وبلاگ

کاربرد لولر قهوه چیست؟

what-is-the-use-leveler-coffee

برای تهیه یک نوشیدنی اسپرسوی با کیفیت نیاز به لوازم خاصی است. لوازمی چون دستگاه اسپرسوساز، نوع قهوه، آب (جوشیده یا تصفیه شده)، گرایندر قهوه و … از جمله مواردی هستند که در تهیه یک اسپرسو خوش طعم و لذیذ نقش دارند. لولر یا همان تمپر یکی از لوازم‌هایی هستند که برای درست کردن اسپرسو به آن نیاز داریم. این وسیله در مرحله تمپینگ قهوه به کار برده شده که در ادامه به آن اشاره بیشتری خواهیم داشت. در حقیقت اگر از تمپر یا لولر استفاده نشود، قهوه کیفیت خوبی پیدا نخواهد کرد. در ادامه به بررسی کاربرد لولر قهوه و نقش آن در نوشیدنی اسپرسو خواهیم پرداخت.

آشنایی بیشتر با لولر قهوهwhat-is-the-use-leveler-coffee

اگر شما هم جزو افرادی باشید که به نوشیدنی‌ بر پایه  اسپرسو و مشتقات آن علاقه زیادی دارند، حتما نام لولر قهوه را شنیده‌اید. لولر یا همان تمپر، وسیله‌ای کوچک و ساده است که کار با آن بسیار راحت است. این وسیله جزو خانواده تمپر قهوه قرار گرفته و نقش زیادی در آماده کردن یک فنجان اسپرسو با کرمای مناسب دارد. وظیفه‌ای که این وسیله دارد این است که باید قهوه آسیاب شده درون پرتافیلتر را به قرص قهوه تبدیل کند تا اسپرسوی با کیفیت آماده شود.

دلیل استفاده از لولر قهوه برای تهیه نوشیدنی

what-is-the-use-leveler-coffee

 

همانطور که گفتیم هر کدام از لوازم مورد نیاز برای تهیه قهوه، در طعم و عطر نهایی نوشیدنی تاثیرگذار هستند. یکی از مواردی که در تهیه قهوه باید به آن توجه داشته باشیم این است که آبی که از پرتافیلتر خارج می‌شود باید فرصت کافی برای حل کردن پودر قهوه را داشته باشد. در صورتی که پودر قهوه تمپ یا فشرده نشده باشد، آبی که با فشار وارد پرتافیلتر می‌شود به سرعت از آن خارج شده و همنشینی زیادی با قهوه نخواهد داشت. این امر باعث شده تا نوشیدنی نهایی بسیار بی‌کیفیت و رقیق شود و طعم خوبی پیدا نکند. علاوه بر این اگر از تمپر یا لولر استفاده نشود، به دلیل خروج آب با فشار زیاد اطراف پرتافیلتر بسیار کثیف خواهد شد. برای همین است که استفاده از لولر یا تمپر بسیار مهم است و باید به آن توجه شود. حال که با کاربرد لولر قهوه آشنا شدید بهتر است حتما در هنگام تهیه نوشیدنی اسپرسو از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده از لولر قهوه

what-is-the-use-leveler-coffee

نحوه کار با وسیله لولر قهوه همانند تمپر است و برای کار با آن باید در ابتدا سطح قهوه‌ای که درون پرتافیلتر می‌ریزیم را با انگشت صاف کنیم. این کار با کمترین فشار ممکن بوده و نباید فشار دست زیادی به آن وارد کرد. بعد از آن باید بازو را در حالت 90 درجه نگه داشته و ساعد را به صورت عمودی روی لولر یا تمپر گذاشت. در اینجا نیز باید فشار کمی به تمپر یا لولر وارد کرد تا پودر قهوه فشردگی پیدا کند. لولر باعث می‌شود تا سطح نهایی پودر قهوه کاملا صاف و یکدست شود. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که میزان فشاری که بر روی پودر قهوه ایجاد می‌کنید باید متناسب باشد و خیلی کم یا خیلی زیاد نباشد. چرا که میزان فشردگی بر روی غلظت اسپرسو تاثیر زیادی خواهد داشت. افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند، این میزان مناسب را با تمرین و تکرار بیشتر به دست خواهند آورد.

همچنین بخوانید
رایحه قهوه از چیست

ویژگی‌های مهم لولر قهوه

لولر یا تمپر قهوه باید دارای ویژگی‌هایی باشد که در اینجا به 3 مورد مهم آن اشاره می‌کنیم:

• وزن

در هنگام خرید لولر قهوه باید به چند فاکتور توجه داشته باشید که یکی از آنها وزن است. وزن لولر یا تمپر رابطه مستقیمی با فشردگی پودر قهوه دارد. اگر لولر از وزن سبکی برخوردار باشد، پودر را به خوبی فشرده نکرده و نیاز به اعمال نیروی بیشتری خواهد داشت. اگر هم وزن آن بیش از حد زیاد باشد، باعث خسته شدن دست باریستا خواهد شد.

• قطر

هر یک از دستگاه‌های اسپرسوساز پرتافیتلر مخصوص با اندازه مشخصی دارند. برای همین لولر یا تمپرها نیز در اندازه‌های مختلفی موجود هستند که در هنگام خرید باید به آن توجه شود. بیشتر تمپرها در سایزهای با قطر 49، 51، 53، 57 و 58 میلی‌متر وجود دارند که افراد باید با توجه به سایز پرتافیلتر اندازه مناسب لولر را خریداری کنند.

• جنس

لولرهای قهوه در جنس‌های مختلفی موجود هستند که جنس قسمت پایه آن در طعم قهوه اثرگذار است. لولرهای پلاستیکی یکی از انواع تمپرهایی هستند که کار با آنها راحت بوده و برای کارهای فوری مناسب می‌باشند. اما اگر از پلاستیک بی‌کیفیت یا نامرغوبی برای لولر استفاده شود، ممکن است حالت صاف بودن خود را پس از مدتی از دست بدهد و کمی کج شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد صاف شدن پودر قهوه به درستی انجام نخواهد شد. همچنین از آنجایی که برخی پلاستیک‌ها از چگالی کمتری برخوردارند و سبک‌تر هستند، ممکن است سبب ایجاد فشار مناسب بر روی پودر نشوند.

انواع سطح لولر قهوه

what-is-the-use-leveler-coffee

1. لولر با سطح تخت

همانطور که مشخص است این نوع لولرها از سطح کاملا صافی برخوردار هستند. سطح تخت باعث شده تا در حین تمپینگ، تمام پودر از یک اندازه تماس و فشرده‌سازی برخوردار شوند.

همچنین بخوانید
درباره تمپر اتومات چه می دانید؟

2. لولر با سطح شیاردار

لولر یا تمپرهای شیاردار، بر روی سطح قهوه یک سری خطوط دایره‌ای ایجاد می‌کنند. این خطوط باعث شده تا آب به درستی درون آن توزیع و اشباع شود و جریان حرکت آب کنترل شده باشد. به دلیل شیارهای زیاد بر روی این لولر، شستشوی آن کمی سخت خواهد بود. برای همین برخی افراد سعی می‌کنند به جای لولر شیاردار از لولرهای دیگر استفاده کنند.

3. لولر چند پره

این نوع از تمپرها به صورت چند پر مانند دو پر، سه پر و چهار پر عرضه می‌شوند.

4. لولر قهوه سایز 58

لولرها در سایزهای مختلفی موجود هستند که ابعاد 58 و 51 آن از پرکاربردترین سایزهای موجود هستند. لولر سایز 58 بیشتر برای اسپرسوسازهای صنعتی و نیمه صنعتی استفاده می‌شود. این لولر در جنس‌ پلاستیک و استیل موجود است و افراد می‌توانند با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را خریداری کنند. جنس تمام استیل لولر علاوه بر کیفیت بالا، زیبایی بیشتری نیز خواهد داشت. لولر قهوه سایز 58 در چند مدل مختلف در بازار موجود است.

6 گام برای تمپینگ موفق قهوه

1- در ابتدا نیاز است تا پرتافیلتر دستگاه را با پودر قهوه آسیاب شده پر کنید و سطح آن را با انگشت مسطح کنید. در اینجا نیازی به وارد کردن فشار دست نبوده و کار باید به راحتی انجام شود.
2- بعد از مرحله اول، برخی از افراد باریستا از وسیله‌ای چنگکی یا سوزنی شکل برای همگن سازی پودر قهوه استفاده می‌کنند. با این کار تمام پودرهای قهوه کاملا به هم زده شده و بخش‌های پرتافیلتر به یک اندازه از پودر قهوه پر خواهند شد.
3- در مرحله سوم نیاز است تا با لولر یا تمپر سطح را مسطح کرد. برای این کار، وسیله را روی پودر قرار داده و آن را در جهت ساعتگرد چرخانده تا سطح کاملا صاف شود.
4- برای تمپ کردن نیاز است تا مچ دست با آرنج زاویه 90 درجه داشته باشد و شخص باید کاملا صاف بایستد.
5- برای وارد کردن فشار باید این کار را از فشار کم شروع کرده و به تدریج آن را زیاد کرد. همزمان با افزایش فشار، باید تمپر را با سرعت کم چرخاند تا هوا و منافذ باز پودر از آن خارج شود. زمانی که فشار بر روی پودر قهوه اعمال شود، باید ارتفاع آن حداقل به نصف پرتافیلتر کاهش یابد.
6- در نهایت سطح پودر را چک کرده و اگر منافذی برای عبور آب در آن وجود نداشت، عمل تمپ را به پایان برسانید.

دیدگاهی در مورد “کاربرد لولر قهوه چیست؟

  1. بابک گفت:

    درود بر شما.
    مطلبی که گذاشتید بسیار مفید بود برای من.

    1. rapiton گفت:

      درود بر شما ممنون از همراهیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *