دستگاه قهوه ساز, وبلاگ

لوازم جانبی مورد نیاز برای یک باریستا

لوازم جانبی مورد نیاز برای یک باریستا

باریستاها اشخاصی هستند که در بخش بار گرم کافه مشغول به کار شده و به سرو انواع نوشیدنی‌های گرم می‌پردازند. این افراد برای آماده‌سازی نوشیدنی‌های مختلف به ابزار و لوازم جانبی‌های متعددی نیاز دارند. در این مطلب به بررسی لوازم جانبی مورد نیاز برای باریستا می‌پردازیم و با کاربرد هر یک از آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

باریستا به چه کسی گفته می‌شود؟

 

باریستا به چه کسی گفته می‌شود؟

 

کافی شاپ‌ها دارای دو بار سرد و گرم هستند. مسئول بارد سرد به بارتندر و مسئول بار گرم به باریستا معروف است. در واقع باریستا شخصی است که در بار گرم کافی شاپ مشغول به کار شده و به سرو و آماده کردن انواع نوشیدنی گرم می‌پردازد. این افراد در زمینه سرو قهوه و اسپرسو تبحر زیادی دارند و قادر به آماده کردن بهترین نوشیدنی‌های اسپرسو می‌باشند. در واقع یکی از معیارهای سنجش حرفه‌ای بودن باریستا، توجه به میزان مهارت او در تهیه قهوه است. سرو قهوه اصول خاص و ریزه‌کاری‌های زیادی دارد که تنها باریستاهای حرفه‌ای و باتجربه از پس آن برمی‌آیند.

مهمترین وظایف باریستا

 • تهیه و آماده‌سازی سفارش بر اساس منوی کافه و سلیقه مشتری
 • تهیه قهوه و سایر نوشیدنی‌های گرم منوی کافه به صورت حرفه‌ای و تخصصی
 • کنترل کیفیت مواد اولیه مصرفی بار گرم
 • کنترل کیفیت سفارش مشتری و تحویل آنها
 • مدیریت بار و پرسنل بار همچون کمک باریستا و سینک‌من
 • ارائه توضیحات در رابطه با اقلام منوی کافه و پاسخ به سوالات مشتریان

آشنایی با لوازم کار باریستا

 

آشنایی با لوازم کار باریستا

 

حال که با باریستا و نقش او در بار گرم آشنا شدیم، بهتر است به سراغ بررسی مهمترین لوازم کار او برویم. یک باریستا برای سرو انواع قهوه و نوشیدنی‌های گرم به ابزارها و دستگاه‌های مختلفی نیاز دارد که مهمترین آنها به شرح زیر است:

 1. تمپر (TAMPER): تمپر یا تامپر وسیله‌ای است که از آن جهت فشرده‌سازی پودر قهوه استفاده می‌شود. تمپر قهوه‌های آسیاب شده موجود در سبد پرتافیلتر را تمپ و فشرده کرده تا به استخراج بهتر اسپرسو کمک شود. نحوه استفاده از تمپر و تمپ قهوه بسیار مهم است و تنها از عهده باریستاهای حرفه‌ای برمی‌آید.
 2. لولر (LEVELER): لولر یکی از ابزارهای مورد نیاز برای باریستا است که داخل پرتافیلتر قرار می‌گیرد. این وسیله چرخانده شده تا یک سطح صاف و همدست را ایجاد نماید. به عبارتی کار لولر توزیع قهوه است.
 3. پیچر یا پارچ شیر (PITCHER): پارچ شیر قهوه یا پیچر شیر، یک وسیله مهم برای باریستا است. این وسیله جهت تهیه لته آرت کاربرد دارد. جنس آن هم معمولا از فولاد ضد زنگ یا همان استیل است و از نظر اندازه تنوع زیادی دارد.
 4. شات شیشه اسپرسو: اغلب باریستاها از لیوان شات جهت کشیدن و اندازه‌گیری شات اسپرسو استفاده می‌کنند. این شیشه‌ها مدرج و دارای اندازه هستند و به باریستا جهت دستیابی به حجم شات مورد نظر کمک می‌کنند.
 5. پرتافیلتر و سبد آن (PRECISION BASKET): پرتافیلتر از اجزای مهم در دستگاه‌های اسپرسوساز است که قهوه را به سمت خروجی فنجان هدایت می‌کند. در این بخش یک مخزن یا سبد هم قرار دارد که قهوه‌های آسیاب شده در داخل آن ریخته می‌شوند. باریستاها ممکن است به سبد در اندازه و انواع مختلفی نیاز داشته باشند تا بتوانند دوزهای مختلفی از قهوه را آماده نمایند.
 6. ناک باکس (KNOCKBOX): ناک باکس یک ظرف مناسب جهت جمع کردن پسماندهای اسپرسو است و سبب راحت‌تر شدن کار باریستا می‌شود. این وسیله در خارج کردن تفاله‌های قهوه بسیار موثر است و به تمیز ماندن محیط کار باریستا کمک زیادی می‌کند.
 7. پاک اسکرین (PUCK SCREEN): پاک اسکرین یک دیسک فلزی کوچک، نازک و سوراخ‌دار است که پیش از قفل کردن پرتافیلتر در هدگروپ بر روی قهوه آسیاب شده قرار داده می‌شود. با این کار آب داغ پیش از تماس با ذرات قهوه از روی این صفحه عبور می‌کند.
 8. قیف قهوه (funnel): این قیف‌ها به حذف نابسمانی‌های موجود در فضای کار باریستا کمک کرده و منجر به کاهش ضایعات می‌شوند. به عبارتی قیف‌های قهوه تنها برای ساده‌سازی کار باریستا طراحی شده‌اند و به او کمک می‌کنند تا روند آماده‌سازی قهوه سرعت بیشتری پیدا کند.
 9. ترازوی دیجیتال (ESPRESSO SCALE): از آنجایی که نیم گرم دانه قهوه کمتر یا بیشتر میتواند طعم نوشیدنی را تغییر دهد، استفاده از ترازوی دیجیتال بسیار مهم است. باریستا با کمک ترازوی دیجیتال میزان دقیق دانه‌های قهوه و آب را اندازه‌گیری کرده و از ثبات و دقت در هر بار دم کردن اطمینان پیدا می‌کند.
 10. ابزارهای لته آرت: از دیگر لوازم کار مهم باریستا باید به ابزارهای لته آرت اشاره کرد. باریستاهایی که در هنر لته‌آرایی یا همان لته آرت تخصص دارند، اغلب از ابزارهایی همچون قلم لته آرت و شابلون لته آرت استفاده می‌کنند. البته شابلون برای باریستاهای مبتدی مورد نیاز است و افراد ماهر به این ابزار نیازی ندارند.
 11. کتل یا کتری: کتل جهت دم کردن قهوه با استفاده از قهوه‌سازی نسل سوم استفاده می‌شود. طراحی آن به گونه‌ای است که به باریستا امکان کنترل و نظارت بیشتر بر روی دم‌آوری قهوه را می‎دهد.
همچنین بخوانید
آشنایی با 5 اسپرسوساز برتر سیمونلی

مهمترین دستگاه‌های کار باریستا

 

مهمترین دستگاه‌های کار باریستا

 

در بار گرم جهت سرو نوشیدنی‌های گرم نیاز به دستگاه‌های مختلفی از جمله اسپرسوساز، قهوه‌ساز، چای‌ساز و آسیاب قهوه است که در این بخش به بررسی آنها می‌پردازیم.

 • دستگاه اسپرسوساز

اسپرسوساز از مهمترین دستگاه‌های بار گرم و لوازم کار باریستا است. این دستگاه جهت تهیه و سرو نوشیدنی اسپرسو کاربرد دارد. در رابطه با نوشیدنی‌های قابل سرو با دستگاه اسپرسوساز میتوان به کاپوچینو، لته، اسپرسو، دابل اسپرسو و آمریکانو اشاره کرد. دستگاه‌های اسپرسوساز انواع مختلفی دارند و در مدل‌های خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی موجود می‌باشند. دستگاه اسپرسوساز صنعتی جزو دستگاه‌های بسیار پیشرفته است و قابلیت‌های زیادی دارد. معمولا از این دستگاه در کافی شاپ‌ها استفاده می‌شود.

 • دستگاه قهوه‌ساز

قهوه‌ساز وسیله‌ای محبوب و کاربردی است که از آن جهت سرو نوشیدنی قهوه استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها در انواع برقی و دستی موجود هستند و مدل‌های متنوعی دارند. برخی از آنها تنها برای دم کردن قهوه کاربرد دارند؛ اما برخی دیگر به عنوان یک دم‌کن چند منظوره با عملکردهای متعدد استفاده می‌شوند. از انواع دستگاه قهوه‌ساز میتوان به موکوپات، برقی قطره‌ای، کپسولی، کمکس، فرنچ پرس و ایروپرس اشاره کرد. خوب است بدانید که دستگاه اسپرسوساز هم یک نوع قهوه‌ساز محسوب می‌شود و تنها برای تهیه اسپرسو و مشتقات آن کاربرد دارد.

 • دستگاه چای‌ساز

همانطور که مشخص است دستگاه چای‌ساز جهت آماده کردن نوشیدنی چای استفاده می‌شود. چای از نوشیدنی‌های محبوب ایرانیان است و در اغلب منوهای گرم به چشم می‌خورد. از این رو وجود دستگاه چای‌ساز در بار گرم بسیار مهم است. کار با این دستگاه بسیار راحت است و هر باریستایی میتواند از پس کار با آن برآید.

 • دستگاه آسیاب قهوه

آسیاب قهوه یکی دیگر از دستگاه‌های مهم و ضروری در کافی شاپ است. همانطور که از نام دستگاه مشخص است، از آسیاب قهوه یا گرایندر قهوه جهت آسیاب کردن دانه‌های قهوه استفاده می‌شود. دانه‌های قهوه در حالت معمول بسیار بزرگ هستند و نیاز به خرد شدن دارند. برای آنها هم باید از دستگاه آسیاب قهوه مناسب استفاده کرد. این دستگاه‌ها در دو نوع دستی و برقی موجود هستند و در ظرفیت‌های متفاوتی موجود می‌باشند.

همچنین بخوانید
آسیاب چکشی قهوه چیست و چگونه کار می‌کند؟

ابزارهای شستشو دستگاه

مراقبت و تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز و قهوه‌ساز بسیار مهم است و تاثیر زیادی بر روی طعم و عطر نوشیدنی دارد. دلیل اهمیت نظافت دستگاه این است که حتی دانه‌های قهوه با کیفیت بالا هم رسوباتی را بر روی دیواره دستگاه به جای می‌گذارند. از این رو استفاده از تجهیزات تخصصی برای تمیز کردن ماشین آلات قهوه بسیار مهم است و از طریق آنها میتوان آهک، چربی و رسوبات شیر را به خوبی برطرف کرد.

 • قرص: قرص‌ها یک تمیزکننده همه کاره هستند و در از بین بردن رسوبات بسیار عالی عمل می‌کنند. البته برای برخی از تجهیزات قهوه مناسب نیستند و باید به این موضوع توجه شود.
 • پودر: پودرها هم در تمیز کردن اجزای فلزی به خوبی عمل می‌کنند. بسیاری از باریستاها از پودرهای مناسب جهت نگهداری از اغلب تجهیزات و لوازم بار خود استفاده می‌نمایند.
 • جرم‌گیر مایع: این مایعات که معمولا عاری از مواد ساینده هستند، یک پاک کننده بسیار ملایم برای دستگاه‌های قهوه‌ساز به شمار می‌روند. عملکرد جرم‌گیرهای مایع مشابه با پودر است. با این حال مایعات جرم‌گیر آلودگی‌ها را راحت‌تر پاک می‌کنند.

خرید انواع لوازم کار باریستا از رپیتون

جهت خرید لوازم باریستا و دستگاه‌های بار گرم میتوانید از طریق شرکت رپیتون اقدام نمایید. رپیتون یکی از شرکت‌های باسابقه در زمینه فروش دستگاه‌ها و لوازم جانبی‌های کافی شاپ است. از انواع دستگاه‌های موجود و قابل خرید در این شرکت باید به اسپرسوساز صنعتی، آسیاب قهوه، سماور و بویلر اشاره کرد. لوازم جانبی‌های متعددی هم در این فروشگاه قابل خرید هستند. در این رابطه هم باید به نات باکس، لولر، تمپر، فرچه نظافت، نیدل، پرتافیلتر و مادلر سر گرد اشاره کرد. از این رو جهت خرید ست کامل باریستا و یا دستگاه‌های بار گرم میتوانید از طریق این فروشگاه اقدام کرده و لوازم مورد نیاز خود را با قیمت مناسب خریداری نمایید.

جمع بندی

در این مطلب با مهمترین لوازم کار باریستا آشنا شدیم. همانطور که اشاره کردیم یک باریستا جهت سرو نوشیدنی‌های گرم به دستگاه‌ها و ابزارهای متعددی نیاز دارد. از لوازم جانبی مورد نیاز باریستا باید تمپر، لولر، پرتافیلتر، سبد پرتافیلتر، ناک باکس، پیچر، کتل، پاک اسکرین، قیف قهوه و ابزارهای لته آرت اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *