وبلاگ

راه اندازی اولیه دستگاه اسپرسوساز

اگر شما هم قصد خرید یک دستگاه اسپرسوساز را دارید، بهتر است با نحوه راه‌ اندازی آن آشنایی داشته باشید. با اینکه اسپرسوساز از لوازم اصلی و مهم کافی شاپ‌ها است، اما بسیاری از افراد از نوع خانگی آن در منازل خود استفاده می‌کنند. صرف نظر از اینکه از چه نوع اسپرسوسازی استفاده می‌کنید، باید با نحوه راه اندازی اولیه دستگاه اسپرسو به خوبی آشنا باشید. با اطلاع از نحوه استفاده از دستگاه و راه اندازی صحیح آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن از اسپرسوساز استفاده نمایید. استفاده درست از اسپرسوساز باعث افزایش طول عمر و کارایی دستگاه خواهد شد. در ادامه به شرح کامل راه اندازی اولیه دستگاه اسپرسوساز و نکات مهم حین کار با این دستگاه خواهیم پرداخت.

راه اندازی اولیه دستگاه اسپرسوساز خانگی

 

enitial-start-up-espresso-machine

 

اسپرسوسازهای خانگی برای آن دسته از افرادی که به نوشیدن روزانه قهوه و اسپرسو عادت دارند، مناسب می‌باشد. این افراد می‌توانند با خرید یک دستگاه اسپرسوساز خانگی، به راحتی در منزل نوشیدنی اسپرسو را آماده کرده و سرو کنند. برای شروع به کار با دستگاه اسپرسوساز خانگی، باید از نحوه راه اندازی و استفاده از آن اطلاع داشته باشید. در زیر آموزش قدم به قدم راه اندازی دستگاه اسپرسوساز را برایتان شرح داده‌ایم:

 • دستگاه اسپرسوساز خانگی را به همراه تمام قطعات از جعبه خارج کنید.
 • در صورتی که بخواهید می‌توانید مخزن و برخی از قطعات را با آب شسته و یا با دستمال مرطوب تمیز کنید. حتما در انتها قطعات را با دستمال خشک کرده و سپس به مرحله بعد بروید.
 • در ابتدا باید فیلتر آب دستگاه را جایگذاری کنید.
 • فیلتر آب اسپرسوساز را در آب سرد قرار داده و سپس آن را در جای مخصوص قرار دهید. (بهتر است با توجه به نوع دستگاه و مطالعه دفترچه راهنما، جایگذاری قطعات را انجام دهید.)
 • تایم دستگاه اسپرسوساز را تنظیم کرده و برای بررسی درست قرار گرفتن فیلتر، قفل دستگاه را به سمت پایین فشار دهید.
 • مخزن آب دستگاه را در جای خود قرار دهید و درون آن مقداری آب بریزید. هر زمانی که قصد استفاده از دستگاه اسپرسوساز خانگی را داشتید، باید درون آن را با مقدار مناسب آب سرد پر کرده و آن را در محل قرار دهید. بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید تا از رسوب‌گیری سریع دستگاه جلوگیری شود.
 • دکمه Power دستگاه اسپرسوساز را فشار دهید تا دستگاه به حالت آماده باش یا Stand By درآید.
 • درجه کنترل Espresso را روی مقدار 30 ثانیه و Steam را روی مقدار 10 ثانیه تنظیم کنید.
 • بعد از طی کردن این مراحل، باید قهوه را به صورت پودر شده آماده کنید. در صورتی که خودتان قصد آسیاب قهوه را دارید، آن را در درجه مناسب آسیاب کنید.
 • به وسیله ابزار Razor میزان قهوه را تعیین کنید و آن را در سبد قرار دهید. لبه‌های ابزار باید روی سبد قرار گرفته و تیغه‌ها بر روی قهوه کوبیده شوند. زمانی که ابزار را بچرخانید، قهوه‌های اضافی از روی آن خارج خواهند شد.
 • زمانی که دکمه CUP1 دستگاه فشار دهید، مقدار 30 میلی‌لیتر قهوه خارج شده و دستگاه متوقف خواهد شد.
 • در صورتی که قصد درست کردن 2 پیمانه اسپرسو داشته باشید، می‌توانید دکمه CUP2 را فشار دهید تا عمل عصاره‌گیری دو فنجان اسپرسو برایتان انجام شود.
 • میزان پودر قهوه و دوز آن، تعیین کننده مقدار اسپرسوی نهایی خواهند بود.
همچنین بخوانید
آشنایی با 5 اسپرسوساز برتر سیمونلی

نحوه تنظیم دمای دستگاه اسپرسوساز

 

enitial-start-up-espresso-machine

 

از آنجایی که دمای آب برای درست کردن قهوه اسپرسو بسیار مهم است، باید به تنظیم دمای دستگاه دقت زیادی داشته باشید. بیشتر اسپرسوسازهای خانگی از قابلیت تنظیم دما و افزایش یا کاهش آن برخوردار هستند. معمولا با فشردن همزمان دکمه‌های Power و CUP 1 قابلیت تنظیم و تغییر دمای دستگاه برایتان فراهم خواهد شد. زمانی که این دکمه‌ها را فشار دهید، آخرین تنظیمات اعمال شده برایتان نمایش داده شده که پس از فشردن کلید CUP 2، می‌توانید تنظیمات مورد نظر خود را بر روی آن انجام دهید. توجه داشته باشید در این زمان تنها حدود 10 ثانیه زمان دارید تا دکمه CUP 2 را فشار دهید. در غیر این صورت دستگاه به حالت Stand by خواهد رفت. بهتر است زمانی که در نوشیدنی خود طعم سوختگی احساس کردید، دمای دستگاه اسپرسوساز را کاهش دهید. همچنین اگر طعم ترشی زیادی در نوشیدنی خود حس کردید، دمای دستگاه را افزایش دهید. همانطور که متوجه شدید دمای دستگاه در طعم نهایی اسپرسو تاثیر زیادی داشته و باید به آن توجه زیادی شود. در صورتی که تمام اصول طرز تهیه قهوه اسپرسو را رعایت کرده اما دستگاه از دمای خوبی برخوردار نباشد، نوشیدنی بی‌کیفیت خواهد شد.

نحوه تنظیم فشار دستگاه اسپرسوساز

در اینجا به چند نکته راجع به فشار دستگاه اسپرسوساز و نحوه کاهش یا افزایش آن خواهیم داشت. اگر قصد خروج اسپرسو با فشار کم داشتید، باید دکمه‌های CUP1 و CUP2 را همزمان با هم فشار دهید. در صورتی که یکی از این دکمه‌ها را رها کنید، اسپرسو با فشار بیشتری از دستگاه خارج خواهد شد. همچنین اگر مجددا یکی از این دکمه‌ها را فشار دهید، خروج اسپرسو از دستگاه متوقف خواهد شد. نمایش عبارت INFUSION-PRE بر روی نمایش دهنده دستگاه، به معنای فشار کم دستگاه است.

مطالعه دفترچه راهنمای اسپرسوساز

 

enitial-start-up-espresso-machine

 

از آنجایی که تنوع اسپرسوسازهای خانگی و صنعتی بسیار بالا است، بهتر است تنها به مطالب ذکر شده اکتفا نکنید و حتما دفترچه راهنمای کاربر را مطالعه کنید. در دفترچه راهنما تمام اطلاعات لازم از نحوه راه اندازی دستگاه اسپرسوساز تا نکات مربوطه اشاره می‌شود. معمولا دفترچه‌های راهنما به زبان انگلیسی و با نمایش شکل ارائه می‌شوند. اگر در مطالعه و فهم زبان انگلیسی مشکل داشتید، می‌توانید با توجه به تصاویر درج شده در دفترچه اقدامات لازم را انجام دهید.

استفاده از آب مناسب برای درست کردن اسپرسو

یکی از نکات مهم برای جلوگیری از رسوب در دستگاه‌های اسپرسوساز، استفاده از آب تصفیه شده یا آب دارای درجه سختی پایین است. معمولا بیشتر دستگاه‌های اسپرسوساز موجود در کافی شاپ به آب شهری متصل هستند. در صورتی که آب منطقه‌تان از سختی و املاح زیادی برخوردار است، بهتر است از یک منبع تصفیه آب برای دستگاه خود استفاده کنید. در صورتی که این امکان برایتان وجود نداشت، می‌توانید از روش جوشاندن یا از آب‌های معدنی استفاده کنید. با جوشاندن، از املاح آب کاسته شده و رسوب آن کمتر خواهد بود. توجه داشته باشید اگر از روش جوشاندن استفاده می‌کنید، اجازه دهید تا آب به درجه نرمال (ولرم) برسد و سپس آن را درون مخزن اسپرسوساز بریزید. برخی نیز ترجیج می‌دهند از آب معدنی برای درست کردن اسپرسو استفاده کنند که این روش کمی هزینه‌برتر خواهد بود.

همچنین بخوانید
اصول رست دانه های سخت و نرم قهوه

چند نکته مهم برای استفاده از دستگاه اسپرسوساز

 

enitial-start-up-espresso-machine

 

 • زمانی که کارتان با دستگاه اسپرسوساز به پایان رسید، دریچه بخار دستگاه را باز کنید تا فشار و بخار داخل مخزن از آن خارج شود.
 • حتما پس از پایان کار، دستگاه را خاموش کنید؛ زیرا روشن بودن طولانی دستگاه باعث استهلاک و افزایش فشار مخزن خواهد شد.
 • پیش از شروع به کار مخزن آب دستگاه را چک کرده و از وجود آب کافی در آن مطلع شوید.
 • در حین آماده‌سازی پودر قهوه، از تمپ کردن زیاد آن (فشار بیش از حد) خودداری کنید.
 • اگر سوراخ‌های سبد اسپرسوساز بسته شده باشند، می‌توانید آنها را با استفاده از وسیله‌ای مانند سوزن باز کنید.
 • درجه آسیاب قهوه باید متناسب با دستگاهتان باشد. برای همین اگر از اسپرسوساز خانگی استفاده می‌کنید، از آسیاب قهوه در اندازه خیلی ریز خودداری کنید. این کار باعث آسیب رساندن به دستگاه شما خواهد شد.
 • با درست کردن آخرین فنجان نوشیدنی اسپرسو، دستگاه و تمامی قطعات را به خوبی تمیز کنید. سبد قهوه، پرتافیلتر، دریچه بخار آب و.. از جمله قطعاتی هستند که نیاز به نظافت مکرر دارند.
 • اگر از شیر در نوشیدنی خود استفاده می‌کنید، باید نسبت به نظافت دستگاه هوشیارتر باشید. زیرا جمع شدن لکه‌های شیر در لوله‌های دستگاه، سبب ایجاد باکتری و تغییر طعم نوشیدنی خواهد شد.
 • از تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز با شوینده‌های قوی خودداری کرده و تنها از مواد ملایم برای این کار استفاده کنید.
 • اگر قصد دارید برای مدتی از دستگاه اسپرسوسازتان استفاده نکنید، بهتر است آن را در مکانی مناسب قرار داده و روی آن را با کاور پوشش دهید.

جمع بندی

دستگاه اسپرسوساز از مهمترین لوازمی است که برای درست کردن نوشیدنی اسپرسو به کار برده می‌شود. برخی از افراد در خانه از انواع خانگی این دستگاه استفاده کرده و اطلاعاتی راجع به نحوه کار کردن با آنها ندارند. برای همین بهتر است پیش از شروع به کار، از نحوه راه اندازی دستگاه اسپرسوساز مطلع شوند. در این مطلب راجع به راه اندازی دستگاه و نکات قابل توجه آن صحبت کردیم. همانطور که اشاره شد، برای استفاده از دستگاه اسپرسوساز باید به نکات زیادی از جمله دمای دستگاه، فشار، آب مخزن، نوع پودر قهوه مصرفی و … توجه کافی شود. با توجه به تمام موارد و نکات گفته شده می‌توانید به راحتی از دستگاه اسپرسوساز استفاده کرده و از کارایی بیشتر دستگاهتان بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *