وبلاگ

علت ایجاد صدا در دستگاه اسپرسوساز

cause-of-sound-in-espresso-machine

دستگاه‌های اسپرسوساز همچون هر وسیله برقی دیگری ممکن است دچار مشکلاتی در عملکردشان شوند. یکی از مشکلاتی که برخی از افراد در حین کار با اسپرسوساز با آن مواجه می‌شوند، صدا دادن دستگاه است. دلایل زیادی وجود دارد که باعث به صدا افتادن دستگاه اسپرسوساز می‌شود. در این شرایط افراد باید نسبت به علت ایجاد صدا در دستگاه اسپرسوساز توجه داشته و برای برطرف کردن آن اقدام نمایند. در صورتی که فرد نسبت به این مسئله بی‌توجه بوده و در زمان مناسب برای رفع مشکل صدا اقدام نکند، دستگاه دچار آسیب‌های بیشتری خواهد شد. در ادامه به بررسی چند علت اساسی که باعث این مشکل در اسپرسوسازها می‌شوند اشاره خواهیم داشت.

جدا شدن پمپ از دستگاه اسپرسوساز

یکی از علل اصلی که موجب سر و صدای دستگاه اسپرسوساز می‌شود، جدا شدن پمپ از آن است. در این شرایط دستگاه از خود صداهای غیر عادی تولید کرده و شروع به لرزش می‌کند. پمپ دستگاه اسپرسوساز در بخش داخلی آن قرار دارد و برای بررسی بهتر است آن را به یک تکنسین و تعمیرکار سپرد. اگر مشکل صدای دستگاه اسپرسوساز به خاطر جدا شدن پمپ باشد، با جا افتادن آن در جای اصلی صدا برطرف خواهد شد. در صورتی که پس از این کار صدای دستگاه همچنان باقی بود، باید به سراغ علل دیگر باشید.

آشنایی با پمپ دستگاه اسپرسوساز

پمپ آب دستگاه اسپرسوساز از مهمترین قطعات داخلی آن به حساب آمده و حکم قلب دستگاه را دارد. در صورتی که این قطعه دچار مشکل شده و عملکرد خوبی نداشته باشد، دستگاه اسپرسوساز دچار اختلال خواهد شد. پمپ آب باعث ایجاد فشار لازم برای عبور آب از میان دانه‌های قهوه می‌شود. برای همین اگر پمپ به خوبی کار نکند، فشار کافی جهت تهیه قهوه اسپرسو فراهم نخواهد شد. امروزه اکثر دستگاه‌های جدید اسپرسوساز حاوی پمپ‌های برقی الکترونیکی هستند که به صورت اتومات باعث ایجاد فشار لازم بر روی دانه‌های قهوه می‌شوند. پیشتر دستگاه‌های اسپرسوساز از پمپ دستی برخوردار بودند که افراد می‌بایست با حرکت اهرم به صورت دستی فشار لازم را فراهم می‌کرد. حال که به اهمیت قطعه پمپ در دستگاه اسپرسوساز پی بردید، بهتر است همواره به سلامت آن اهمیت داده و در سالم نگه داشتن آن کوشا باشید.

استفاده از دانه‌های درشت قهوه در دستگاه اسپرسوساز

 

cause-of-sound-in-espresso-machine

 

یکی دیگر از علل تولید صدا در دستگاه اسپرسوساز، درشت بودن دانه‌های قهوه است. دانه‌های قهوه باید پیش از ریخته شدن در دستگاه اسپرسوساز در حد مناسبی آسیاب شوند. در صورتی که از دانه‌های آسیاب نشده یا دانه‌هایی که به خوبی پودر نشده‌اند استفاده کنید، شاهد خروج صدا از دستگاه اسپرسوساز خواهید بود. برای همین پیش از هر چیزی به اندازه دانه‌ها توجه داشته و آنها را در مقدار مناسب پودر کنید. پودر شدن دانه‌های قهوه باید در حدی باشد که مانع انسداد خروجی دستگاه اسپرسوساز نشوند. معمولا افرادی که به تازگی با دستگاه‌های اسپرسوساز شروع به کار می‌کنند، با این مشکل مواجه خواهند شد. هر چقدر فرد بتواند در مقدار آسیاب کردن دانه‌های قهوه تبحر پیدا کند، شاهد سر و صدای اسپرسوساز به دلیل آسیاب نامناسب دانه‌های قهوه نخواهد بود. پس همانطور که متوجه شدید آسیاب دانه‌های قهوه نه تنها در کیفیت نهایی نوشیدنی اسپرسو تاثیر دارند، بلکه در عملکرد دستگاه اسپرسوساز نیز تاثیر خواهد داشت.

همچنین بخوانید
موکاپات و نحوه سرو آن

دانه های قهوه را تا چه حد آسیاب کنیم؟

بسته به اینکه از چه روش دم آوری برای قهوه استفاده می‌کنید، باید دانه‌های قهوه را در حد مناسبی آسیاب نمایید. برای اسپرسوسازها بهترین اندازه دانه‌های قهوه، در حد ریز و حالت پودری شکل است. در حقیقت اگر دانه قهوه به خوبی ریز نشده باشد، نمی‌توانید فشار لازم را در پرتافیلتر دستگاه ایجاد کرده و یک نوشیدنی با کیفیت سرو نمایید. علاوه بر این ریز بودن دانه‌های قهوه در اسپرسوساز علت دیگری نیز دارد. از آنجایی که زمان درست کردن قهوه با اسپرسوساز در حد چند ثانیه است، اگر دانه‌ها ریز نباشند قهوه فرصت کافی برای آماده شدن نخواهد داشت. برای همین استفاده از پودر قهوه در اندازه مناسب، از نکاتی است که باید همواره به آن توجه داشته باشید.

عدم وجود آب کافی در مخزن دستگاه اسپرسوساز

 

cause-of-sound-in-espresso-machine

 

هر گاه دستگاه اسپرسوساز از آب کافی برای درست کردن نوشیدنی برخوردار نباشد، دچار سر و صدا خواهد شد. معمولا مخزن آب دستگاه اسپرسوساز به دو روش دستی و یا اتومات از آب پر می‌شود. در صورتی که این مخزن در زمان درست کردن قهوه از آب کافی برخوردار نباشد، باعث ایجاد صداهای غیر عادی از دستگاه خارج شد. برای همین پیش از شروع به کار از وجود آب کافی در مخزن دستگاه اسپرسوساز آگاه شوید و سپس برای استفاده از دستگاه اقدام کنید.

آشنایی با مخزن آب دستگاه اسپرسوساز

منبع آب اسپرسوساز نیز یکی از اصلی‌ترین قطعات دستگاه به حساب می‌آید. همانطور که گفتیم برخی از دستگاه‌های اسپرسوساز به صورت خودکار آب را از طریق لوله متصل به آب شهری به دستگاه وارد می‌کنند. برخی از دستگاه‌ها نیز دارای این قابلیت نیستند و باید به صورت دستی آب کافی درون مخزنشان ریخته شود. معمولا اسپرسوسازهای حرفه‌ای که در کافی شاپ‌ها استفاده می‌شوند، از یک منبع بزرگ و ثابتی برخوردارند. مخزن این دستگاه‌ها به سیستم تصفیه کننده آب متصل بوده و در زمان لازم مقدار مناسبی از آب را وارد مخزن می‌کنند. مخزن آب دستگاه اسپرسوساز معمولا دارای نشانگر سطح آب است که از طریق آن می‌توان به میزان آب موجود در دستگاه پی برد.

همچنین بخوانید
چگونه اسپرسوساز و قهوه ساز را رسوب زدایی کنیم؟

پر بودن مخزن دستگاه اسپرسوساز

علل دیگری که موجب ایجاد سر و صدای دستگاه اسپرسوساز می‌شود، پر بودن بیش از حد مخزن است. اگر مخزن دستگاه اسپرسوساز بیش از مقدار معمول پر شده باشد، ممکن است صداهای غیر عادی به گوشتان برسد. برای همین به مخزن دستگاه اسپرسوساز نیز توجه داشته باشید و در صورت پر بودن، مشکل را برطرف کنید.

باز بودن دریچه دستگاه اسپرسوساز

اگر دریچه دستگاه اسپرسوساز شما باز باشد، می تواند اجازه خروج بخار را بدهد. این امر می‌تواند دلیل ایجاد صدای زیاد از دستگاه اسپرسوساز باشد. علاوه بر این اگر دریچه دستگاه اسپرسوساز گیر کرده باشد، باعث ایجاد بخار و ایجاد خروج صدا از دستگاه اسپرسوساز خارج خواهد شد.

ایجاد رسوبات آهکی در دستگاه اسپرسوساز

برخی اوقات لوله‌های داخلی دستگاه اسپرسوساز دچار رسوب می‌شوند. ایجاد رسوبات آهکی در دستگاه می‌تواند باعث ایجاد صدا در حین درست کردن قهوه شود. برای جلوگیری از این امر می‌توانید همواره دستگاهتان را رسوب‌گیری کرده و از آب مناسب برای دستگاه استفاده نمایید. حال در صورتی که علت اصلی ایجاد صدا در دستگاه اسپرسوساز به خاطر رسوبات آهکی باشد، باید از روش مناسبی برای رسوب‌زدایی اسپرسوسازتان اقدام کنید. برای رسوب‌زدایی می‌توانید از موادی چون جوش شیرین، سرکه سفید، اسید سیتریک و یا آبلیمو استفاده کنید.

روش رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسوساز

برای رسوب‌زدایی و تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز می‌توانید مقداری آب لیمو (یا سرکه) را با آب مخلوط کنید. سپس محلول را درون مخزن دستگاه اسپرسوساز بریزید و به مدت 10 الی 15 دقیقه صبر کنید. پس از آن فیلتر تمیز را درون اسپرسوساز گذاشته و اجازه دهید پروسه دم کشیدن قهوه طی شود. در نهایت مخزن را خالی کنید و این کار را مجددا با آب معمولی انجام دهید. لیمو به خاطر اسیدیته بودن، باعث باز شدن لوله‌ها و رفع رسوبات موجود در دستگاه خواهد شد.

خلاصه

برخی اوقات دستگاه‌های اسپرسوساز از خود صداهای غیر عادی و غیر طبیعی تولید می‌کنند. این صداها به دلیل مشکلاتی چون جدا شدن پمپ از دستگاه اسپرسوساز، نبود آب کافی در مخزن، آسیاب نشدن قهوه‌ها در اندازه مناسب، رسوب در لوله‌های دستگاه، باز بودن دریچه و پر شدن بیش از حد مخزن تولید می‌شوند. با این حال در شرایطی که دستگاه اسپرسوسازتان صداهای غیر طبیعی از خود تولید کرد، باید هر چه زودتر نسبت به رفع مشکل دستگاه اقدام کرده و به علت آن پی ببرید. اگر پمپ دستگاه اسپرسوساز از محل اصلی جدا شده باشد، نیاز به یک تعمیرکار و تکنسین برای بررسی و رفع آن خواهد بود. شرکت رپیتون با به کارگیری نیروهای متخصص، تعمیر دستگاه اسپرسوساز را در کوتاهترین زمان ممکن انجام خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *