وبلاگ

تفاوت نانوپرسو و مینی پرسو

difference-between-nano-press-mini-press

اگر به دنیای قهوه و نوشیدنی‌های آن علاقه داشته باشید، حتما کم و بیش با دستگاه‌های قهوه‌ساز و اسپرسوساز آشنایی دارید. مینی پرسو (minipress) و نانوپرسو (Nanopress) از جمله دستگاه‌های کوچکی هستند که برای درست کردن نوشیدنی اسپرسو به کار برده می‌شوند. این دستگاه‌ها قابل حمل هستند و برای درست کردن اسپرسو در محیط‌های خارجی و در حین سفر و گردش مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشتر افرادی که به نوشیدن قهوه‌ی اسپرسو عادت دارند، معمولا از این دستگاه‌ها برای درست کردن قهوه اسپرسو استفاده می‌کنند. هر کدام از این دستگاه‌ها ویژگی و قابلیت‌هایی دارند که در ادامه آنها مورد بررسی قرار داده و تفاوت نانوپرسو ومینی اسپرسو را بیان خواهیم کرد.

نانوپرسو چیست و چه کارایی دارد؟

نانوپرسو یکی از دستگاه‌های همراه قهوه ساز است که بسیار کوچک و سبک وزن است. اندازه این دستگاه تقریبا معادل یک لیوان بزرگ یا یک ماگ مسافرتی می‌باشد؛ برای همین از حمل بسیار آسانی برخوردار است و در هر جایی می‌توان آن را به همراه داشت. خوب است بدانید این دستگاه مینی از طول 15.6، عرض 7.1 و ارتفاع 6.3 سانتی‌متر برخوردار بوده و تنها 336 گرم وزن دارد. گنجایش نانوپرسو 80 میلی‌لیتر بوده و 8 گرم ظرفیت قهوه دارد. نانوپرسو از تکنولوژی ساده‌ای برخوردار بوده و خیلی آسان یک فنجان نوشیدنی قهوه را آماده می‌کند. از این رو افرادی که در حین سفر یا گردش نیاز به یک فنجان اسپرسو پیدا کنند، می‌توانند خیلی راحت با نانوپرسو آن را دم کنند. افرادی هم که در خانه قادر به تهیه دستگاه‌های اسپرسوساز نیستند، می‌توانند از این دستگاه پرتابل (قابل حمل) برای درست کردن اسپرسو استفاده نمایند. نانوپرسو با حداکثر 18 بار فشار بر روی پودر قهوه، اسپرسو را آماده‌ی نوشیدن می‌کند. این کار با کمترین فشار دست انجام شده و نیازی به اعمال فشار زیاد نمی‌باشد. علاوه بر درست کردن قهوه اسپرسو با نانوپرسو، می‌توان از آن برای درست کردن نسپرسو هم استفاده کرد. برای این کار کافیست از کپسول‌های نسپرسو استفاده نمایید. دستگاه نانوپرسو ساخت شرکت واکاکو بوده که در شهر هنگ کنگ چین قرار دارد.

طراحی ظاهری نانوپرسو

 

difference-between-nano-press-mini-press

همانطور که گفته شد نانوپرسو یک دستگاه دستی بوده و از حمل بسیار آسانی برخوردار است. بر روی بدنه این دستگاه، یک پمپ پیستونی قرار دارد که برای اعمال فشار آب بر روی دانه‌های قهوه به کار برده می‌شود. در دستگاه نانوپرسو هیچ خبری از سیم برق و لوازم اضافه نیست! چرا که این دستگاه کوچک، بدون نیاز به برق کار کرده و در هر شرایطی خارج از محیط منزل قابل استفاده است. طراحی ظاهری نانوپرسو بسیار بی‌نظیر بوده و هر آنچیزی که برای درست کردن نوشیدنی اسپرسو لازم باشد، در این دستگاه به کار رفته است. برای همین بدون نیاز به لوازم اضافه، می‌توانید به راحتی از یک فنجان اسپرسو در طبیعت و در حین گردش لذت ببرید. شرکت واکاکو در این دستگاه از یک فنجان سرامیکی به همراه یک عدد فیلتر، براش، کیسه، فنجان اندازه‌گیری، کارت گارانتی، برچسب و کتاب آموزش کاربر استفاده کرده است. با وجود این اجزا نیازی به لوازم اضافی نداشته و تنها با ریختن مقداری پودر قهوه در محفظه، می‌توانید اقدام به درست کردن نوشیدنی اسپرسو نمایید. اگر از افرادی هستید که از پد اسپرسو استفاده می‌کنید، بهتر است هنگام خرید دستگاه نانوپرسو یک آداپتور نیز سفارش دهید.

همچنین بخوانید
پد قهوه و نحوه استفاده از آن

نحوه درست کردن نوشیدنی اسپرسو با نانوپرسو

 

difference-between-nano-press-mini-press

 

برای درست کردن اسپرسو با دستگاه نانوپرسو نیاز به کار پیچیده‌ای نیست. کافیست مراحل زیر را به صورت صحیح انجام دهید تا نوشیدنی اسپرسویتان آماده شود.

 • برای درست کردن اسپرسو با نانوپرسو، همچون هر دستگاه دیگری نیاز به آب و پودر قهوه است. برای همین پیش از رفتن به گردش و تفریح، پودر قهوه آسیاب شده خود را آماده کنید.
 • در ابتدا نیاز است دستگاه نانوپرسو کمی گرم باشد که این کار از طریق ریختن آب جوش درون آن صورت خواهد گرفت. البته برخی در حین سفر به آب جوش دسترسی ندارند و ترجیح می‌دهند از یک قهوه سرد لذت ببرند.
 • پس از ریختن آب درون دستگاه، باید مقدار مناسب پودر قهوه آسیاب شده را درون فنجان بریزید. از آنجایی که ظرفیت پودر قهوه نانوپرسو 8 گرم است، مقدار قهوه ریخته شده باید کمتر از این مقدار باشد. علاوه بر این، اگر دستگاهتان از کپسول نسپرسو برخوردار باشد، می‌توانید به جای ریختن پودر قهوه از کپسول نسپرسو استفاده کنید.
 • بعد از ریختن قهوه باید عمل پمپ کردن قهوه را توسط پمپ کوچکی که روی بدنه نانوپرسو است، انجام دهید. پمپ زدن باید تا زمانی ادامه یابد که از خارج شدن عصاره قهوه مطمئن شوید. بهتر است بین هر باز پمپ زدن، حدود 30 ثانیه صبر کنید و مجددا پمپ را فشار دهید.
 • زمانی که کار پمپ زدن قهوه به پایان برسد، اسپرسوی شما آماده خواهد بود. برای سرو آن می‌توانید از کرم یا خامه استفاده کنید. اسپرسوی نهایی از غلظت و تلخی یک اسپرسوی استاندارد برخوردار خواهد بود.

مینی پرسو چیست و چه کارایی دارد؟

difference-between-nano-press-mini-press

پس از آشنایی با نانوپرسو و نحوه کار با آن، به سراغ مینی پرسو می‌رویم. Minipresso همچون نانوپرسو، از تولیدات شرکت چینی واکاکو بوده که در سال 2014 به بازار عرضه شده است. این دستگاه نیز برای درست کردن قهوه اسپرسو در خارج از منزل، بدون نیاز به برق شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع نانوپرسو و مینی پرسو هر دو از دستگاه‌های پرتابل و قابل حمل برای درست قهوه هستند. مینی پرسو از طول 17.5 سانتی‌متر برخوردار بوده و وزن آن تنها 360 گرم است. این محصول نیز طراحی استوانه‌ای شکلی دارد و به راحتی در یک کوله پشتی جای می‌گیرد. بر روی بدنه مینی پرسو یک پمپ نیمه اتوماتیک قرار دارد که با چند بار حرکت، فشار لازم برای تهیه اسپرسو را مهیا می‌کند. این فشار وارد شده معادل 8 بار است. کار با این دستگاه بسیار آسان بوده و همچون توضیحاتی که راجع به نانوپرسو داده شد، با داشتن این دستگاه نیز نیازی به تجهیزات اضافی نخواهید داشت. کافیست پودر قهوه و آب جوش را در محفظه‌های مخصوص ریخته و پس از بستن درب آن، پمپ را فشار دهید. عمل پمپ زدن در دستگاه مینی پرسو نیز باید تا جایی ادامه یابد که از خروج عصاره قهوه مطمئن شوید.

تفاوت دستگاه مینی پرسو و نانوپرسو در چیست؟

 

همچنین بخوانید
ابزارهای مناسب بارتندر

difference-between-nano-press-mini-press

 

حال که با هر دو دستگاه شرکت واکاکو آشنایی پیدا کردید، بهتر است با تفاوت‌های آنها نیز آشنا شوید تا بتوانید متناسبترین دستگاه را خریداری نمایید. در ابتدا باید بگوییم نانوپرسو و مینی پرسو هر از دو کیفیت بالایی برخوردار هستند و از نظر دوام و مواد به کار رفته در ساخت، هر دو در سطح برابری قرار دارند. در بخش زیر به تفاوت میان نانوپرسو و مینی پرسو می‌پردازیم:

 • نانوپرسو حدود 26 گرم سبکتر از مینی پرسو است. دلیل آن هم این است که در ساخت نانوپرسو از نانومواد استفاده شده است. نانومواد به موادی گفته می‌شود که در عین محکم بودن، از وزن کمی برخوردار هستند.
 • ارتفاع مینی پرسو 17.5 سانتی‌متر و ارتفاع نانوپرسو 15.5 سانتی‌متر است. این اختلاف 2 سانتی‌متری باعث شده تا نانوپرسو در یک کیف کوچک نیز به راحتی جای گیرد.
 • تفاوت بعدی، در نحوه شستن دستگاه‌ها است. با اینکه نانوپرسو کوچکتر از مینی پرسو است، اما شستشوی آن بسیار راحتتر صورت می‌گیرد. طراحی نانوپرسو به گونه‌ای است که جداسازی قطعات و تمیز کردن هر کدام از آنها به راحتی صورت می‌گیرد. در بخش داخلی بدنه، از شیارهای کمتری استفاده شده که این امر مانع از گیر کردن تفاله قهوه و شستن آسان آن شده است.
 • تفاوت مهم بعدی در منبع آب و گنجایش دستگاه‌ها است. با اینکه نانوپرسو ابعاد و وزن کوچکتری دارد، مخزن آن از گنجایش بیشتری نسبت به مینی پرسو برخوردار است. مخزن آب دستگاه مینی پرسو معادل 70 میلی‌لیتر و مخزن آب دستگاه نانوپرسو معادل 80 میلی‌لیتر است.
 • اندازه پرتافیلتر در دستگاه مینی پرسو معادل 8 گرم و در دستگاه نانوپرسو از 8 گرم تا 16 گرم قابل افزایش است.
 • مینی پرسو تنها قادر به درست کردن تک شات اسپرسو و نانوپرسو قادر به درست کردن دبل شات اسپرسو است.
 • برای درست کردن قهوه با نانوپرسو به انرژی کمتری نیاز خواهید داشت. طبق اعلام شرکت واکاکو، با این دستگاه 15 درصد انرژی کمتری برای پمپ زدن مصرف خواهید کرد. حداکثر فشار قهوه در مینی پرسو برابر با 16 بار (معادل 13.6 کیلوگرم نیرو) و در نانوپرسو معادل 18 بار (برابر با 11.6 کیلوگرم نیروی مورد نیاز) است.
 • کرمای تولید شده با دستگاه نانوپرسو بیشتر از مینی پرسو بوده و کیفیت عصاره‌گیری در آن بهتر است.
 • دستگاه نانوپرسو از رنگ‌بندی بیشتری برخوردار است؛ اما مینی پرسو تنها در رنگ مشکی عرضه شده است.
 • در دستگاه نانوپرسو می‌توان از مبدل نسپرسو و گجت‌های اضافی استفاده کرده و آن را ارتقا داد. اما مینی پرسو قابلیت اضافه کردن گجت نداشته و تنها در دو حالت کپسولی و پودری کار می‌کند.

جمع بندی

دستگاه‌های نانوپرسو و مینی پرسو هر دو از تولیدات شرکت واکاکو هستند و به عنوان دستگاه تولید قهوه قابل حمل به کار برده می‌شوند. این دستگاه‌ها هر دو از کیفیت خوبی برخوردارند و نیاز افراد را برای تولید یک قهوه با کیفیت در طبیعت و گردش فراهم می‌کنند. با این حال میان این دو دستگاه تفاوت‌هایی وجود دارد که به تفصیل به آنها اشاره شد. اگر بخواهیم نتیجه تفاوت‌های میان نانوپرسو و مینی پرسو را به طور خلاصه بگوییم، نانوپرسو دستگاهی کوچکتر، با وزن کمتر، گنجایش بیشتر و قدرتمندتر از مینی پرسو است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *