وبلاگ

در طراحی کافی شاپ به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکاتی که برای طراحی کافی شاپ باید بدانید

امروزه افراد زیادی به راه‌اندازی و تاسیس کافی شاپ فکر می‌کنند. تاسیس کافی شاپ علاوه بر خرید تجهیزات و امکانات لازم، نیاز به توجه به اصول طراحی کافی شاپ دارد. هر چقدر افراد به این اصول بیشتر توجه نمایند، کافی شاپ مورد توجه افراد بیشتری قرار خواهد گرفت. برای همین اگر قصد دارید یک کافی شاپ بدون رقیب با مشتریان زیاد داشته باشید، حتما به اصول طراحی کافی شاپ توجه نمایید. در این مطلب ما به صفر تا صد اصول طراحی کافی شاپ می‌پردازیم و ایده‌هایی را در این رابطه با شما به اشتراک می‌گذاریم.

چرا طراحی کافی شاپ مهم است؟

 

چرا طراحی کافی شاپ مهم است؟

 

حتما برای شما هم پیش آمده که در یک منطقه با کافی شاپ‌ها و رستوران‌های زیاد، به سراغ کافی شاپی بروید که از طراحی بهتری نسبت به سایر کافه‌ها برخوردار است. تاثیری که طراحی محیط کافه و رستوران بر روی افراد دارد، غیر قابل انکار بوده و نمیتوان آن را نادیده گرفت. بیشتر افراد در ابتدا جذب طراحی و دکوراسیون محیط می‌شوند و در صورتی که منوی ارائه شده با ذائقه‌شان خوش آید، آن کافه یا رستوران را به پاتوق خود تبدیل می‌کنند. در واقع طراحی فضای کافی شاپ اولین عامل جذب مشتری و عواملی چون منو و کیفیت غذاها و سرویس‌دهی عوامل بعدی در جذب مشتری هستند. بنابراین طراحی فضا اهمیت زیادی در جذب مشتری دارد و نباید نادیده گرفته شود. پس اگر همچنان با ارائه سرویس و غذای خوب به مشتریان از عملکرد کافی شاپ خود راضی نیستید، بهتر است به تغییر طراحی محیط آن فکر کنید.

بهترین سبک چیدمان در طراحی کافی شاپ

 

بهترین سبک چیدمان در طراحی کافی شاپ

 

برای اینکه بتوانید کافی شاپ خود را از سایر کافه‌ها متمایز کنید، بهتر است به سبک و دکوراسیون داخلی آن توجه زیادی داشته باشید. یکی از مواردی که در طراحی کافی شاپ باید مورد توجه قرار بگیرد، سبک چیدمان آن است. در اینجا به مهمترین سبک‌های چیدمان در کافی شاپ اشاره می‌کنیم:

 • سبک کلاسیک: اگر به محیط‌های لوکس و لاکچری علاقه دارید، بهتر است سبک چیدمان کافی شاپ خود را کلاسیک انتخاب کنید. سبک کلاسیک از معماری یونان و باستان نشات گرفته و الهاماتی از آن دوران دارد. بهتر است این سبک را برای کافی شاپی به کار ببرید که در منطقه خاصی واقع شده و مشتریان خاصی دارد.
 • سبک مدرن: یکی از محبوب‌ترین سبک‌ها برای کافی شاپ، سبک مدرن است. سبک‌های مدرن از تنوع زیادی برخوردار هستند و با هر بودجه‌ای قابل اجرا می‌باشند. برای همین است که بیشتر کافه‌داران به سراغ این سبک می‌روند.
 • سبک روستیک: اگر قصد دارید کافی شاپتان حس و حال روستایی داشته باشد و از چوب برای المان‌های زیادی از آن استفاده شود، می‌توانید سبک روستیک را انتخاب نمایید. در این سبک بیشتر المان‌های طبیعت مانند چوب و گیاه به چشم می‌خورند. برای همین افرادی که به این کافی شاپ‌ها مراجعه می‌کنند، حس و حال خوبی را در آنجا تجربه می‌نمایند.
 • سبک وینتج: سبک وینتج شامل استفاده از لوازم قدیمی و عتیقه است. برای همین این سبک بیشتر مناسب افرادی است که به محیط‌های قدیمی علاقه دارند. البته اگر در انتخاب لوازم هوشیارانه عمل کنید و وسایل مناسبی را در آن به کار ببرید، احتمال موفقیتتان در جذب مشتری زیاد خواهد بود.
 • سبک صنعتی: به عنوان آخرین سبک چیدمان کافی شاپ، میتوان به سبک صنعتی اشاره کرد. سبک صنعتی از لوازمی چون لامپ‌های بزرگ صنعتی، دیوارهای آجری و میزهای فلزی برخوردار است. یکی از شاخصه‌های اصلی این سبک این است که بر روی سقف‌های آن لوله‌های فلزی بزرگی به چشم می‌خورد. برای همین سبک صنعتی جزو سبک‌های خاص بوده و برخی افراد به سراغ استفاده از آن می‌روند.
همچنین بخوانید
کاربرد لولر قهوه چیست؟

در طراحی کافی شاپ چه استانداردهایی باید مورد توجه قرار بگیرد؟

 

در طراحی کافی شاپ چه استانداردهایی باید مورد توجه قرار بگیرد؟

 

استانداردهای معماری در طراحی کافی شاپ را میتوان به سه دسته استانداردهای معماری، استانداردهای فضای نشیمن و استانداردهای بار تقسیم کرد. در اینجا به بررسی هر یک از استانداردهای معماری کافی شاپ می‌پردازیم.

 • استانداردهای آشپزخانه کافی شاپ

آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم در کافه و رستوران به حساب می‌آید. این آشپزخانه‌ها با آشپزخانه‌های منازل و ادارات تفاوت دارند و در دسته آشپزخانه‌های صنعتی قرار می‌گیرند. برای این که آشپزخانه کافی شاپ از استانداردهای لازم برخوردار باشد، باید به موارد زیادی در آنها توجه شود. در اینجا به مهمترین استانداردهای آشپزخانه کافی شاپ اشاره می‌کنیم.

 • در طراحی چیدمان یک آشپزخانه صنعتی، باید کلیه مراحل ورود مواد اولیه تا شستشوی ظروف کثیف مورد توجه قرار بگیرد.
 • در صورتی که در آشپزخانه کافی شاپ از سقف کاذب استفاده شود، ارتفاع آن نباید با کف آشپزخانه کمتر از 260 سانتی‌متر باشد.
 • سقف‌های کاذبی که از محتوای پشم شیشه برخوردار هستند، به دلیل احتمال اشتعال برای محوطه پخت و سرو غذا مناسب نیستند. از این رو از به کارگیری سقف‌های کاذبی چون بلوک‌های آکوستیک در فضای آشپزخانه کافی شاپ خودداری نمایید.
 • بهترین ارتفاع سطح اجاق گاز با کف آشپزخانه، 92 سانتی‌متر برآورد شده است.
 • ارتفاع استاندارد برای هود، از کف آشپزخانه تا سطح هود 190 سانتی‌متر است. البته این میزان بستگی به ارتفاع آشپزخانه دارد و در صورتی که ارتفاع بسیار بلند یا کوتاه باشد، این مقدار نیز تغییر خواهد کرد. با این حال به طور کلی ارتفاع کف آشپزخانه تا سطح هود نباید کمتر از 160 سانتی‌متر شود.
 • فاصله تمام نقاط آشپزخانه تا درب خروج، نباید بیش از 20 متر باشد. در غیر این صورت باید از دو درب خروجی برای آشپزخانه صنعتی کافی شاپ استفاده گردد.
 • پریزهای برق باید در ارتفاع 40 سانتی‌متر بالاتر از کف آشپزخانه نصب شوند. این پریزها باید مجهز به درپوش ضد آب باشند تا باعث بروز مشکل نشوند.
 • سطوحی که با مواد غذایی در ارتباط هستند، باید از جنس چوب، سنگ و یا استیل ضد زنگ باشند. در صورتی هم که استفاده از پلاستیک مدنظر باشد، باید پلاستیک از نوع سخت باشد.
 • از سطوحی با جنس استیل یا گالوانیزه، نباید در بخش‌هایی که در ارتباط با مواد غذایی هستند استفاده شود. چرا که ماده روی سمی بوده و سبب مشکلاتی در مواد اسیدی یا بازی موجود در مواد غذایی می‌شود.
 • در صورتی که نیاز به سیستم گرمایشی در آشپزخانه صنعتی کافی شاپ باشد، میتوان از یونیت هیتر یا هواساز برای آن استفاده کرد.
همچنین بخوانید
10 مشکل رایج دستگاه اسپرسوساز

 

 • استانداردهای فضای نشیمن کافی شاپ

 

استانداردهای فضای نشیمن کافی شاپ

 

پس از مشخص کردن سبک چیدمان کافی شاپ، باید استانداردهای آن را نیز در نظر بگیرید. تعداد میز و صندلی‌ها در هر بخشی باید متفاوت باشد و یک فضای اختصاصی برای برگزاری جشن‌های تولد و جلسات در نظر گرفته شود. از استانداردهای فضای نشیمن کافی شاپ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فاصله بین صندلی‌های دو میز باید حداقل 70 سانتی‌متر باشد تا افراد در عبور و مرور دچار مشکل نشوند.
 • ارتفاع صندلی‌های کافی شاپ تا میز، باید حدود 45 سانتی‌متر باشد. البته این میزان به ارتفاع صندلی و ارتفاع میز بستگی دارد.
 • عرض صندلی‌های خریداری شده برای کافی شاپ باید مناسب باشد تا مشتریان بر روی آن احساس راحتی کنند. برای همین حداقل عرض صندلی‌ها باید 40 سانتی‌متر باشد.
 • صندلی‌هایی که برای پشت کانتر هستند، باید حداقل 60 سانتی‌متر ارتفاع داشته باشند.
 • میزهای مربعی و مستطیلی در اندازه‌های مختلفی موجود هستند که میتوان بر اساس متراژ فضای کافی شاپ آنها را خریداری کرد. میزهای 60 در 60 مربعی برای دو نفر و میزهای 120 در 120 مربعی برای 8 نفر مناسب هستند. همچنین میزهای دایره‌ای به قطر 60 سانتی‌متر برای 1 تا 4 نفر و میزهای دایره‌ای با قطر 90 سانتی‌متر برای 2 تا 4 نفر ایده‌آل هستند.
 • ارتفاع میز مناسب برای سرو غذا، باید در حدود 75 سانتی‌متر باشد. اگر برای این میزها از صندلی‌هایی با ارتفاع 45 سانتی‌متر استفاده شود، مشتریان از راحتی بیشتری برخوردار خواهند شد.

 

 • استانداردهای بار کافی شاپ

بار یکی از بخش‌های مهم کافی شاپ است که سرویس‌دهی سریع در آن صورت می‌گیرد. بارهای کافی شاپ به دو صورت خصوصی و عمومی هستند. بارهای خصوصی برای سرویس‌دهی پرسنل کافی شاپ و بارهای عمومی برای سرویس‌دهی به مشتریان می‌باشند. با اینکه استانداردهای خاصی برای بار کافی شاپ ذکر نشده است، اما در اینجا به چند مورد اشاره می‌نماییم.

 • در قسمت بار بیشتر سرو نوشیدنی‌های گرم و سرد انجام می‌شود. برای همین این فضا باید از جایگاه مناسبی برای قرارگیری ابزار و ماشین‌های سرو نوشیدنی موجود می‌باشد.
 • فضای بار باید از فاصله مناسبی تا بخش دنج کافی شاپ برخوردار باشد تا برای مشتریان آن بخش مزاحمتی ایجاد نشود.
 • از آنجایی که کانترهای بار ارتفاع بیشتری دارند، باید از صندلی یا مبلمان با ارتفاع بیشتری در آنها استفاده شود.

جمع بندی

طراحی کافی شاپ، نیاز به پیروی از اصول و استانداردهایی دارد که در این مطلب به مهمترین آنها اشاره کردیم. در صورتی که به تمام اصول طراحی کافی شاپ توجه داشته باشید و بتوانید این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، کار خود را نزد مشتریان تضمین خواهید کرد. بنابراین پس از انتخاب سبک چیدمان کافی شاپ، تمام استانداردهای مربوط به بخش آشپزخانه، فضای نشیمن و بار کافی شاپ را لیست کنید تا بتوانید بر اساس آنها لوازم کافی شاپ را خریداری و چیدمان نمایید. با این کار مشتریان آسایش بیشتری داشته و می‌توانند اوقات خوبی را در کافی شاپ شما سپری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *