمبیا یافت می‌شوند. قهوه‌های کلمبیا از عطر و طعم شیرین، کاراملی، کاکائویی، مرکباتی و فندقی برخوردارند و در ارتفاع 1200 تا 2000 متری کشت می‌شوند. دلیل اینکه به این قهوه طعم‌های مختلفی اختصاص داده شده این است که قهوه کلمبیا در محیط‌های مختلفی رشد می‌کند و گونه‌های متفاوتی دارد. برای همین نمی‌توان یک طعم خاص را برای آن تعریف کرد. اما به طور کل می‌توان گفت قهوه کلمبیا از طعم ملایم و متعادلی برخوردار است و توجه هر قهوه دوستی را به خود جلب می‌کند. معمولا زمان برداشت قهوه‌های این منطقه، در ماه دسامبر و آپریل است. کشور کلمبیا سالانه قهوه زیادی را تولید کرده و به سراسر جهان ارسال می‌کند. به طوری که در سال 2016 میزان تولید سالانه کشور کلمبیا به مقدار ۱,۹۱۴,۰۰۰,۰۰۰ پوند رسیده بود. در حال حاضر قهوه کلمبیا در بسیاری از فروشگاه‌ها موجود و قابل خرید است. در صورتی که دوست دارید قهوه کلمبیا را امتحان کنید، می‌توانید آن را به صورت دانه‌های رست شده خریداری کرده و با دستگاه آسیاب قهوه خود آسیاب نمایید.

طعم قهوه کلمبیا به چه صورت است؟

 

طعم قهوه کلمبیا به چه صورت است؟

 

همانطور که گفتیم قهوه کلمبیا از طعم‌ ملایم و متعادلی برخوردار است. عطر این قهوه قوی بوده و طعم آن کاملا ملایم است. میزان اسیدیته قهوه کلمبیا متوسط به بالا بوده و درصد برشته شدن آن لایت تا دارک رست است. اگر میزان کافئین موجود در قهوه کلمبیا برایتان سوال است، باید بگوییم که مقدار کافئین این قهوه از 1.17 درصد تا 1.37 درصد می‌باشد. بسیاری طعم قهوه کلمبیا را به میوه‌های استوایی، توت قرمز، سیب و شیرینی شکلات و کارامل تشبیه می‌کنند. در واقع در زمان نوشیدن قهوه کلمبیا می‌توان با رایحه و عطر میوه‌های استوایی و مرکبات به خوبی همراه شد. طعم قهوه کلمبیا بستگی به منطقه کشت آن دارد و بسته به محل، طعم آن کمی تغییر پیدا می‌کند. کشور کلمبیا علاوه بر اینکه در تولید قهوه عربیکا نقش مهمی دارد، قهوه‌های دیگری از جمله روبوستا را نیز تولید می‌کند. قهوه عربیکا نسبت به قهوه روبوستا کلمبیا، از طعم شیرین‌تری برخوردار است و اسیدیته قوی‌تری دارد.

همچنین بخوانید
ایروپرس چیست و طرز کار با آن به چه صورت است؟

چگونگی تولید و کشت قهوه در کلمبیا

 

چگونگی تولید و کشت قهوه در کلمبیا

 

کشور کلمبیا از نظر آب و هوا و میزان بارندگی‌های سالانه، جزو کشورهای خوب جهان محسوب می‌شود. برای همین کشت قهوه در آن به خوبی قابل انجام است. به طور کلی قهوه در محیط‌هایی که بارندگی زیادی دارند و دمایشان به حالت انجماد نمی‌رسد، قابل رشد است. علاوه بر شرایط طبیعی محیطی، باید روش مناسبی برای تولید قهوه استفاده شود تا قهوه خوبی به دست بیاید. روش کشت قهوه در کلمبیا به این صورت است که آن را روی دامنه‌های شیب‌دار و در مزارع کوچکی کشت می‌کنند. به دلیل شیب‌دار بودن زمین‌ها، استفاده از ماشین آلات برای چیدن دانه‌های قهوه غیر ممکن بوده و به جای آن از روش دستی برای برداشت قهوه استفاده می‌شود. استفاده از روش دستی برای چیدن قهوه‌ها با این که به زمان بیشتری نیاز دارد، اما باعث می‌شود تا قهوه حاصل شده کیفیت بالاتری داشته باشد.

آشنایی با انواع قهوه‌های کلمبیا

 

آشنایی با انواع قهوه‌های کلمبیا

 

همانطور که متوجه شدید قهوه کلمبیا تنها در یک ناحیه مشخص کشت نمی‌شود و در نقاط مختلفی از این کشور یافت می‌شود. برای همین از نظر محل کشت می‌توان آن را به سه دسته نواحی شمالی، نواحی مرکزی و نواحی جنوبی تقسیم کرد. قهوه‌های نواحی شمالی کلمبیا، از طعم شکلاتی و آجیلی برخوردارند و مقدار اسیدیته کمی دارند. قهوه‌های نواحی مرکزی کلمبیا از طعم میوه‌ای برخوردار هستند و عطر بسیار قوی دارند. میزان اسیدیته قهوه‌های این منطقه، در حد متوسط است. و قهوه‌های نواحی جنوبی کلمبیا از طعم میوه‌های مرکباتی برخوردارند و میزان اسیدیته‌شان بسیار زیاد است. حال از این سه دسته می‌توان گفت بهترین قهوه‌های کلمبیا که به نام محل کشت‌شان نامگذاری شده‌اند، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • قهوه مدلین کلمبیا: Medellin از قهوه‌های مرغوب کلمبیا بوده که در نواحی مرکزی این کشور وجود دارد. مقدار اسیدیته این قهوه نسبت به قهوه‌های مناطق شرقی بیشتر است. قهوه مدلین سوپریمو (Medellin Supremo) یکی از بهترین قهوه‌های کلمبیا به حساب می‌آید.
 • قهوه ارمنیا کلمبیا: Armenia یکی دیگر از قهوه‌هایی است که در نواحی مرکزی این کشور کشت می‌شود. مقدار اسیدیته این قهوه نسبت به قهوه‌های مناطق شرقی بیشتر است.
 • قهوه مانیزالس کلمبیا: Manizales هم در نواحی مرکزی کشور کلمبیا کشت می‌شود. این قهوه نیز از اسیدیته متوسطی برخوردار است و طعم بیشتری دارد. خوب است بدانید به قهوه‌های مدلین، ارمنیا و مانیزالس که هر سه در مرکز کلمبیا کشت می‌شوند، MAM گفته می‌شود.
 • قهوه کاتورا کلمبیا: Caturra از قهوه‌هایی است که برای اولین بار در کشور برزیل کشت می‌شده است. اما در حال حاضر در کشور کلمبیا نیز وجود دارد و در حال کشت است. قهوه کاتورا از اسیدیته کمی برخوردار است و طعم ملایمی دارد.
 • قهوه کستیلو کلمبیا: Castillo به قهوه روبوستا شباهت زیادی دارد. برای همین بسیاری ترجیح می‌دهند به جای آن از قهوه روبوستا استفاده کنند. این قهوه عطر زیادی دارد و دیر فاسد می‌شود. مقدار اسیدیته قهوه کستیلو بسیار بالا است.
 • قهوه تینتو کلمبیا: Tinto از قهوه‌هایی است که بیشتر مردم کلمبیا از آن استفاده می‌کنند. برای همین در اکثر مناطق این کشور وجود دارد و در سطح شهر به وفور به فروش می‌رسد.
 • قهوه بوگوتا کلمبیا: Bogotá در نواحی شرقی‌تر کشت شده و میزان اسیدیته کمتری دارد.
 • قهوه بوکارامانگا کلمبیا: Bucaranga همچون بوگوتا، در نواحی شرقی‌تر کشت شده و از بادی و طعم بیشتری برخوردار است.
همچنین بخوانید
10 مشکل رایج دستگاه اسپرسوساز

برشته کردن قهوه کلمبیا به چه صورت انجام می‌شود؟

 

برشته کردن قهوه کلمبیا به چه صورت انجام می‌شود؟

 

قهوه‌های کلمبیا را می‌توان در درجات مختلفی برشته کاری کرد. این امر به خاطر این است که قهوه این کشور از طعم ملایم و بادی خوبی برخوردار است. درجات برشته کاری قهوه کلمبیا را می‌توان به سه دسته زیر اختصاص داد:

 • قهوه لایت رست کلمبیا: لایت رست درجه‌ای از برشته کاری قهوه است که در آن رنگ قهوه بسیار روشن است. افرادی که به طعم ملایم قهوه علاقه دارند، این درجه از رست برایشان بهتر خواهد بود. در قهوه لایت رست کلمبیا نیز طعم قهوه را می‌توان در کنار مزه‌های میوه‌های مرکباتی و شکلاتی حس کرد. افرادی که به دنبال طعم شیرین قهوه کلمبیا هستند، بهتر است قهوه لایت رست آن را امتحان کنند.
 • قهوه مدیوم رست کلمبیا: مدیوم رست یا برشتگی متوسط، معمولا در دمای 210 الی 219 درجه سانتی‌گراد برشته کاری می‌شود. این قهوه نسبت به قهوه‌های تیره‌تر از کافئین بیشتری برخوردار است. قهوه مدیوم رست کلمبیا اسیدیته کمتری نسبت به لایت رست دارد. این قهوه از طعم میوه‌ای و آجیلی برخوردار است و کمی رو به تلخی می‌رود.
 • قهوه دارک رست کلمبیا: قهوه دارک رست به قهوه‌ای گفته می‌شود که میزان رست و برشته کاری آن بیش از سایر قهوه‌ها است. این قهوه به دلیل رست زیاد، به رنگ قهوه‌ای تیره و سیاه در آمده و سطح آن را کمی روغن در برمی‌گیرد. همانطور که می‌توان حدس زد طعم این قهوه بیشترین میزان تلخی را دارد. قهوه دارک رست کلمبیا نیز از طعم و عطر تلخی برخوردار است و مقدار اسیدیته آن از لایت رست و مدیوم رست کمتر است. برای همین تنها افرادی که به طعم تلخ قهوه علاقه دارند، می‌توانند با آن ارتباط خوبی برقرار کنند.

قهوه کلمبیا را چگونه دم کنیم؟

 

قهوه کلمبیا را چگونه دم کنیم؟

 

برای اینکه بتوانید عطر و طعم قهوه کلمبیا را به بیشترین حد خود برسانید، بهتر است از روش دم‌آوری درستی برای آن استفاده کنید. در حال حاضر روش اسپرسو و اروپرس از بهترین روش‌هایی هستند که برای دم کردن قهوه کلمبیا استفاده می‌شوند:

دم کردن قهوه کلمبیا با روش اسپرسو: به دلیل طعم ملایم و اسیدیته بالای این قهوه، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند آن را به روش اسپرسو دم کنند. اسیدیته بالا سبب شده تا نوشیدنی‌های شیری بر پایه اسپرسو مانند کاپوچینو و ماکیاتو به خوبی با این قهوه دم شوند. با استفاده از دستگاه‌های اسپرسوساز صنعتی و خانگی خود می‌توانید بهترین نوشیدنی را با قهوه کلمبیا سرو نمایید.

دم کردن قهوه کلمبیا با روش اروپرس: از آنجایی که قهوه کلمبیا طعم و مزه متعادلی دارد، برای دم کردن به روش اروپرس نیز مناسب است.

جمع بندی

کشور کلمبیا یکی از مشهورترین کشورهای تولید کننده قهوه در جهان است. قهوه‌های کلمبیا (Colombian coffee) از طعم و عطر ملایمی برخوردارند و طعمی از میوه‌های گرمسیری، توت قرمز، سیب، شکلات و کارامل دارند. قهوه عربیکا و روبوستا از جمله قهوه‌هایی هستند که در کشور کلمبیا به خوبی رشد می‌کنند. قهوه عربیکا کلمبیا از اسیدیته متوسط به بالایی برخوردار است و عطر قوی دارد. این قهوه به میزان 1.2 درصد تا 1.4 درصد کافئین دارد و توانایی تحمل برشتگی‌های تیره را دارد. برای همین است که بسیاری از افراد برای درست کردن اسپرسو، به سراغ قهوه‌های کلمبیا می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *