وبلاگ

موکاپات و نحوه سرو آن

موکاپات و نحوه سرو آن

در حال حاضر ابزارها و تجهیزات مختلفی برای درست کردن قهوه در بازار موجود است. یکی از این لوازم که بسیار هم پرطرفدار است، موکاپات نام دارد. موکاپات یک وسیله عالی برای سرو قهوه با سرعت بالا است و هم در منازل و هم در برخی کافی شاپ‌ها میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. کافیست طرز تهیه قهوه با موکاپات را بلد باشید تا بتوانید از آن به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید. در ادامه مطلب به طرز کار موکاپات می‌پردازیم و با نحوه سازوکار آن بیشتر آشنا می‌شویم.

موکاپات چیست؟

همانطور که اشاره کردیم موکاپات یک وسیله کوچک و کاربردی برای سرو قهوه است که در بیشتر منازل افراد قهوه دوست پیدا می‌شود. این وسیله ظاهری شبیه به قوری دارد و بدنه آن معمولا از جنس آلومینیوم یا استیل می‌باشد. البته برخی از کارخانه‌های تولید کننده موکاپات، آن را به صورت ترکیبی از جنس‌های استیل و آلومینیوم، استیل و سرامیک و یا آلومینیوم و شیشه می‌سازند. به هر حال جنس موکاپات به هر صورتی که باشد، عملکرد و سازوکار آن در تمام مدل‌ها به یک شکل است و برای سرو سریع قهوه بسیار کاربردی می‌باشد.

باید اشاره شود که موکاپات‌ها از نظر اندازه تنوع زیادی دارند و مصرف کنندگان میتوانند آن را بر اساس سلیقه و نیاز خود خریداری نمایند. در رابطه با اندازه و سایز موکاپات باید به سایزهای 1، 2، 3، 4، 6، 9، 12، 14 و 18 فنجان اشاره کرد. بدیهی است قیمت موکاپات به اندازه و همچنین جنس آن بستگی زیادی دارد. هر چقدر اندازه این دستگاه بزرگتر باشد و جنس آن با کیفیت‌تر باشد، با قیمت بیشتری به فروش می‌رسد. از این رو قیمت موکاپات یک نفره بسیار کمتر از سایر موکاپات‌های اشاره شده است.

چرا موکاپات بخریم؟

 

چرا موکاپات بخریم؟

 

اگر قصد دارید به طور حرفه‌ای به سرو قهوه بپردازید، دستگاه‌های اسپرسوساز صنعتی یا نیمه صنعتی برای شما مناسب‌تر هستند. اما اگر قصد دارید تنها در برخی از روزها به سرو قهوه با سرعت بالا بپردازید، میتوانید موکاپات را در نظر بگیرید. طرز کار با این دستگاه‌ها بسیار ساده است و میتوان خیلی سریع قهوه را با آنها آماده کرد. از جمله مزایای این دستگاه‌ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبک و قابل حمل بودن
 • دارای مدل‌های مختلف چون برقی و گازی
 • قابل استفاده در خانه، محیط کار و حتی سفر
 • قیمت بسیار ارزان در مقایسه با سایر دستگاه‌های قهوه ساز
 • تولید قهوه غلیظ تر در مقایسه با قهوه دمی

بررسی انواع موکاپات

اگر بخواهیم موکاپات را از نظر نوع کار و عملکرد بررسی کنیم، باید به انواعی چون موکاپات روگازی یا با حرارت شعله، موکاپات اینداکشن یا القایی و موکاپات برقی اشاره کنیم. قهوه سازهای گازی برای اولین بار اختراع شدند. اما پس از گذشت مدتی و با پیشرفت تکنولوژی، سازندگان به سراغ نوع برقی آن رفتند. خصوصیتی که قهوه سازهای گازی دارند این است که به دلیل وجود حرارت بالای گاز ممکن است قهوه کمی رقیق شده و طعم نامطلوبی بگیرد. اما در نوع برقی به این صورت نبوده و نیازی به تنظیمات و نظارت دستی نمی‌باشد. چرا که خود دستگاه به طور خودکار به کنترل میزان حرارت می‌پردازد. پس موکاپات برقی از نظر عملکرد بهتر و راحت‌تر از نوع گازی است.

همچنین بخوانید
علت ایجاد صدا در دستگاه اسپرسوساز

اجزای تشکیل دهنده دستگاه موکاپات

موکاپات دارای یک سری اجزای مهم است که آشنایی با هر یک از آنها میتواند تاثیر خوبی در شناخت و عملکرد دستگاه داشته باشد. در اینجا به بررسی اجزای مهم موکاپات (از بالا تا پایین) می‌پردازیم.

 • اولین جز موکاپات از بالا، درب آن است که هنگام تهیه قهوه باید بسته باشد تا مانع از پخش قهوه به اطراف شود.
 • پس از آن قسمت خروجی اسپرسو و سرریز شدن داخل محفظه اسپرسو قرار دارد. بعد هم یک لوله قرار دارد که عصاره قهوه را به محفظه اسپرسو هدایت می‌کند.
 • پس از آن هم با اجزایی چون محفظه نگهدارنده اسپرسو خروجی، دسته موکاپات و لوله انتقال دهنده آب جوش به محفظه پودر قهوه فشرده شده مواجه می‌شویم.
 • در نهایت هم اجزایی چون محفظه نگهدارنده آب، بخش خروجی اسپرسو و محفظه نگهدارنده پودر قهوه اسپرسو وجود دارد.

اگر قصد دارید در منزل به سرو قهوه با موکاپات بپردازید، باید قهوه آسیاب شده در اختیار داشته باشید. البته اگر از دستگاه آسیاب قهوه برخوردار باشید، میتوانید خودتان به آسیاب کردن دانه‌های قهوه بپردازید تا از تازگی آن بیشتر بهره ببرید.

نحوه تهیه قهوه با موکاپات به چه صورت است؟

 

نحوه تهیه قهوه با موکاپات به چه صورت است؟

 

حال که با موکاپات کمی آشنا شدیم، بهتر است به سراغ طرز تهیه قهوه با آن برویم. برای این کار باید یک سری مراحل را طی کنید تا بتوانید به قهوه با طعم ایده آل خود برسید. این مراحل عبارتند از:

 1. در ابتدا میتوانید با استفاده از سبد موکاپات مقدار دانه قهوه را اندازه گیری کرده و سپس آن را با درجه متوسط آسیاب کنید. در صورتی هم که از قهوه آسیاب شده استفاده می‌کنید، نیازی به این کار نبوده و تنها باید قهوه را در بخش مخصوص یا همان سبد بریزید.
 2. پس از آن باید مخزن پایینی موکاپات را تا نقطه زیر سوپاپ قهوه ساز از آب پر کنید.
 3. سبد قهوه ساز را روی مخزن پایینی قرار دهید و کلیه اجزای موکاپات را به هم ببندید. در این زمان باید مخزن بالایی را به طور کامل به مخزن پایینی بیندید تا به خوبی آب بندی شود.
 4. در صورتی که موکاپات از نوع گازی است، آن را روی شعله حرارت متوسط قرار دهید و کمی صبر کنید تا آب داخل آن به جوش بیاید. در این شرایط بهتر است از شعله پخش کن استفاده شود.
 5. زمانی که آب جوش آمد، آب با فشار از بین قهوه‌های آسیاب شده عبور می‌کند و سپس پروسه دم کشیدن قهوه شروع می‌شود. همچنین آب شروع به حرکت به مخزن بالایی و خروج از نازل قهوه ساز می‌کند. در این زمان باید گاز را خاموش کرده و قهوه را در داخل فنجان ریخته و سرو کرد.

همانطور که مشاهده کردید، کار با دستگاه موکاپات راحت است و میتوان خیلی سریع و راحت با آن قهوه را سرو کرد. تنها کافیست به میزان درجه آسیاب پودر قهوه توجه داشته باشید و آن را با درجه متوسط آسیاب نمایید. در واقع قهوه مناسب موکاپات باید از قهوه ترک درشت‌تر و از قهوه فرانسه نرمتر باشد.

همچنین بخوانید
چگونه اسپرسوساز و قهوه ساز را رسوب زدایی کنیم؟

چند نکته در رابطه با دستگاه موکاپات

 • در موکاپات یک دریچه اطمینان وجود دارد که آب باید تا زیر قسمت دریچه اطمینان پر شود. چرا که در فشارهای بالا اگر دریچه اطمینان به درستی کار نکند و آب از محفظه اسپرسو به هر دلیلی عبور نکند، امکان ترکیدن موکاپات وجود خواهد داشت.
 • برای انتخاب و خرید موکاپات، به مدل‌های موجود آن در بازار توجه کنید و آن را بر اساس شرایط و سلیقه خود خریداری نمایید. موکاپات‌های گازی معمولا از قیمت پایینتری نسبت به سایر انواع موکاپات برخوردار هستند و با بودجه پایین نیز قابل خرید می‌باشند.
 • در موکاپات یک واشر پلاستیکی برای چفت شدن بخش بالایی و پایینی وجود دارد که وجود آن به این خاطر است که آب از اطراف موکاپات خارج نشود. بهتر است هر از گاهی این واشر را بررسی کنید و از عملکرد درست آن مطمئن شوید.
 • مخزن پودر قهوه جوش موکا را خیلی از پودر قهوه پر نکنید و آن را فشرده نکنید. چرا که آب باید بتواند از بین پودر قهوه و نازل عبور کرده و وارد محفظه اسپرسو شود.
 • همانطور که اشاره کردیم بهترین درجه آسیاب برای قهوه موکاپات، درجه متوسط است. بر این اساس از قهوه ترک یا فرانسه برای این دستگاه استفاده نکنید تا با مشکلاتی چون عصاره گیری ناقص یا سوختن قهوه مواجه نشوید.

نکات مهم پیش از خرید موکاپات

 

نکات مهم پیش از خرید موکاپات

 • در هنگام خرید موکاپات، به جنس دستگاه توجه داشته باشید و جنس مرغوب‌تری را در نظر بگیرید. این دستگاه‌ها در جنس‌های مختلفی چون استیل و آلومینیوم موجود هستند که بسیاری از افراد معتقدند جنس استیل بهتر است. چرا که مقاومت بیشتری دارد. با این حال در رابطه با جنس موکاپات حتما از فروشنده سوال بپرسید تا بتوانید بهترین جنس را برای آن در نظر بگیرید.
 • موکاپات‌ها در اندازه‌ها و ظرفیت‌های مختلفی در بازار موجود هستند که این موضوع هم هنگام خرید باید در نظر گرفته شود. بر این اساس اگر قصد دارید از موکاپات تنها برای سرو قهوه برای خودتان استفاده کنید، میتوانید به سراغ خرید موکاپات تک نفره بروید. اگر هم قرار است برای تعداد نفرات بیشتری قهوه درست کنید، میتوانید آن را با ظرفیت‌های بالاتر خریداری نمایید.
 • در هنگام خرید موکاپات به برند سازنده آن نیز توجه داشته باشید و سعی کنید این دستگاه را از برندهای معتبر موجود در بازار خریداری نمایید.
 • در نهایت توجه داشته باشید که جنس دسته موکاپات نسوز باشد تا بعدا شاهد مشکلی در این زمینه نباشید.

جمع بندی

موکاپات یک وسیله کاربردی برای تهیه قهوه است که از آن میتوان در منزل، محیط کار، سفر، کافی شاپ و هر مکان دیگری به راحتی استفاده کرد. در واقع موکاپات یک وسیله و روش مناسب برای تهیه ارزان قهوه است و قیمت آن مقرون به صرفه می‌باشد. در صورتی که قصد دارید از موکاپات استفاده کنید، حتما به نکات اشاره شده در متن توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین موکاپات را برای خود خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *