وبلاگ

نحوه هواگیری دستگاه اسپرسوساز به چه صورت است؟

نحوه هواگیری دستگاه اسپرسوساز به چه صورت است؟


افرادی که با دستگاه‌های اسپرسوساز سروکار دارند، باید با نحوه صحیح کارکرد آن آشنایی کامل داشته باشند. در واقع چه یک باریستا حرفه‌ای باشید و چه در منزل برای خودتان با اسپرسوساز نوشیدنی سرو می‌کنید، باید با اصول ماشین اسپرسو آشنا باشید. یکی از اصول دستگاه اسپرسوساز، هواگیری آن است. با هواگیری ماشین اسپرسو، می‌توانید از دستگاه خود به خوبی استفاده نمایید و کارایی آن را افزایش دهید. اما نحوه هواگیری دستگاه اسپرسوساز به چه صورت است؟ آیا هر فردی می‌تواند خودش اقدام به هواگیری اسپرسوساز نماید؟ در این مطلب قرار است به این سوالات پاسخ دهیم و با نحوه هواگیری انواع دستگاه اسپرسوساز صنعتی آشنا شویم.

چه زمانی باید برای هواگیری دستگاه اسپرسوساز اقدام کنیم؟

 

چه زمانی باید برای هواگیری دستگاه اسپرسوساز اقدام کنیم؟

 

بهتر است اول به زمان مناسب برای هواگیری اسپرسوساز بپردازیم. برای هواگیری اسپرسوساز نیازی نیست هر زمانی اقدام به این کار کنید. تنها زمانی باید به این کار بپردازید که دستگاه خود را به تازگی خریداری کرده‌اید و قصد دارید آن را برای اولین بار راه‌اندازی نمایید. همچنین اگر قرار باشد پس از مدت طولانی مجددا از دستگاه اسپرسو استفاده نمایید، باید اقدام به هواگیری آن نمایید. پس به طور کلی میتوان گفت در دو حالت نیاز به هواگیری دستگاه اسپرسوساز است:

 • زمانی که برای اولین بار قصد استفاده از ماشین اسپرسو دارید.
 • پس از مدت طولانی قصد دارید مجددا از دستگاه اسپرسو استفاده نمایید.

چرا باید دستگاه اسپرسو ساز را هواگیری کرد؟

 

چرا باید دستگاه اسپرسو ساز را هواگیری کرد؟

دستگاه‌های اسپرسوساز دارای یک مخزن آب هستند که آب درون آن قرار قرار می‌گیرد. هنگامی که دکمه فشار داده می‌شود، آب از مخزن به محفظه‌ای با فشار بالا منتقل می‌شود. حال اگر در مخزن دستگاه آب وجود نداشته باشد، هوا وارد مجراهای پمپ می‌شود. در این شرایط پمپ قدرت کافی برای انتقال و هدایت آب به سمت بالا را نداشته و سبب کاهش کیفیت قهوه می‌شود. در واقع هواگیری در دستگاه‌های اسپرسوساز به منظور تهیه قهوه اسپرسو بسیار مهم است. چرا که با هواگیری صحیح، قهوه آماده شده دارای کرمای غنی و طعمی عالی خواهد بود. از این رو باید به این مورد توجه شده و در زمان‌های لازم برای هواگیری دستگاه اسپرسوساز اقدام کرد.

باید توجه داشته باشید که هواگیری دستگاه نه تنها منجر به عملکرد بهتر دستگاه و سرو قهوه با کیفیت می‌شود، بلکه مانع از آسیب دیدگی به قطعات می‌شود. این یعنی هوای موجود در داخل پمپ، سبب مختل شدن عملکرد قطعه شده و به دستگاه آسیب می‌رساند. بنابراین هواگیری ماشین اسپرسو از این حیث نیز قابل توجه است. پس زمانی که قصد دارید برای اولین بار دستگاه را راه اندازی کنید و یا پس از مدت طولانی قصد استفاده از دستگاه را دارید، حتما به هواگیری دستگاه اسپرسوساز بپردازید.

دلیل ضرورت هواگیری دستگاه اسپرسوساز

زمانی که قرار است پس از مدت طولانی از انواع دستگاه اسپرسو استفاده کنید، باید نسبت به هواگیری دستگاه اقدام کنید. دلیل آن هم این است که از آنجایی که از دستگاه زمان زیادی استفاده نشده است، هوا جای آب را در پمپ اشغال کرده است. در حقیقت با خالی شدن آب در بخش پمپ دستگاه، جای آن با هوا پر شده است. در نتیجه اگر بدون هواگیری دستگاه را روشن کرده و آماده کار نمایید، پمپ قادر به پمپاژ آب به سمت بالا نبوده و نمی‌تواند کارایی خوبی داشته باشد. برای همین است که گفته می‌شود هواگیری یکی از اصول بسیار مهم کار با دستگاه اسپرسوساز است و باید به آن توجه زیادی شود.

چند نکته پیرامون هواگیری دستگاه اسپرسوساز

چند نکته پیرامون هواگیری دستگاه اسپرسوساز

هواگیری به معنای تخلیه هوای موجود در پمپ است که میتواند در عملکرد دستگاه مشکل ایجاد نماید. با این عملیات هوای موجود در مجراهای پمپ تخلیه می‌شود و آب میتواند با فشار بالا منتقل شود. در صورتی که دستگاه اسپرسوساز هواگیری نشود و مورد استفاده قرار بگیرد، پمپ قادر به پمپاژ آب به سمت بالا نبوده و نمیتواند به وظیفه خود به خوبی عمل نماید. از این رو هواگیری دستگاه اسپرسوساز از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در شرایط لازم به انجام آن پرداخته شود.

خوب است اشاره شود که برخی از دستگاه‌های اتوماتیک سطح بالا، از قابلیت نمایش هواگیری برخوردار هستند. در صورتی که دستگاه شما هم از چنین قابلیتی برخوردار است و پس از دم کردن 4 الی 5 فنجان قهوه بارها با این پیام روبرو می‌شوید، باید چند نکته و راه حل را در نظر داشته باشید:

 • اندازه آسیاب قهوه: گاهی اوقات اندازه آسیاب قهوه میتواند منجر به نمایش پیام بر روی دستگاه شود. برای رفع این مشکل اندازه آسیاب قهوه را بیشتر کنید و مجددا دستگاه را امتحان کنید.
 • رسوب زدایی: در صورتی که دستگاه اسپرسوساز برای مدت طولانی رسوب زدایی نشده باشد، ممکن است شروع به نمایش پیغام هواگیری نماید. در این شرایط به رسوب زدایی دستگاه بپردازید و مجددا آن را امتحان کنید. بازه زمانی مناسب برای رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز متغیر بوده و بستگی به نحوه استفاده از دستگاه و سختی آب منطقه دارد. با این حال به طور معمول بهتر است هر ماه یا دو ماه یک بار برای رسوب زدایی دستگاه اقدام شود.
 • آسیب دیدگی اجزای داخلی: گاهی اوقات ممکن است اجزای داخلی دیگ یا همان بویلر دچار شکستگی و آسیب شده باشند. در این زمان باید از یک تعمیرکار متخصص کمک گرفته شود تا به تعویض قطعه بپردازد.
همچنین بخوانید
نکات آسیاب قهوه

 

آموزش نحوه هواگیری دستگاه اسپرسو صنعتی

 

آموزش نحوه هواگیری دستگاه اسپرسو صنعتی

 

نحوه هواگیری بسیاری از دستگاه‌های اسپرسوساز به یک صورت است؛ چرا که قطعات مورد استفاده و نحوه عملکردشان، تقریبا با هم مشابه است. با این حال ما به طور جداگانه به نحوه هواگیری هر یک از دستگاه‌های اسپرسوساز محبوب اشاره خواهیم داشت.

 • اولین قدم برای شروع هواگیری ماشین اسپرسو، این است که مخزن دستگاه را پر از آب کنید. بهتر است از آب گرم برای این کار استفاده کنید و مخزن را تا بیشترین حد خود از آب پر نمایید.
 • توجه داشته باشید که آب باید به مقدار کافی درون مخزن وجود داشته باشد؛ در غیر این صورت هواگیری به خوبی انجام نخواهد شد.
 • بعد از آن بدون بستن پرتافیلتر، کلید پاور دستگاه را فشار دهید.
 • توجه کنید که نازل بخار دستگاه به درستی بسته شده باشد.
 • در مرحله بعدی، باید دکمه عصاره‌گیری ماشین اسپرسو را فشرده و کمی صبر کنید.
 • در صورتی که آب از بخش هدگروپ خارج نشد، باید نازل بخار را باز کرده و دوباره آن را ببندید.
 • سپس مجددا دکمه عصاره‌گیری را فشار دهید تا عملیات هواگیری ماشین اسپرسو انجام شود.

هواگیری دستگاه اسپرسو جی پاس

 

هواگیری دستگاه اسپرسو جی پاس

 

برند جی پاس (جیپاس) یکی از برندهای معروف کشور مالزی است که در زمینه تولید لوازم خانگی و برقی فعالیت دارد. این برند دستگاه اسپرسوسازهای زیادی را در مدل‌های مختلف روانه بازار کرده که هر کدام از طراحی مدرن و زیبایی برخوردار هستند. در صورتی که به تازگی به خرید دستگاه اسپرسوساز جیپاس پرداخته‌اید، باید در ابتدای کار آن را هواگیری کرده و سپس اقدام به استفاده از آن نمایید. نحوه هواگیری دستگاه اسپرسو جی پاس به صورت زیر است:

 • ابتدا دستگاه جیپاس را همچون دیگر دستگاه‌های اسپرسوساز راه‌اندازی کنید.
 • سپس مخزن آب آن را تا حد ماکزیمم از آب پر کنید و دستگاه را روشن نمایید.
 • تا زمانی که مخزن از آب برخوردار بود، دستگاه را روشن نگه دارید.
 • در پایان بررسی کنید که آیا اسپرسو از دستگاه خارج می‌شود یا خیر. در صورتی که اسپرسو به درستی از دستگاه خارج نشود، یعنی عمل هواگیری به خوبی انجام نشده است. در این شرایط باید مجددا عملیات هواگیری را تکرار کنید.

آشنایی با نحوه هواگیری دستگاه اسپرسو نوا

برند نوا (nova) یک برند مطرح در کشور ژاپن بوده که در تولید لوازم خانگی و برقی همچون دستگاه اسپرسوساز بسیار پیشرو است. برند نوا تاکنون دستگاه اسپرسوسازهای زیادی را روانه بازار کرده است که از میان آنها میتوان به 4 مدل اصلی یعنی نوا 139، نوا 140، نوا 148 و نوا 149 اشاره کرد. برای استفاده از دستگاه نوا، باید در ابتدا آن را هواگیری کنید تا بتوانید بهترین نوشیدنی اسپرسو را سرو نمایید. در صورتی که اقدام به هواگیری دستگاه اسپرسو نوا نکنید، اسپرسو به خوبی از آن خارج نشده و نمی‌توانید نوشیدنی با کیفیتی سرو کنید. نحوه هواگیری ماشین اسپرسو nova همچون دیگر دستگاه‌های اسپرسوساز است. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • مخزن آب دستگاه اسپرسوساز نوا را از آب گرم پر کنید.
 • دستگاه را روشن کنید تا ماشین اسپرسو اقدام به کار کند.
 • پس از آن چک کنید که آیا اسپرسو به خوبی از دستگاه خارج می‌شود یا خیر. در صورتی که این امر به خوبی انجام نشود، باید مجددا عمل هواگیری نوا را انجام دهید.
 • پس از هواگیری میتوانید از دستگاه اسپرسوساز نوای خود استفاده کرده و بهترین نوشیدنی‌ها را با آن سرو نمایید.

هواگیری دستگاه اسپرسوساز بیزرا به چه صورت است؟

 

هواگیری دستگاه اسپرسوساز بیزرا به چه صورت است؟

 

بدون شک بیزرا یکی از برندهای بسیار معروف در بازار است. این برند ایتالیایی، تاکنون دستگاه‌های اسپرسوساز زیادی را روانه بازار کرده که هر کدام از مشخصات و ویژگی‌های خاصی برخوردار می‌باشند. در صورتی که قصد خرید دستگاه اسپرسوساز بیزرا دارید، بهتر است با نحوه عملکرد و همچنین هواگیری آن آشنایی داشته باشید. نحوه هواگیری دستگاه اسپرسو بیزرا به شرح زیر است:

 • همچون دیگر دستگاه‌های اسپرسو، در ابتدا مخزن دستگاه بیزرا را از آب پر کنید.
 • مخزن باید از آب کافی برخوردار باشد تا بتواند عمل هواگیری را به خوبی انجام دهد.
 • سپس کلید استارت دستگاه را فشار دهید و اجازه دهید تا دستگاه کار خود را انجام دهد.
 • با هواگیری دستگاه بیزرا می‌توانید به راحتی انواع نوشیدنی اسپرسو را سرو نمایید.

هواگیری دستگاه اسپرسو خانگی دلونگی

 

هواگیری دستگاه اسپرسو خانگی دلونگی

 

دلونگی یکی دیگر از برندهای معروف و پرطرفدار بازار است. نحوه هواگیری دستگاه اسپرسوساز دلونگی نیز مشابه سایر دستگاه‌هایی است که به آنها اشاره داشتیم. دلیل مشابه بودن نحوه هواگیری ماشین‌های اسپرسو این است که مکانیسم ساخت آنها تقریبا یکسان است. برای همین برای هواگیری دستگاه اسپرسو خانگی دلونگی نیز کافیست مخزن آب آن را پر کرده و دستگاه را روشن نمایید. سپس با چک کردن نازل بخار، دکمه عصاره‌گیری را فشار داده و اجازه دهید دستگاه شروع به کار کند. پس از پایان هواگیری، می‌توانید به راحتی با دستگاه اسپرسوساز خانگی دلونگی کار کرده و انواع نوشیدنی اسپرسو را سرو نمایید.

همچنین بخوانید
خاموش کردن دستگاه اسپرسوساز در شب

آموزش هواگیری دستگاه اسپرسوساز مباشی و راه اندازی اولیه

همانطور که اشاره کردیم پس از خرید دستگاه اسپرسوساز و راه اندازی اولیه، باید برای هواگیری آن اقدام شود. در رابطه با اسپرسوساز مباشی 2020 نیز به همین شکل است. پیش از روشن کردن دستگاه باید مخزن آن از آب پر باشد. سپس باید آن را روشن کرده و شیر موجود روی بدنه را چرخانده تا دستگاه شروع به آب‌گیری کند. این کار باید کمی ادامه پیدا کند تا حداقل نصف یک لیوان از آب پر شود. پس از این کار و با انجام راه اندازی اولیه، دستگاه آماده استفاده بوده و میتوانید نوشیدنی‌های خود را با آن تهیه کنید.

راه اندازی اولیه و هواگیری دستگاه با نیروی متخصص

 

راه اندازی اولیه و هواگیری دستگاه با نیروی متخصص

 

بسیاری از افراد برای استفاده اولیه از دستگاه‌ها کمی نگران دارند و تصور می‌کنند از پس راه اندازی اولیه و انجام کارهایی چون هواگیری به خوبی برنمی‌آیند. در حالی که همانطور که مشاهده کردید، راه اندازی دستگاه‌ها و هواگیری از آنها عمل بسیار راحتی است و میتوان با توجه به نوع دستگاه به هواگیری آن پرداخت. البته تقریبا نحوه گیری دستگاه‌های اسپرسوساز در تمام مدل‌ها و برندها به یک شکل است. با این وجود اگر تصور کردید که راه اندازی و هواگیری دستگاه اسپرسوساز برایتان کمی دشوار است، میتوانید این کار را به افراد متخصص بسپارید. معمولا شرکت‌های فروش دستگاه اسپرسوساز، خدمات پس از فروش هم ارائه کرده و برای نصب و راه اندازی به مشتریان خود خدمات ارائه می‌دهند. با این حال میتوان از سایر شرکت‌ها و یا افراد متخصص پیرامون خود برای این کار کمک گرفته و با کمک آنها به هواگیری دستگاه اسپرسوساز و راه اندازی آن پرداخت. نیروهای متخصص در کمترین زمان ممکن دستگاهتان را آماده استفاده خواهند کرد.

جمع بندی

یکی از کارهایی که هنگام استفاده از دستگاه اسپرسو باید در نظر داشته باشید، هواگیری آن است. هواگیری ماشین اسپرسو باعث شده تا پمپ دستگاه بتواند آب را به سمت بالا پمپاژ کند. برای همین اگر هواگیری دستگاه در زمان مناسب انجام نشود، دستگاه قادر به پمپاژ آب و در نهایت خارج کردن اسپرسو نخواهد بود. هواگیری دستگاه اسپرسوساز باید در دو زمان انجام شود؛ یک زمانی که به تازگی دستگاه را خریداری کرده و قصد راه‌اندازی آن را دارید. و دوم زمانی که پس از مدت طولانی قرار است مجددا از دستگاه استفاده نمایید. نحوه هواگیری دستگاه اسپرسوساز در بیشتر دستگاه‌ها به یک صورت است. کافیست مخزن دستگاه را از آب کافی پر کنید و اجازه دهید دستگاه به طور معمول کار کند. پس از آن اگر اسپرسو به راحتی از دستگاه خارج شود، یعنی عمل هواگیری به درستی انجام شده است.

سرویس و رفع مشکل دستگاه اسپرسوساز به وسیله رپیتون

سرویس و رفع مشکل دستگاه اسپرسوساز به وسیله رپیتون

در صورتی که نیاز به نیروی متخصص برای سرویس دستگاه اسپرسوساز دارید، میتوانید از تعمیرکاران رپیتون کمک بگیرید. شرکت رپیتون برای تعمیر دستگاه اسپرسوساز، از تکنسین‌های متخصصی استفاده می‌کند. برای همین این افراد از دانش فنی لازم برخوردار هستند و میتوانند خیلی سریع به عیب یابی دستگاه و رفع مشکل بپردازند. تعمیرکاران رپیتون تعمیر دستگاه‌های اسپرسوساز را در محل مورد نظر مشتری انجام می‌دهند تا مشتری مجبور به حمل دستگاه و رفت و آمد در سطح شهر نباشد.

بنابراین اگر قصد دارید دستگاه خود را به طور تخصصی سرویس کنید، میتوانید از کارشناسان این شرکت کمک بگیرید. با سرویس و تعمیر دستگاه اسپرسوساز، کارایی و عملکرد آن افزایش پیدا می‌کند و میتواند همچون روز اول به کار بپردازد. همچنین زمانی که دستگاه مورد بررسی و سرویس قرار می‌گیرد، عیب و ایرادات جزئی نیز برطرف می‌شود و همین امر از آسیب دیدگی بیشتر به قطعات و دستگاه جلوگیری می‌کند. از این رو بهتر است در طی سال چندین بار به سرویس و تعمیر دستگاه بپردازید تا از این طریق بتوانید از بروز مشکلات و آسیب‌های بیشتر در دستگاه جلوگیری نمایید. همچنین با این کار میتوانید عملیاتی چون هواگیری و رسوب‌زدایی را به طور حرفه‌ای انجام دهید تا بتوانید از دستگاه به بهترین نحو استفاده کنید.

 

سوالات متداول

1. آیا نحوه هواگیری دستگاه اسپرسو اتوماتیک با دستگاه اسپرسو نیمه اتوماتیک متفاوت است؟

هواگیری دستگاه اسپرسو نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تفاوت چندانی با هم ندارد. کافیست مخزن دستگاه را از آب پر کرده و عمل هواگیری را انجام دهید.

 

2. آیا برای هواگیری دستگاه اسپرسوساز نیاز به نیروی متخصص می‌باشد؟

نحوه هواگیری دستگاه اسپرسو بسیار راحت است. با این حال اگر در راه‌اندازی دستگاه اسپرسو و هواگیری آن مشکل دارید، می‌توانید از یک نیروی متخصص برای این کار کمک بگیرید. شرکت رپیتون با اعزام نیروی متخصص به محل، عملیات راه‌اندازی و هواگیری دستگاه را برایتان انجام خواهد داد.

 

3. بهترین زمان برای هواگیری دستگاه اسپرسوساز چه موقع است؟

زمانی که برای اولین بار قصد راه‌اندازه دستگاه اسپرسو دارید و یا پس از مدت طولانی می‌خواهید از دستگاه استفاده نمایید، باید برای هواگیری آن اقدام کنید.

 

یک نظر در “نحوه هواگیری دستگاه اسپرسوساز به چه صورت است؟

 1. Avatar حمید گفت:

  عالی عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *