وبلاگ

نکات آسیاب قهوه

آسیاب قهوه به معنی خرد کردن و شکستن دانه های قهوه هایی است که رست شده اند.

یکی از راهکارها برای تهیه انواع نوشیدنی برپایه اسپرسو ، رعایت اصول آسیاب کردن (میزان درجه درشتی و ریزی) قهوه است.

از این رو دانستن این موضوع، که هر نوعی از قهوه به چه میزان آسیاب کردن نیاز دارد، امری مهم و ضروری به شمار می آید.

اگر میزان آسیاب قهوه بیش از اندازه شود، ویا اینکه مدت زمان دم آوری، طولانی تر شود، ممکن است قهوه مزه و طعم تلخی را به خود بگیرد و اگر آسیاب کمتر از حد معمول باشد، طعم قهوه ترش می شود و مواد افزودنی  نظیر شکر به خوبی در آن حل نمی شود.

رعایت نکات زیر، تهیه قهوه ای خوش طعم و خوش عطر را فراهم میکند:

  • بهتر است زمان آسیاب قهوه، قبل از مرحله دم آوری قهوه صورت بگیرد
  • انتخاب درجه مناسب متناسب با نوع قهوه
  • انتخاب دستگاه آسیاب با کیفیت بالا
  • تمیز نگه داشتن دستگاه آسیاب بعد از هر مرتبه استفاده کردن

نکات آسیاب قهوهدرجات آسیاب قهوه

میزان درجه آسیاب، برای انواع مختلف قهوه، طیف وسیعی را در برمی گیرد. این طیف درجه شامل درجات خیلی ریز تا خیلی درشت می باشد.

امروزه، انواع مختلفی از دستگاه های آسیاب قهوه، شامل دستگاه های آسیاب خانگی (تیغه ای)، برقی، آسیاب قهوه دوزر دار و بدون دوزر و… دربازارها عرضه می شوند که بنا به سلیقه خریدار و مکان مورد استفاده متفاوت است.

دستگاه های آسیاب خانگی، از ارزان ترین و کم صداترین دستگاه های آسیاب به شمار می روند، اما در هنگام خرید این دستگاه ها علاوه بر قیمت پایین که از مزیت های آن به شمار می رود باید به این نکته نیز توجه کرد که این دستگاه بدلیل داشتن تیغه هایی امکان اینکه قهوه به طور یکنواخت آسیاب شود را نمی دهد.

بهتر است هنگام آسیاب قهوه از آسیاب هایی با تیغه مخروطی استفاده کرد، زیرا آسیاب قهوه با تیغه پروانه ای و مخلوط کن ها، فقط قهوه را برش داده و با داغ شدن زیاد باعث تغییر شکل رست قهوه می شوند.

درجه آسیاب قهوه با میزان نفوذ آب در قهوه ارتباطی دوطرفه دارند.

هرچه میزان آسیاب قهوه درشت تر باشد، سرعت و میزان عبور آب دیرتر و طولانی تر صورت می گیرد، و بالعکس هرچه  مقدار آسیاب ریزتر باشد، نفوذ آب سریعتر صورت می گیرد.

بنابراین قهوه هایی مانند قهوه های  ترک که مدت زمان جوش کمتری را دارند، حتما باید آسیاب آنها ریزتر باشد تا مواد بهتر و سریعتر باهم ترکیب شوند و در مقابل برای قهوه های مانند قهوه سرد که مدت زمان دم آوری آنها بیشتر است (حدود ۱۲ ساعت) ، می توان از درجه آسیاب درشت تر  استفاده کرد.

برای آسیاب کردن دانه‌های قهوه نیاز به یک دستگاه آسیاب با کیفیت است. در بازار انواع مختلفی از این دستگاه‌ها وجود دارند که در اینجا به چند مورد مهم از آنها اشاره می‌کنیم:

همچنین بخوانید
رایحه قهوه از چیست

دستگاه آسیاب تیغه‌ای

یکی از معمولترین دستگاه‌های آسیاب قهوه، نوع تیغه‌ای آن است. در حالی که کار با این دستگاه بسیار آسان است، اما از طرفی یک سری معایب دارد. معمولا دانه‌های قهوه را نمی‌توان به صورت یکنواخت با آسیاب قهوه تیغه‌ای آسیاب کرد و همین سبب مشکلاتی در قهوه دمی خواهد شد. همچنین اگر نیاز باشد تا دانه‌ها را در حد زیادی ریز کرد، دستگاه داغ شده و بر روی طعم قهوه اثر خواهد گذاشت. دلیل آن هم این است که تیغه‌های فلزی بر اثر چرخش و اصطکاک زیاد، گرما تولید کرده و داغ می‌شوند. داغ شدن تیغه‌ها بر روی قهوه اثر گذاشته و سبب ایجاد طعم سوختگی در آن می‌شوند.

دستگاه آسیاب قهوه مته‌ای

این نوع دستگاه‌ها نسبت به مدل پره‌ای دارای مزایایی هستند. ساختار آسیاب مته‌ای به گونه‌ای است که دانه‌های قهوه بر اثر ایجاد فشار از سمت مته، بر روی سطح ثابت خرد می‌شوند. همین امر سبب شده تا دانه‌های ریخته شده درون آسیاب، با یک حرکت کاملا پودر شوند. پودر قهوه حاصل شده با این نوع آسیاب از یکنواختی و یکدستی زیادی برخوردار خواهد بود. دستگاه مته‌ای در دو مدل مخروطی و صاف موجود است. نوع صاف دستگاه آسیاب قهوه مته‌ای به دلیل سروصدای زیادی که تولید می‌کند، قیمت پایینتری دارد. در مقابل دستگاه مته مخروطی صدای کمی تولید کرده و امکان آسیاب دانه‌های قهوه به همراه روغن را نیز دارد. برای همین قیمت این نوع آسیاب از نوع صاف کمی بالاتر می‌باشد. با این حال خرید آسیاب قهوه کاملا سلیقه‌ای بوده و افراد می‌توانند برحسب نیاز خود بهترین مدل را خریداری نمایند.

۷ درجه آسیاب قهوه

درجه نرم یا ریز (extra fine)

ریزترین درجه آسیاب برای آماده سازی قهوه ترک کاربرد دارد، درواقع برای قهوه ترک ، هرچه میزان آسیاب ریزتر باشد به همان اندازه قهوه طعم بهتری به خود میگیرد. این اندازه حدودا باید به اندازه پودر بچه ریز باشد.

درجه ریز یا نرم (fine)

این نوع از درجه آسیاب، برای تهیه و آماده سازی قهوه اسپرسو که از پرطرفدارترین انواع قهوه می باشد کاربرد دارد. این اندازه باید نرم باشد و مقداری از دانه های شکر ریزتر باشد. این درجه در دستگاه هایی مانند اسپرسو و یا موکاپ  مورد استفاده قرار می گیرد.

درجه متوسط – نرم (medium-fine)

این درجه، درجه ای بین متوسط و ریز محسوب می شود و برای برخی اسپرسو سازهای خانگی مناسب است.

درجه متوسط (medium)

 

درجه متوسط

این نوع از درجه مناسب برای قهوه دریپ ( قطره ای) و شیوه های دم آوری مانند کمکس و وکیوم پات و سایفن  است، و برای تهیه انواع قهوه هایی مناسب است که نیازمند فیلتر هستند.

درجه متوسط – درشت (medium- coarse)

درجه ای مابین متوسط و درشت است، وبرای تهیه قهوه کمکس مناسب است.

درجه درشت (coarse)

درجه درشت آسیاب برای دستگاه فرنچ پرس مناسب است، میزان درشتی این نوع از آسیاب ذراتی شبیه نمک دانه درشت یا کمی کوچکتر از آن است.

همچنین بخوانید
کاربرد لولر قهوه چیست؟

بسیار درشت (extra coarse)

وقتی قصد تهیه قهوه سرد را دارید ، نیازمند استفاده از این درجه برای آسیاب هستید، دلیل استفاده از این درجه آسیاب برای قهوه سرد به این دلیل است که مدت زمان دم برای قهوه طولانی تر است (حدود ۱۲ ساعت) برای کاهش سرعت نفوذ آب باید ذرات درشت باشند.

وجود یک دستگاه آسیاب برای داشتن یک قهوه که عطر و طعم مطلوبی داشته باشد بسیار ضروری می باشد.

10 آسیاب قهوه برتر 2021 اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه خرید یک دستگاه آسیاب در اختیار شما قرار میدهد که می توانید با آگاهی یک خرید موفق را تجربه کنید.

نکات مهم نگهداری قهوه آسیاب شده

 

نکات مهم نگهداری قهوه آسیاب شده

 

پیشنهاد ما این است که برای چشیدن طعم لذت بخش قهوه آن را به صورت آماده خریداری کنید و هر زمان که نیاز داشتید قهوه را آسیاب کنید اما اگر دستگاه مخصوص آسیاب کردن قهوه را در خانه هایتان ندارید بهتر است مقادیر مورد نیاز خود را هفته ای حداقل یک بار تهیه کنید تا طعم بی نظیر قهوه را بیشتر حس کنید.

قهوه آسیاب شده را هیچگاه در ظروف باز قرار ندهید و پس از خرید حتما آن را در ظروف وکیوم شده بریزید و درب آن را پس از هر بار استفاده محکم ببندید با این کار قهوه ماندگاری بیشتری خواهد داشت و تا دو هفته هم برایتان باقی می ماند.

قهوه آسیاب شده را در جای خشک و خنک قرار دهید، خیلی از افراد تحت تاثیر کلیپ های شبکه های مجازی هستند و به پیشنهاد آنها اقدام به نگهداری از قهوه در یخچال و فریزر میکنند اما این کار کاملا اشتباه است زیرا قهوه آسیاب شده به هیچ عنوان نباید در معرض نم و رطوبت قرار گیرد و سرد و گرم شدن برای آن موجب آسیب و بد طعم شدن قهوه می شود.

جمع بندی

هر خوراکی که آسیاب شود و به حالت پودری در بیاید ماندگاری کمتری دارد و تاریخ انقضای آن نزدیک تر می شود، قهوه آسیاب شده هم به همین صورت است و زمانی که از حالت درسته به حالت پودری تبدیل می شود باید در اولین فرصت استفاده شود تا طعم و مزه لذتبخش آن کاملا حس شود.

اگر پودر قهوه به میزان زیادی خریداری کرده اید و نگران ماندگاری آن هستید توصیه می کنیم که حتما این مقدار را در ظروف وکیوم شده بریزید و پس از هر بار استفاده درب آن را محکم ببندید.

اگر قصد خرید دستگاه آسیاب قهوه و دستگاه اسپرسوساز را دارید توصیه می کنید که این خرید را از طریق رپیتون انجام دهید زیرا این فروشگاه باکیفیت ترین دستگاه ها را با بهترین هزینه در اختیار شما قرار می دهد و با خیالی راحت می توانید خرید مطمئنی را با بهترین هزینه تجربه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *