وبلاگ

آسیاب قهوه دوزر دار و بدون دوزر

آسیاب های دوزر دار، که برخی آن ها را dose chamber grinders نیز می نامند، دارای محفظه ای هستند که دانه های قهوه را پس از آسیاب کردن، درون این محفظه نگه می دارد.

در پایین این محفظه، مکانیزم دوزر (اندازه گیر) قرار دارد، که قهوه آسیاب شده را به مقادیر مورد نظر، بیرون می دهد.

در هر بار استفاده با فشردن دسته اهرم شکل، پیمانه مشخصی از قهوه آسیاب شده به درون ظرف مورد نظر شما منتقل می شود، خواه یک پورتافیلتر دستگاه اسپرسوساز باشد یا یک سبد فیلتر قهوه ساز قطره ای.

در مقاله “انواع سبد فیلتر آسیاب قهوه” به طور مفصل به معرفی انواع پورتافیلتر اشاره شده است.

آسیاب های بدون دوزر که با عنوان on demand grinders نیز شناخته می شوند، سابه قهوه مورد نیاز را به صورت مستقیم از خروجی آسیاب بر روی پورتافیلتر بر اساس زمان تعریف شده می ریزند.

برخی از آن ها بر اساس تنظیم زمان و برخی دارای ترازو بوده و میزان قهوه مورد نیاز را بر حسب گرم ارائه می دهند.

در اینجا چند مورد در ارتباط با نکات آسیاب قهوه وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری در انتخاب تهیه نوع دستگاه آسیاب، مورد بررسی قرار داد.

 

آسیاب قهوه

تازگی و طراوت

جز در مواقعی که در هر زمان مشخص، فقط به اندازه نیازتان قهوه را آسیاب می کنید، سابه های قهوه ناگزیر تا زمان مصرف بعدی، در محفظه دستگاه می ماند.

این موضوع برای افرادی که اصرار به تازگی قهوه خود در هر وعده دارند امری غیر قابل قبول است.

تمیزکاری

آسیاب های دوز دار در مقایسه با نمونه های فاقد دوزر، محفظه هایی برای نگهداری قهوه آسیاب شده و یک سری کاملا مجزا از قطعات متحرک دارند.

این بدان معنی است که برای تمیز کردن آن ها، عملیات بیشتری باید انجام شود.

همچنین بخوانید
درست کردن هات چاکلت خانگی

عملیات نگهداری، معمولا شامل برس زدن اجزا به منظور گرد و غبار زدایی و پاک کردن مواد باقیمانده و روغن است تا قطعات آزادانه حرکت کنند و قهوه طعم تازه ای بدهد.

هنگامی که صحبت از نگهداری و مراقبت از آسیاب های دوزر دار به میان می آید، این فرآیند می تواند به لحاظ زمانی کمی طولانی تر شود.

یکنواختی

قهوه

 

دلیل اصلی انتخاب آسیاب های دوزر دار این است که آن ها در هر مرتبه استفاده، به تهیه یک قهوه عصاره گیری شده سازگار و یکنواخت کمک می کنند.

مقدار قهوه ای که در هر مرتبه استفاده، بیرون می آید به یک حجم مشخص می رسد.

هنگامی که یک بار، اندازه مشخص برای فنجان قهوه صبح را روی دستگاه تنظیم کردید، می توانید در هر بار استفاده، فقط قهوه را به ظرف منتقل کنید و دیگر نیازی به وزن کردن پودر قهوه خود برای به دست آوردن اندازه مناسب نیست.

باید توجه داشته باشیم که انواع مختلف دانه های قهوه، نتایج مختلفی ا به همراه می آورند، بنابراین ممکن است در صورت تعویض شرکت برشته کار قهوه یا میزان برشتگی آن، مجبور شوید دستور العمل را تغییر دهید.

 

حجم

آسیاب قهوه

آسیاب های قهوه دوزر دار، به چند دلیل در رستوران ها و کافه ها محبوب هستند، آن ها برای اماکن شلوغ که روزانه با صدها یا بیشتر فنجان قهوه سروکار دارند، محصول مناسبی هستند.

در سالن های شلوغ که قهوه به مقدار زیاد استفاده می شود، ریسک باقی ماندن قهوه به مدت نسبتا طولانی تا جایی که کهنه و بیات شود، وجود ندارد.

سهم بندی مداوم پیمانه قهوه، نسبت به زمانی که اندازه گیری برای هر قهوه، دستی انجام می شود، باعث می گردد در زمان کار باریستا صرفه جویی می گردد.

آسیاب دوزردار بهتر است یا آندیمند؟

گرایندرهای آندیمند با قابلیت دوزینگ می‌توانند قهوه را بر حسب ثانیه آسیاب کرده که همین امر سبب سرعت بیشتر سرویس‌دهی به مشتریان خواهد شد. این نوع آسیاب‌ها برای کار در محیط‌های شلوغ مناسب هستند و در زمان باریستا صرفه‌جویی زیادی می‌کنند. برای کار با این دستگاه‌ها می‌توانید حجم زیادی از قهوه را برای آسیاب درون گرایندر ریخته تا پس از آسیاب در محفظه مخصوص قرار بگیرد. باریستا برای درست کردن نوشیدنی‌های خود از قهوه درون مخزن استفاده خواهد کرد و دیگر نیازی به آسیاب قهوه در زمان سفارش مشتریان نخواهد داشت. تنها مشکلی که می‌توان به این آسیاب قهوه وارد کرد این است که اگر قهوه‌های درون مخزن برای مدت طولانی در آنجا باقی بمانند، تازگی اولیه خود را از دست خواهند داد. برای همین بهتر است نسبت به میزان مشتری و حجم سفارشات نسبت به آسیاب کردن دانه‌های قهوه اقدام کرد.

همچنین بخوانید
خاموش کردن دستگاه اسپرسوساز در شب

میزان درشتی قهوه‌ای که نیاز دارید، با نوع دستگاه، روش دم‌آوری قهوه، نوع قهوه و میزان رست آن مرتبط خواهد بود. برای همین باید در هنگام استفاده از گرایندرهای قهوه به این نکته توجه داشته باشید. برای مثال قهوه دمی به گرایند درشت، فرنچ پرس به گرایند بسیار درشت، سایفون به گرایند ریز، دستگاه دمی خانگی به گرایند متوسط تا درشت، دستگاه اسپرسو به گرایند بسیار ریز و قهوه ترک به ریزترین حالت ممکن احتیاج خواهد داشت. آسیاب قهوه‌های آندیمند دارای سیستم میزان آسیاب قهوه هستند که می‌توان با استفاده از آن درشتی پودر قهوه را برای انواع قهوه مشخص کرد. همچنین با وجود سیستم تنظیم خروجی می‌توان مقدار پودر قهوه را برای چند شات موردنظر آسیاب کرد.

آسیاب قهوه آندیمند برای افرادی که به استفاده از پودر قهوه تازه علاقه دارند و یا باریستهایی که می‌خواهند حس تازگی را به مشتریان القا کنند، مناسب می‌باشد.

در این مقاله به یک نمونه از انواع آسیاب قهوه پرداخته شد. اگر قصد خرید آسیاب قهوه با کیفیت را دارید مقاله 10 آسیاب قهوه برتر 2021 اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *