وبلاگ

انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو

همان طور که نوشیدن یک فنجان اسپرسو لذت بخش است، برای خیلی از افراد به همان اندازه نوشیدنی های بر پایه اسپرسو نیز جذاب است.

این افراد دوست دارند با ورود به یک کافه، قهوه ای با محتویات بیشتر از یک فنجان اسپرسو و ترکیبات با آن را بنوشند.

نوشیدنی های رایج بر پایه اسپرسو را مورد بررسی قرار می دهیم تا با ورود به هر کافه دچار سردرگمی در انتخاب نشده، همچنین با اطلاع از نحوه تهیه هر یک از آنها، امکان تهیه و تدارک توسط خودتان، فراهم گردد.

قبل از تدارک یک نوشیدنی توسط خودتان نیاز به راهنمای خرید دستگاه اسپرسوساز دارید که بتوانید یک اسپرسو با کیفیت تهیه کنید.

برخی افراد،این نوشیدنی ها را، نوشیدنی های بر پایه شیر نیز می نامند که باید اشاره داشت که این تعریف نیز صحیح بوده اما صرفا در خصوص نوشیدنی های اسپرسویی بوده که شیر در تهیه آن مورد استفاده قرار می گیرد.

توضیح اینکه در معرفی دستورالعمل هر نوشیدنی، یک فنجان اسپرسو را با 20 گرم قهوه در نظر بگیرید که بر اساس نسبت و زمان مورد نظر (بین 20 الی 30 ثانیه)، خروجی ای بین 34 تا 46 گرم عصاره، ارائه می دهد.

در این دستورالعمل یک اسپرسوی کامل با نسبت 1:2 و دارای 40 گرم بازده می باشد.

همچنین باید به این نکته اشاره داشت که دستورالعمل های تهیه این نوشیدنی ها، در هر کافه ای ممکن است با اندکی تغییر در مقادیر، متفاوت باشد.

بنابراین دستورالعمل های ارائه شده، بر اساس نحوه تهیه متعارف آن ها در اکثر کافه ها است.

ریسترتو

ریسترتو

زمانی که شما یک ریسترتو تهیه می کنید، در واقع شما قهوه ای غلیظ تر و غنی تر را در فنجان پیش رویتان دارید.

ریسترسو خیلی خوب از دستگاه اسپرسوی شما بدون ورود خصوصیات تلخ قهوه و با اسیدیته بالا در فنجان، عصاره گیری می گردد.

از نظر بسیاری از افراد، هدف اصلی، تهیه خوش طعم ترین نوشیدنی از دانه های قهوه در حین محدود کردن میزان عصاره قهوه به منظور جلوگیری از ایجاد اثرات منفی ناشی از استخراج زیاد است.

اگر عصاره ما طبق دستور العمل توضیح داده شده در بالا، کمتر از 34 گرم باشد، یک اسپرسو کمتر عصاره گیری شده در فنجان خواهیم داشت که تحت عنوان ریسترتو شناسایی می گردد.

 

لاته

لاته

از آنجا که دستگاه اسپرسو در ایتالیا استخراج شد، اکثر اصطلاحات مربوط به اسپرسو و مصرف آن از زبان ایتالیایی نشات گرفته شده است.

همچنین بخوانید
ترکیبات موجود در قهوه

caffe به معنای قهوه و latte به معنای شیر است.

امروزه قهوه لاته در تمامی کافه های مورد مصرف قرار می گیرد و مشاهده دو یا سه اندازه مختلف لاته، غیر معمول نیست.

با سفارش یک قهوه لاته، شما هنر لات آرت که توسط باریستا با فوم شیر در سطح فنجان ایجاد شذه و دارای طرح های مختلفی است، مشاهده خواهید کرد.

دستورالعمل استاندارد جهت تهیه یک فنجان لاته، یک اسپرسوی کامل به همراه دو برابر شیر بخار دیده و یک لایه ضخیم فوم شیر است.

نوشیدنی دیگری تحت عنوان لاته ماکیاتو در برخی از منوها وجود دارد.

در واقع ماکیاتو همان لاته است با این تفاوت که به جای یک اسپرسو ی کامل، از ریسترتو در تهیه آن استفاده می گردد.

نوشیدنی لاته مختص افرادی است که طعم غالب شیر در فنجان را بیشتر می پسندند و نوشیدنی لاته ماکیاتو مختص افرادی است که فقط عطر فنجان قهوه را در فنجان می پسندند.

 

کاپوچینو

کاپوچینو

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که از ترکیبات شیر و قهوه لذت می برید، قطعا کاپوچینو انتخاب مناسبی است.

این نوشیدنی سنتی ایتالیایی به دو شکل متفاوت و با عناوین کاپوچینوی خشک و کاپوچینوی خیس ارائه می گردد.

درک اصطلاحات خیس و خشک به شما این امکان را می دهد که کاپوچینوی مورد علاقه خود را به راحتی و با امکان کنترل میزان فوم شیر در نوشیدنی، انتخاب نمایید.

با درخواست کاپوچینوی خشک به باریستا، یعنی شما می خواهید فوم بیشتر و شیر کمتری داشته باشید.

از آنجا که فوم نسبت به شیر، مایع کمتری دارد، باعث می شود نوشیدنی شما خشک تر گردد.

در مقابل در خواست نوشیدنی خیس از باریستا، به معنای این است که شما می خواهید فوم شیر کمتر و شیر بخار دیده بیشتری در فنجان خود داشته باشید.

در دهه اول 1700 میلادی، کاپوچینو به عنوان “kapuziner” در قهوه خانه های شهر ویندر کشور اتریش ظاهر شدند.

دستور تهیه این قهوه در سال 1850میلادی به صورت “قهوه با کرم و قند” توصیف شده و اما از سال 1850 میلادی “ادویه جات” نیز به این دستورالعمل اضافه گردید.

در هر صورت، این نوشیدنی دارای رنگ قهوه ای شبیه به روباه های کاپوچین در وین بودند و این همان چیزی بود که این قهوه نام خود را از آن یدک می کشید.

همچنین بخوانید
چگونه تیغه آسیاب قهوه را تعویض کنیم؟

یک نوشیدنی مشابه در آن زمان به نام franziskaner نیز شناخته شده بود.

بعدها با توجه به رنگ لباس های راهبان فرانسیسکان (راهبان کاپوچین)، به قهوه کاپوچین معروف گردید.

در حالت کلی یک فنجان کاپوچینو از سه قسمت مساوی تهیه می گردد، یک اسپرسوی کامل، به همان اندازه شیر بخار دیده و در قسمت سوم از فوم شیر نیز به همان اندازه، استفاده می گردد.

این نوشیدنی مختص افرادی است که تعادل طعمی بین اسپرسو و شیر در فنجان را بیشتر می پسندند.

 

ماکیاتو

ماکیاتو

واژه ماکیاتو نیز مرهون زبان انگلیسی و به معنای “نشانه دار” است، چرا که از یک فنجان اسپرسو به همرا یک لکه فوم شیر بر سطح آن تهیه می گردد.

اگرچه به نظر می رسد ماکیاتو به طور سنتی صرفا حاوی قهوه و فوم شیر است، اما بسیاری از طرفداران نوشیدنی های بر پایه قهوه، آن را با مقادیری از شیر بخار داده شده به همراه مجموعه ای از طعم دهنده ها یا چاشنی ها، مورد استفاده قرار می د هند و هنوز هم مدعی هستند قهوه آن ها ماکیاتو است.

یک فنجان ماکیاتو از یک اسپرسوی کامل و یک لکه فوم شیر به همراه شیر بخار دیده به اندازه نیمی از اسپرسو عصاره گیری شده، تهیه می گردد.

یعنی اگر میزان عصاره را 40 گرم در نظر بگیرید، میزان شیر بخار دیده استفاده شده در ماکیاتو، 20 گرم است.

این نوشیدنی مختص افرادی است که رایحه بالاتر شیر در فنجان را، بیشتر می پسندند.

 

فلت وایت

یک قهوه فلت وایت، با منشا استرالیایی، نوشیدنی ای است که از یک فنجان ریسترتو، شیر بخار دیده و فوم شیر کوچکی تشکیل شده است (شیر بخار دیده با حباب های کوچک و ریز و قوام براق یا مخملی). نسبت بیشتر شیر به قهوه و بیشتر مخملی بودن شیر، به اسپرسو اجازه می دهد تا بر طعم فنجان مسلط شود.

یک فنجان فلت وایت از یک ریسترتو و یک لکه فوم شیر و 120 گرم شیر بخار دیده تهیه می گردد.

در برخی از کافه ها از نسبت یک به دو اسپرسو به شیر استفاده می گردد.

این نوشیدنی مختص افرادی است که شدت طعم اسپرسو در فنجان را بیشتر می پسندند.

اگر قصد دارید این نوشیدنی ها را در کافی شاپ ها آماده کنید قبل از تهیه نوشیدنی برای داشتن یک قهوه با کیفیت و خوش عطر نکات آسیاب قهوه را مد نظر قرار دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *