وبلاگ

علت فشار کم دستگاه اسپرسوساز از چیست؟

علت فشار کم دستگاه اسپرسوساز از چیست؟

دستگاه‌های اسپرسوساز همچون هر وسیله‌ی دیگری، پس از مدتی دچار مشکلاتی شده و نیاز به سرویس یا تعمیر پیدا می‌کنند. برای همین افرادی که با این دستگاه‌ها سروکار دارند، باید از بروز این مشکلات آگاهی داشته و خیلی زود جهت سرویس و تعمیر اسپرسوساز خود اقدام کنند. یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام کار با اسپرسوساز صنعتی با آن روبرو شوید، کم شدن فشار دستگاه اسپرسوساز است. در این زمان دستگاه به خوبی کار نکرده و عملکرد درستی نخواهد داشت.

چرا سرویس دستگاه اسپرسوساز اهمیت دارد؟

 

چرا سرویس دستگاه اسپرسوساز اهمیت دارد؟

 

دستگاه اسپرسوساز جزو لوازم بسیار ضروری و مهم در کافی شاپ است. همچنین بسیاری از افراد علاقمند به قهوه اسپرسو، از این دستگاه در خانه یا محل کار خود استفاده می‌نمایند. با وجود ماشین اسپرسو میتوان خیلی راحت و سریع یک نوشیدنی اسپرسو سرو کرده و روز خود را پر انرژی آغاز کرد. از آنجایی که دستگاه اسپرسوساز خصوصا نوع صنعتی آن از قیمت بالایی برخوردار است، باید نسبت به تعمیر و سرویس آن هوشیار بود. با سرویس و تعمیر به موقع دستگاه میتوان از بروز مشکلات و آسیب‌های بیشتر دستگاه جلوگیری کرده و هزینه کمتری را پرداخت کرد. بنابراین بهتر است بسته به میزان استفاده از دستگاه اسپرسوساز، نسبت به سرویس آن در بازه‌های زمانی مشخص اقدام کرد. برای سرویس و تعمیر اسپرسوساز صنعتی باید به سراغ افراد کاربلد و حرفه‌ای در این زمینه بروید. افراد تعمیرکار حرفه‌ای، قادرند خیلی زود دستگاه را عیب‌یابی کنند و به حل مشکلات آن بپردازند.

عوامل ایجاد اختلال در عملکرد ماشین اسپرسو

دستگاه اسپرسوساز و قهوه‌ساز معمولا بنا به دلایل مشابهی دچار اختلال می‌شوند. برای مثال ممکن است اتصالات برقی دستگاه، خرابی سوئیچ‌ها، خرابی ترموستات، فیوز و … باعث خرابی و ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه اسپرسوساز شود. هر کدام از این عوامل باعث از کار افتادن دستگاه و عدم کارایی درست آن خواهد شد. بنابراین باید در زمان درستی نسبت به برطرف کردن این مشکلات اقدام کرده تا دستگاه بتواند همچون روز اول کار کند. در کنار این کار، حتما از تمیز کردن بخش‌های سبد پرتافیلتر و نازل بخار غافل نشوید تا دستگاه بتواند به خوبی عمل کند.

چگونگی شناسایی مشکل دستگاه اسپرسوساز

 

چگونگی شناسایی مشکل دستگاه اسپرسوساز

 

افرادی که با دستگاه اسپرسوساز سروکار دارند، میتوانند با بررسی دستگاه از مشکلات آن آگاهی پیدا کنند. در ابتدا باید سیم برق دستگاه را تست کرده و از سلامت آن مطلع شد. گاهی اوقات مشکلاتی چون اتصالات برقی، سبب عدم کارکرد صحیح دستگاه اسپرسوساز می‌شوند. اما در صورتی که مشکلات مربوط به ترموستات، فیوز، سوئیچ‌ها و به طور کلی بخش داخلی دستگاه باشد، کار کمی مشکل‌تر شده و نیاز به یک تعمیرکار حرفه‌ای خواهد بود. معمولا با خرابی ترموستات و سوئیچ‌ها، نیاز است آنها را با قطعه‌ها‌ی جدید و اورجینال جایگذاری کرده تا دستگاه بتواند به خوبی کار کند. بنابراین در صورتی که به تنهایی قادر به تشخیص مشکلات دستگاه اسپرسوساز خود نبودید، آن را به یک شرکت تعمیر دستگاه اسپرسوساز بسپارید.

همچنین بخوانید
قهوه بدون کافئین چه خواص و مضراتی دارد؟

ایرادات رایج دستگاه اسپرسوساز

 

ایرادات رایج دستگاه اسپرسوساز

 

از رایج‌ترین مشکلات و ایرادات دستگاه اسپرسوساز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم خروج اسپرسو با وجود روشن بودن پمپ دستگاه
 • کف نداشتن اسپرسو
 • گرم نشدن آب در اسپرسوساز
 • صدای زیاد پمپ دستگاه
 • گرم نکردن ترموستات اسپرسوساز
 • وجود تفاله در اسپرسو
 • کم بودن فشار دستگاه اسپرسوساز

اهمیت فشار در دستگاه اسپرسوساز و تنظیم آن

 

اهمیت فشار در دستگاه اسپرسوساز و تنظیم آن

 

اسپرسو در زبان ایتالیایی به معنای سریع است. در واقع اسپرسو به نوشیدنی اشاره دارد که خیلی سریع از دانه‌های قهوه ایجاد شده و برای رسیدن به آن به فشار مناسب نیاز است. میزان فشار با زمان دم شدن اسپرسو رابطه معکوس دارد. در واقع هر چقدر فشار وارد شده بیشتر باشد، زمان کمتری برای درست کردن و سرو نوشیدنی اسپرسو لازم است. و بالعکس. با اعمال فشار، رنگ کرم روی قهوه نقش بسته که به آن کرما گفته می‌شود. برای همین است که شرکت‌های سازنده دستگاه اسپرسوساز، سعی می‌کنند این دستگاه‌ها را به سیستم فشار مجهز کنند تا توانایی اعمال 9 برابر فشار واقعی به قهوه را فراهم کنند. با اینکه موارد زیادی چون دمای آب، تازگی دانه‌های قهوه و درجه آسیاب روی کیفیت و طعم اسپرسو تاثیر دارد، اما برای رسیدن به یک اسپرسوی با کیفیت باید به 9 بار فشار هم توجه شود.

در رابطه با تنظیم فشار دستگاه اسپرسوساز هم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در ابتدا دستگاه را روشن کرده و کمی صبر کنید تا آب به حد کافی گرم شود. با لمس بالای دستگاه، میتوانید پی ببرید که بویلر آب را گرم کرده است.
 • قهوه را داخل دسته گروپ ریخته و درجه حرارت را روی مقدار مناسب تنظیم کنید. سپس دسته گروپ را ببندید تا عصاره آن گرفته شود.
 • در رابطه با تنظیم فشار دستگاه در این مرحله باید اشاره شود که این میزان بستگی به آسیاب قهوه هم دارد. در صورتی که آسیاب قهوه به اندازه مناسب باشد، فشارسنج دستگاه عددی بین 15 الی 20 را نشان می‌دهد.
 • برای تنظیم دستگاه اسپرسوساز باید اشاره شود که معمولا باید دومین دکمه از سمت راست و آخرین دکمه از سمت چپ را با هم فشار داده تا ثانیه شمار شروع به چشمک زدن کند.
 • سپس باید دکمه دوم از سمت راست را فشار داده و زمانی که به ثانیه مورد نظر رسید، آن را رها کرد.

البته ممکن است نحوه تنظیم دستگاه‌ها کمی با هم تفاوت داشته باشد. برای همین به طرز استفاده از اسپرسوساز توجه داشته باشید و آن را بر اساس نوع دستگاه تنظیم و استفاده نمایید. تقریبا تمام دستگاه‌های اسپرسوساز با راهنما و بروشور ارائه می‌شوند که با مراجعه به آنها میتوان در رابطه با طرز صحیح استفاده از دستگاه اسپرسوساز مطلع شد.

 

چگونه مانع از کم شدن فشار دستگاه اسپرسوساز شویم؟

 

چگونه مانع از کم شدن فشار دستگاه اسپرسوساز شویم؟

اگر قصد دارید از ماشین اسپرسوساز خود همواره به شکل مطلوبی استفاده کنید و شاهد کم شدن فشار آن نباشید، بهتر است روی نگهداری و سرویس دستگاه توجه زیادی داشته باشید. دستگاه‌های اسپرسوساز همچون هر دستگاه دیگری، پس از مدتی استفاده نیاز به سرویس پیدا می‌کنند. هر چقدر در این زمینه توجه بیشتری کرده و دستگاه را در بازه‌های زمانی مناسب سرویس دهی کنید، با مشکلات کمتری چون کم شدن فشار هم مواجه می‌شوید. از طرف دیگر سرویس و تعمیر دستگاه اسپرسوساز خود را حتما به افراد حرفه‌ای و با سابقه در این زمینه بسپارید تا معایب دستگاه به خوبی برطرف شود.

همچنین بخوانید
18 بیماری ناشی از مصرف زیاد قهوه

رفع مشکل کم شدن فشار دستگاه اسپرسوساز

 

رفع مشکل کم شدن فشار دستگاه اسپرسوساز

 

همانطور که در بخش قبلی گفته شد، یکی از ایرادات ماشین اسپرسو کم شدن فشار دستگاه است. در صورتی که فشار اسپرسوساز کم شود، علت آن مربوط به موارد زیر است:

 • ایجاد اشکال در واشر گروپ.
 • استفاده مداوم از دستگاه بدون سرویس به موقع.
 • عدم سرویس و تعویض واشرگروپ‌ها.

واشر گروپ قطعه‌ای پلاستیکی است که در بخش هدگروپ اسپرسوساز وجود دارد. این قطعه سبب ایجاد اتصال محکم بین هدگروپ و پرتافیلتر می‌شود. زمانی که واشرگروپ دچار آسیب و پوسیدگی شود، باید خیلی زود مورد تعویض قرار بگیرد؛ چرا که در غیر این صورت شاهد مشکلاتی نظیر چکه کردن از پرتافیلتر و یا کم شدن فشار دستگاه اسپرسوساز خواهید بود. واشرگروپ‌ها بسته به نوع دستگاه اسپرسوساز دارای سایزهای مختلفی هستند و باید متناسب با هر دستگاهی خریداری شوند. بهتر است هر زمانی که برای سرویس ماشین اسپرسو اقدام می‌نمایید، واشرگروپ را نیز مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز آنها را تعویض نمایید. برای خرید واشرگروپ دستگاه اسپرسوساز، میتوانید از فروشگاه‌های معتبر اقدام نمایید.

برطرف کردن مشکلات دستگاه اسپرسوساز با رپیتون

برای برطرف کردن ایرادات و مشکلات دستگاه اسپرسوساز، باید به سراغ یک شرکت معتبر و حرفه‌ای بروید. شرکت رپیتون یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه فروش و تعمیر دستگاه‌های اسپرسوساز است. افرادی که از دستگاه اسپرسوساز صنعتی یا خانگی برخوردار هستند، می‌توانند از تعمیرکاران رپیتون برای سرویس و تعمیر اسپرسوساز صنعتی یا خانگی خود درخواست کمک نمایند. شرکت رپیتون با اعزام نیروهای خود به محل مشتری، دستگاه را عیب‌یابی کرده و به حل مشکل آن خواهد پرداخت. به علاوه اگر نیاز به تعویض قطعات دستگاه باشد، از قطعات اورجینال و اصل برای آن استفاده خواهد شد.

جمع بندی

دستگاه اسپرسوساز برای عملکرد و کارایی بهتر، نیاز به سرویس دوره‌ای و تعمیر به موقع دارد. با این کار دستگاه از عملکرد بالایی برخوردار شده و از آسیب به قطعات و سایر بخش‌های آن جلوگیری خواهد شد. افرادی که روزانه با ماشین اسپرسو سروکار دارند، میتوانند با بررسی دستگاه از زمان سرویس آن مطلع شوند. معمولا زمانی که نوشیدنی اسپرسو رقیق و بد طعم شده و یا اشکالاتی نظیر کاهش فشار دستگاه، گرم نشدن آب، صدای زیاد پمپ و عدم خروج اسپرسو در دستگاه رخ دهد، نشانگر زمان سرویس و تعمیر دستگاه اسپرسوساز است. همانطور که در متن اشاره کردیم مشکل فشار کم دستگاه اسپرسوساز (?Why Is My Espresso Machine Not Building Pressure) مربوط به واشرگروپ‌های دستگاه است. بنابراین با سرویس به موقع و تعویض این قطعات، میتوان فشار دستگاه را به حالت طبیعی بازگرداند. برای سرویس و تعمیر هر مدل دستگاه اسپرسوساز، میتوانید از کارشناسان رپیتون درخواست نیرو نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *