دستگاه قهوه ساز, وبلاگ

بهترین قهوه برای رفع خستگی

best-coffee-relieve-fatigue

بدون شک قهوه یکی از لذت‌ بخش‌ترین نوشیدنی‌های جهان است و هر روزه به تعداد طرفدارانش افزوده می‌شود. ترکیبات موجود در قهوه باعث ایجاد احساس سرزندگی و شادابی در افراد می‌شود. در واقع کافئین موجود در قهوه، باعث شده تا حس خستگی و خواب آلودگی در افراد کاهش پیدا کند. کافئین ماده‌ای است که مصرف آن باعث رفع کسالت شده و حس و حال خوبی در افراد ایجاد می‌کند. برای همین است که بیشتر طرفداران قهوه، پیش از دورهمی و جلسات مهم به نوشیدن قهوه مشغول می‌شوند. در حال حاضر قهوه در انواع مختلفی موجود بوده که هرکدام مقدار کافئین خاصی دارند. میزان کافئین موجود در قهوه، فاکتور تعیین کننده بهترین قهوه برای رفع خستگی خواهد بود. اگر شما هم علاقمندید تا با بهترین نوع قهوه برای رفع کسالت و خواب آلودگی آشنا شوید، با ما همراه باشید.

رفع خستگی با قهوه

بسیاری از افراد برای درس خواندن و یا پروژه‌های کاری شبانه مجبور به شب بیداری هستند. این افراد برای اینکه بتوانند خواب آلودگی و خستگی را از خود دور کنند، می‌توانند به نوشیدن قهوه روی آورند. تاثیرات قهوه برای بیداری و رفع خستگی کاملا مشهود بوده و هیچ نقضی برای آن وجود ندارد. برای همین است که بیشتر افراد از قهوه برای شب بیداری و سرحال شدن استفاده می‌کنند.  قهوه به دلیل داشتن کافئین به رفع خواب آلودگی و بیدار ماندن کمک زیادی می‌کند. هر چقدر میزان کافئین موجود در قهوه بیشتر باشد، تاثیرات آن بر روی بدن انسان بیشتر خواهد بود.

آشنایی با کافئین و تاثیر آن بر خواب آلودگی

کافئین یکی از محرک‌های طبیعی بوده که امروزه در جهان از آن به عنوان ماده‌ی تاثیرگذار بر خواب و اضطراب یاد می‌شود. این ماده در مواد غذایی زیادی مانند لوبیای قهوه، غلاف کاکائو، برگ‌های چای و … یافت می‌شود. در واقع افراد زیادی خواه ناخواه در طول روز مقداری کافئین را مصرف می‌کنند. علاوه بر مواد غذایی، این ماده در برخی داروهای خاص جهت رفع خواب آلودگی به کار برده می‌شود. کافئین با تحریک مغز و سیستم عصبی انسان، باعث هوشیاری فرد شده و از خستگی و خواب آلودگی او جلوگیری می‌کند.

بهبود عملکرد مغز با کافئین موجود در قهوه

best-coffee-relieve-fatigue

همانطور که گفته شد کافئین باعث تحریک مغز انسان می‌شود. زمانی که این ماده وارد بدن انسان می‌شود، میزان دوپامین و نوراپی نفرین بدن افزایش پیدا می‌کند. دوپامین پیامرسان مغزی بوده که بر حافظه، انگیزه و دقت افراد اثر دارد. با افزایش سطح این هورمون‌ها، عملکرد مغزی انسان بهبود پیدا خواهد کرد. برای همین است زمانی که قهوه مصرف می‌شود، کافئین موجود در آن باعث افزایش تمرکز و انگیزه‌ی فرد می‌شود. طبق بررسی‌های صورت گرفته بر روی ماده کافئین، مشخص شده افرادی که روزانه 2 الی 3 فنجان قهوه مصرف می‌کنند، کمتر به افسردگی مبتلا می‌شوند. در واقع با مصرف کافئین خطر ابتلا به افسردگی در هر فرد حدود 13% کاهش خواهد یافت. علاوه بر این با مصرف روزانه 3 الی 5 فنجان قهوه، بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر و پارکینسون در حدود 28 الی 60 درصد کاهش پیدا خواهند کرد.

همچنین بخوانید
مقایسه بسکت پرتافیلتر تحت فشار و بدون فشار

میزان کافئین در دانه‌های قهوه روبوستا و عربیکا

best-coffee-relieve-fatigue

  • قهوه روبوستا

در میان قهوه‌ها، عربیکا و روبوستا جزو بهترین قهوه‌هایی هستند که برای رفع خستگی و خواب آلودگی مناسب می‌باشند. تفاوت این دو قهوه در میزان کافئینشان است. قهوه روبوستا از میزان کافئین بیشتری نسبت به عربیکا برخوردار است و برای همین در رفع خستگی و کسالت، بهتر عمل می‌کند. مقدار کافئین موجود در دانه‌های روبوستا 1.7 تا 4 درصد بوده که نسبت به دانه‌های عربیکا حدود 2 برابر بیشتر است. خوب است بدانید حدود سی درصد از قهوه‌های مصرفی جهان را قهوه روبوستا تشکیل می‌دهد. این قهوه از طعم تلخ و عطر کمی برخوردار است و بارزه طعمی شاخص آن، همان تلخی بیش از حد است. برای همین افرادی که به قهوه‌های تلخ علاقه دارند بهتر است به سراغ قهوه روبوستا بروند. اگر می‌خواهید قهوه روبوستا را از ظاهر آن تشخیص دهید، باید گفت خط وسط دانه‌ها تقریبا صاف بوده و شکل گرد و دایره مانندی دارند. از آنجایی که شرایط نگهداری از درختان روبوستا آسانتر از عربیکا است، قیمت این قهوه کمی پایینتر است.

  • قهوه عربیکا

قهوه عربیکا از کافئین کمتری نسبت به روبوستا برخوردار است؛ اما طعم آن خوشایند است و تلخی قهوه روبوستا را ندارد. همانطور که از نام این قهوه می‌توان حدس زد، عربیکا مختص به کشورهای عربی بوده و بیشتر در مناطق یمن، سودان و اتیوپی یافت می‌شود. درخت عربیکا نسبت به شرایط آب و هوایی حساس است و خیلی زود دچار آسیب و آفات می‌شود. برای همین است که این قهوه از قیمت بیشتری نسبت به روبوستا برخوردار است. در حال حاضر 70 درصد قهوه جهان را گونه عربیکا به خود اختصاص داده که این نشان از محبوبیت بیشتر آن است. در قهوه عربیکا مقدار زیادی آنتی اکسیدان وجود دارد که در پیشگیری از بیماری سرطان بسیار تاثیرگذار است. ترشی و اسیدیته قهوه عربیکا به نسبت کمتر از سایر قهوه ها است. از ویژگی‌های ظاهری دانه عربیکا می‌توان به تخت و صاف بودن و فرم بیضی شکل آن اشاره کرد.

همچنین بخوانید
علت باقی ماندن تفاله در دستگاه اسپرسوساز

مقدار کافئین موجود در قهوه‌ با توجه به روش دمی

best-coffee-relieve-fatigue

 

روش دم کردن قهوه بر میزان کافئین آن تاثیر دارد. هرچقدر مدت زمان بیشتری برای دم کردن قهوه لازم باشد، سطح کافئین آن بیشتر خواهد بود. برای همین می‌توان گفت میزان کافئین موجود در قهوه بر اساس نوع دم‌آوری به شرح زیر است:

1- قهوه دم شده فرانسوی: هر فنجان قهوه 237 میلی‌لیتری، شامل 95 الی 200 میلی‌گرم کافئین است. قهوه فرانسه چند دقیقه بیشتر از سایر قهوه‌ها به عمل آمده و برای همین از سطح کافئین بیشتری برخوردار است.

2- قهوه‌های دمی دی کف شده: هر فنجان قهوه 237 میلی‌لیتری، حاوی 2 الی 12 میلی‌گرم کافئین است. (دی کف شده اصطلاحی است که به کاهش یافتن میزان کافئین در طی فرایندی خاص گفته می‌شود.)

3- اسپرسو: هر شات اسپرسو 30 میلی‌لیتری، حاوی 47 الی 75 میلی‌گرم کافئین است.

4- اسپرسو دی کف شده: هر شات اسپرسو 30 میلی‌لیتری، حداکثر دارای 15 میلی‌گرم کافئین است.

5- لاته: هر فنجان قهوه لاته 237 میلی‌لیتری، حاوی 63 الی 175 میلی‌گرم کافئین است. هر چقدر فرد در طی روز تعداد فنجان قهوه بیشتری سرو کند، کافئین بیشتری دریافت خواهد کرد. بهتر است بدانید کافئین زیاد برای بدن خوب نبوده و ممکن است سلامتی فرد را به خطر بیاندازد. برای همین حتما به مقدار قهوه مصرفی روزانه توجه داشته باشید.

مقدار مجاز مصرف کافئین در طی روز چقدر است؟

best-coffee-relieve-fatigue

مصرف بیش از حد کافئین، برای سلامتی بدن انسان مضر خواهد بود. برای همین باید در مصرف قهوه و مقدار آن توجه داشت. افراد بزرگسالی که از بیماری خاصی برخوردار نیستند، می‌توانند در طی یک روز 300 میلی‌گرم کافئین مصرف داشته باشند. این مقدار کافئین برابر با 5 فنجان قهوه است. پس اگر شما هم از طرفداران پروپاقرص قهوه هستید، حتما تعداد فنجان‌های سرو شده قهوه خود را در نظر داشته باشید.

جمع بندی

کافئین یکی از محرک‌های طبیعی است که در بسیاری از مواد غذایی همچون دانه‌های قهوه یافت می‌شود. این ماده بر روی سیستم بدنی انسان اثر گذاشته و باعث رفع خستگی، کسالت و بی‌حالی می‌شود. هرچقدر فرد کافئین بیشتری مصرف کند، این تاثیرات در او بیشتر خواهد شد. در میان دانه‌های قهوه، قهوه روبوستا از درصد کافئین بیشتری نسبت به عربیکا برخوردار است. برای همین اگر به دنبال بهترین قهوه برای رفع خستگی هستید، بهتر است به سراغ قهوه‌های روبوستا بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *