وبلاگ

باریستا حرفه‌ای چه توانایی ها و مهارت هایی دارد؟

مهارت‌های باریستا حرفه‌ای

وجود یک باریستا حرفه‌ای می‌تواند در رونق کسب و کار ما تاثیر زیادی داشته باشد. برای همین است که افرادی که از کافه و رستوران برخوردار هستند، به دنبال استخدام باریستاهای حرفه‌ای می‌باشند. اما یک باریستای خوب از چه مهارت‌هایی باید برخوردار باشد و چگونه میتوان چنین باریستایی را پیدا کرد؟ در این مطلب پیرامون این موضوع صحبت کرده و با مهارت‌های اصلی یک باریستای حرفه‌ای آشنا خواهیم شد.

باریستا به چه شخصی گفته می‌شود؟

به افرادی که در درست کردن انواع قهوه مهارت دارند و به طور حرفه‌ای به سرو قهوه‌های مختلف می‌پردازند، باریستا می‌گویند. در واقع اگر در کافی شاپ با افرادی مواجه شدید که در حال تهیه قهوه و اسپرسو هستند، آن افراد باریستاهای کافی شاپ می‌باشند. باریستا می‌تواند آقا و یا خانم باشد و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد. این افراد انواع نوشیدنی گرم و سرد بر پایه قهوه را خیلی سریع و فوری تهیه می‌کنند و در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. خوب است بدانید همه ساله مسابقات جهانی باریستا در بسیاری از نقاط جهان برگزار می‌شود تا به تبحرشان پی برده شود. افراد باریستا باید از مهارت‌های به خصوصی برخوردار باشند. هر چقدر میزان تبحر باریستا در این مهارت‌ها بیشتر باشد، باریستا حرفه‌ای‌تر بوده و در کار خود موفق‌تر است. باریستاهای با تجربه‌تر معمولا به آموزش کارمندان جدید می‌پردازند و اصول و نکات مهمی را پیرامون شغل خود به آنها منتقل می‌کنند. آموزش‌های صورت گرفته می‌تواند از تهیه انواع نوشیدنی تا نحوه کار با دستگاه‌های مختلف نظیر دستگاه اسپرسوساز و یا آسیاب قهوه باشد.

باریستا به چه اموری در کافی شاپ مشغول است؟

باریستا تنها به سرو قهوه نمی‌پردازد و وظایف دیگری نیز در کافی شاپ بر عهده دارد. از جمله وظایف باریستا در کافی شاپ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده درست و نگهداری از کلیه تجهیزات کافی شاپ
 • رعایت موارد بهداشتی و ایمنی
 • تهیه لیست خرید مواد اولیه مورد نیاز
 • کنترل کیفیت مواد خریداری شده و مورد استفاده در کافه
 • پاسخ به سوالات مشتریان در رابطه با منوی کافه
 • مدیریت کردن بار و پرسنل آن
 • تهیه قهوه و انواع نوشیدنی گرم و سرد

باریستا چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟

 

باریستا چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟

 

در اینجا به ویژگی‌های اصلی یک باریستا و مهارت‌هایی که باریستای حرفه‌ای باید داشته باشد اشاره می‌کنیم. هر چقدر این خصوصیات در باریستا بیشتر باشد، شانس موفقیت او در کارش بیشتر بوده و می‌تواند به راحتی در کافی شاپ مورد علاقه خود مشغول به کار شود. از جمله خصوصیات و مهارت های یک باریستا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روابط عمومی خوب

یک باریستای حرفه‌ای باید از روابط اجتماعی خوب و قوی برخوردار باشد. البته یک باریستای خجالتی هم می‌تواند از پس کار خود برآید و به مشتریان سرویس‌دهی خوبی ارائه کند. اما باریستایی که از روابط عمومی بالا برخوردار است، می‌تواند به عنوان یک عضو قدرتمند در کافی شاپ به کار بپردازد و بر تمام امور کنترل داشته باشد. علاوه بر این باریستای حرفه‌ای باید بتواند در سخت‌ترین شرایط کاری، ارتباط مناسبی با دیگران به خصوص مشتریان برقرار کند. در صورتی که باریستا برخورد خوبی با افراد نداشته باشد، ممکن است بسیاری از مشتریان کافه را ناراضی ترک کنند و دیگر برای سرو قهوه به آنجا مراجعه نکنند.

 • توانایی کار گروهی

باریستای حرفه‌ای باید از توانایی کار گروهی برخوردار باشد و در مواقع مورد نیاز با سایر افراد همکاری کند. با اینکه افراد در کافه  نقش و وظیفه مشخصی دارند، اما باریستا باید در مواقع لزوم از خود انعطاف نشان بدهد تا بتواند به دیگر اعضای تیم کمک نماید. همکاری اعضای تیم باعث می‌شود تا از ایجاد سردرگمی جلوگیری شود و تمام امور کافه به بهترین شکل ممکن انجام شود.

 • نظم و انضباط شخصی

از دیگر خصوصیات باریستای حرفه‌ای، میتوان به داشتن نظم و انضباط شخصی اشاره کرد. بدون شک افرادی که از نظم برخوردار هستند، جذابیت بیشتری دارند. حال منظور از منظم بودن می‌تواند به حاضر شدن در محیط کار در راس ساعت مقرر، تحویل دادن سفارش مشتری در زمان به موقع و یا انضباط شخصی در مواردی چون لباس پوشیدن اشاره داشته باشد. در واقع باریستایی که منظم است، همواره به پوشش خود توجه داشته و از نظم و آراستگی ظاهری قابل توجهی برخوردار است.

 • دقیق بودن

 

همچنین بخوانید
قهوه بدون کافئین چه خواص و مضراتی دارد؟

دقیق بودن

 

در کافی شاپ کیفیت اهمیت زیادی دارد و باید در آن به مسائل بهداشتی و ایمنی توجه زیادی شود. در صورت توجه به این موارد، از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری شده و سطح کیفی کافی شاپ افزایش پیدا می‌کند. برای اینکه بتوان به چنین مواردی دست پیدا کرد، نیاز به دقت باریستا است. باریستا باید شخصی دقیق باشد و تمام موارد را به خوبی زیر نظر داشته باشد. دقت باریستا باعث می‌شود تا از ایجاد برخی مسائل جلوگیری شود.

 • خدمات دهی مناسب به مشتری

باریستاها در طول روز با مشتریان زیادی سروکار دارند که هر یک از آنها خصوصیات اخلاقی متفاوتی دارند. در وهله اول باریستا باید بتواند تا دقایق پایانی روز کاری خود، خوش انرژی و خوش اخلاق بماند و با مشتریان و اطرافیان به خوبی ارتباط برقرار نماید. این افراد باید در روابط خود با مشتریان حساس باشند و رفتار مناسبی با آنها داشته باشند. روابط مناسب با مشتری می‌تواند منجر به سودآوری بیشتر برای کافی شاپ شود. از این رو یک باریستای حرفه‌ای باید به خدمات دهی مناسب به مشتریان توجه نماید و رفتار مناسب و دوستانه‌ای با آنها داشته باشد. همچنین به سوالات مشتریان به خوبی پاسخ دهد و دستورات و سفارش‌های آنها را به خوبی به یاد بسپارد.

 • توجه به جزئیات کوچک

برخی از مشتریان در سفارش‌های خود حساسیت زیادی دارند و همواره نکاتی را به باریستا برای نوشیدنی خود مطرح می‌کنند. در صورتی که باریستا به این جزئیات توجه نماید، می‌تواند مشتری را به یک مشتری دائم و ثابت تبدیل نماید. در واقع باریستای حرفه‌ای باید توانایی به کارگیری درست از مواد را داشته باشد و آنها را به گونه‌ای با هم ترکیب کند که به نوشیدنی مورد نظر مشتری دست پیدا کند. توجه به جزئیات در این مورد بسیار مهم بوده و می‌تواند منجر به موفقیت بیشتر او در کار شود.

 • مسئولیت پذیری و قابلیت اطمینان

از دیگر خصوصیات و مهارت‌های باریستای حرفه‌ای، مسئولیت پذیر بودن و قابل اطمینان بودن می‌باشد. منظور از مسئولیت پذیر بودن این است که باریستا در راس ساعت کاری در محل کار خود حاضر شود و از این طریق موجب جلب رضایت صاحب کافه و مدیران آن شود.

 • بالا بردن سطح دانش

باریستاهای حرفه‌ای همواره از اطلاعات بروز در حیطه کاری خود برخوردار هستند. این افراد از اطلاعات و آگاهی بالایی در رابطه با انواع قهوه برخوردار هستند و طرز رست قهوه، آسیاب صحیح دانه‌ها و موارد دیگر را به خوبی می‌دانند. اطلاعات و سطح دانش بالای باریستا باعث می‌شود تا بتوانند به تمام سوالات مشتریان به خوبی پاسخ دهند و از این طریق وجهه کاری خود را بالاتر ببرند.

 • طرز کار درست با دستگاه اسپرسوساز

یک باریستای حرفه‌ای باید طرز کار صحیح با انواع دستگاه اسپرسوساز را بداند. دستگاه‌های اسپرسوساز امروزی بسیار پیشرفته هستند و منجر به راحت‌تر شدن کار باریستاها شده‌اند. اما با این حال برای کار با آنها نیاز به مهارت و دقت زیاد است. از این رو تمام افراد باریستا در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند تا بتوانند طرز کار با ماشین اسپرسو را به خوبی یاد گرفته و از نکات مربوط به آن مطلع شوند.

 • تسلط در سرو انواع نوشیدنی مختلف

 

همچنین بخوانید
نحوه استفاده از دستگاه های قهوه ساز فیلتری

تسلط در سرو انواع نوشیدنی مختلف

 

باریستاهای حرفه‌ای از توانایی سرو نوشیدنی‌های مختلف برخوردار هستند و قادرند طیف وسیعی از نوشیدنی‌های سرد و گرم را در زمان کوتاهی آماده نمایند. یک باریستای حرفه‌ای باید در درست کردن نوشیدنی‌هایی چون اسپرسو، لاته، کاپوچینو، آمریکانو، موکا و غیره تسلط داشته باشد و سفارش مشتری را خیلی سریع و با کیفیت آماده نماید.

 • توانایی درک اصول عصاره گیری قهوه

یکی از مهارت‌های باریستای حرفه‌ای، درک اصول عصاره‌گیری قهوه است. منظور از عصاره‌گیری قهوه فرآیندی است که از طریق آن ترکیبات، عطر و طعم قهوه با استفاده از قهوه آسیاب شده از دستگاه خارج می‌شود. تسلط در این فرآیند باعث می‌شود تا عطر و طعم قهوه به شکل خوب و با کیفیتی برسد. از جمله مواردی که بر روی عصاره‌گیری قهوه اثر گذاشته و باریستا باید به آنها تسلط داشته باشد، میتوان به اندازه آسیاب قهوه، نسبت قهوه به آب، درجه رست قهوه، دمای آب و غیره اشاره دارد.

جمع بندی

برای استخدام یک باریستای حرفه‌ای، باید به موارد زیادی توجه شود. همانطور که مشاهده کردید باریستاها باید از خصوصیات و ویژگی‌های زیادی برخوردار باشند تا بتوان آنها را در زمره باریستاهای حرفه‌ای قرار داد. بسیاری از این موارد را میتوان از طریق رزومه باریستا بررسی کرد. اما به برخی از آنها در حین کار میتوان پی برد. از مهارت‌هایی که یک باریستای حرفه‌ای از آنها برخوردار است، میتوان به روابط عمومی خوب، توانایی کار گروهی، سازماندهی کردن، توانایی فروش، نظم و انضباط شخصی، پر انرژی بودن، منعطف بودن، دقیق بودن، پیروی از قوانین، توجه به جزئیات، دانش به روز، استفاده صحیح از دستگاه اسپرسوساز، درک عصاره‌گیری قهوه و سرو انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *