وبلاگ

کاربرد لولر قهوه چیست؟

what-is-the-use-leveler-coffee

برای تهیه یک نوشیدنی اسپرسوی با کیفیت نیاز به لوازم خاصی است. لوازمی چون دستگاه اسپرسوساز، نوع قهوه، آب (جوشیده یا تصفیه شده)، گرایندر قهوه و … از جمله مواردی هستند که در تهیه یک اسپرسو خوش طعم و لذیذ نقش دارند. لولر یا همان تمپر یکی از لوازم‌هایی هستند که برای درست کردن اسپرسو به آن نیاز داریم. این وسیله در مرحله تمپینگ قهوه به کار برده شده که در ادامه به آن اشاره بیشتری خواهیم داشت. در حقیقت اگر از تمپر یا لولر استفاده نشود، قهوه کیفیت خوبی پیدا نخواهد کرد. در ادامه به بررسی کاربرد لولر قهوه و نقش آن در نوشیدنی اسپرسو خواهیم پرداخت.

آشنایی بیشتر با لولر قهوه

what-is-the-use-leveler-coffee

 

اگر شما هم جزو افرادی باشید که به نوشیدنی‌ بر پایه  اسپرسو و مشتقات آن علاقه زیادی دارند، حتما نام لولر قهوه را شنیده‌اید. لولر یا همان تمپر، وسیله‌ای کوچک و ساده است که کار با آن بسیار راحت است. این وسیله جزو خانواده تمپر قهوه قرار گرفته و نقش زیادی در آماده کردن یک فنجان اسپرسو با کرمای مناسب دارد. وظیفه‌ای که این وسیله دارد این است که باید قهوه آسیاب شده درون پرتافیلتر را به قرص قهوه تبدیل کند تا اسپرسوی با کیفیت آماده شود.

دلیل استفاده از لولر قهوه برای تهیه نوشیدنی

 

what-is-the-use-leveler-coffee

 

 

همانطور که گفتیم هر کدام از لوازم مورد نیاز برای تهیه قهوه، در طعم و عطر نهایی نوشیدنی تاثیرگذار هستند. یکی از مواردی که در تهیه قهوه باید به آن توجه داشته باشیم این است که آبی که از پرتافیلتر خارج می‌شود باید فرصت کافی برای حل کردن پودر قهوه را داشته باشد. در صورتی که پودر قهوه تمپ یا فشرده نشده باشد، آبی که با فشار وارد پرتافیلتر می‌شود به سرعت از آن خارج شده و همنشینی زیادی با قهوه نخواهد داشت. این امر باعث شده تا نوشیدنی نهایی بسیار بی‌کیفیت و رقیق شود و طعم خوبی پیدا نکند. علاوه بر این اگر از تمپر یا لولر استفاده نشود، به دلیل خروج آب با فشار زیاد اطراف پرتافیلتر بسیار کثیف خواهد شد. برای همین است که استفاده از لولر یا تمپر بسیار مهم است و باید به آن توجه شود. حال که با کاربرد لولر قهوه آشنا شدید بهتر است حتما در هنگام تهیه نوشیدنی اسپرسو از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده از لولر قهوه

 

what-is-the-use-leveler-coffee

 

نحوه کار با وسیله لولر قهوه همانند تمپر است و برای کار با آن باید در ابتدا سطح قهوه‌ای که درون پرتافیلتر می‌ریزیم را با انگشت صاف کنیم. این کار با کمترین فشار ممکن بوده و نباید فشار دست زیادی به آن وارد کرد. بعد از آن باید بازو را در حالت 90 درجه نگه داشته و ساعد را به صورت عمودی روی لولر یا تمپر گذاشت. در اینجا نیز باید فشار کمی به تمپر یا لولر وارد کرد تا پودر قهوه فشردگی پیدا کند. لولر باعث می‌شود تا سطح نهایی پودر قهوه کاملا صاف و یکدست شود. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که میزان فشاری که بر روی پودر قهوه ایجاد می‌کنید باید متناسب باشد و خیلی کم یا خیلی زیاد نباشد. چرا که میزان فشردگی بر روی غلظت اسپرسو تاثیر زیادی خواهد داشت. افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند، این میزان مناسب را با تمرین و تکرار بیشتر به دست خواهند آورد.

ویژگی‌های مهم لولر قهوه

لولر یا تمپر قهوه باید دارای ویژگی‌هایی باشد که در اینجا به 3 مورد مهم آن اشاره می‌کنیم:

• وزن

در هنگام خرید لولر قهوه باید به چند فاکتور توجه داشته باشید که یکی از آنها وزن است. وزن لولر یا تمپر رابطه مستقیمی با فشردگی پودر قهوه دارد. اگر لولر از وزن سبکی برخوردار باشد، پودر را به خوبی فشرده نکرده و نیاز به اعمال نیروی بیشتری خواهد داشت. اگر هم وزن آن بیش از حد زیاد باشد، باعث خسته شدن دست باریستا خواهد شد.

همچنین بخوانید
چگونه یک کافی شاپ سیار راه اندازی کنیم؟

• قطر

هر یک از دستگاه‌های اسپرسوساز پرتافیتلر مخصوص با اندازه مشخصی دارند. برای همین لولر یا تمپرها نیز در اندازه‌های مختلفی موجود هستند که در هنگام خرید باید به آن توجه شود. بیشتر تمپرها در سایزهای با قطر 49، 51، 53، 57 و 58 میلی‌متر وجود دارند که افراد باید با توجه به سایز پرتافیلتر اندازه مناسب لولر را خریداری کنند.

• جنس

لولرهای قهوه در جنس‌های مختلفی موجود هستند که جنس قسمت پایه آن در طعم قهوه اثرگذار است. لولرهای پلاستیکی یکی از انواع تمپرهایی هستند که کار با آنها راحت بوده و برای کارهای فوری مناسب می‌باشند. اما اگر از پلاستیک بی‌کیفیت یا نامرغوبی برای لولر استفاده شود، ممکن است حالت صاف بودن خود را پس از مدتی از دست بدهد و کمی کج شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد صاف شدن پودر قهوه به درستی انجام نخواهد شد. همچنین از آنجایی که برخی پلاستیک‌ها از چگالی کمتری برخوردارند و سبک‌تر هستند، ممکن است سبب ایجاد فشار مناسب بر روی پودر نشوند.

انواع سطح لولر قهوه

 

what-is-the-use-leveler-coffee

 

1. لولر با سطح تخت

همانطور که مشخص است این نوع لولرها از سطح کاملا صافی برخوردار هستند. سطح تخت باعث شده تا در حین تمپینگ، تمام پودر از یک اندازه تماس و فشرده‌سازی برخوردار شوند.

2. لولر با سطح شیاردار

لولر یا تمپرهای شیاردار، بر روی سطح قهوه یک سری خطوط دایره‌ای ایجاد می‌کنند. این خطوط باعث شده تا آب به درستی درون آن توزیع و اشباع شود و جریان حرکت آب کنترل شده باشد. به دلیل شیارهای زیاد بر روی این لولر، شستشوی آن کمی سخت خواهد بود. برای همین برخی افراد سعی می‌کنند به جای لولر شیاردار از لولرهای دیگر استفاده کنند.

3. لولر چند پره

این نوع از تمپرها به صورت چند پر مانند دو پر، سه پر و چهار پر عرضه می‌شوند.

4. لولر قهوه سایز 58

لولرها در سایزهای مختلفی موجود هستند که ابعاد 58 و 51 آن از پرکاربردترین سایزهای موجود هستند. لولر سایز 58 بیشتر برای اسپرسوسازهای صنعتی و نیمه صنعتی استفاده می‌شود. این لولر در جنس‌ پلاستیک و استیل موجود است و افراد می‌توانند با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را خریداری کنند. جنس تمام استیل لولر علاوه بر کیفیت بالا، زیبایی بیشتری نیز خواهد داشت. لولر قهوه سایز 58 در چند مدل مختلف در بازار موجود است.

6 گام برای تمپینگ موفق قهوه

1- در ابتدا نیاز است تا پرتافیلتر دستگاه را با پودر قهوه آسیاب شده پر کنید و سطح آن را با انگشت مسطح کنید. در اینجا نیازی به وارد کردن فشار دست نبوده و کار باید به راحتی انجام شود.
2- بعد از مرحله اول، برخی از افراد باریستا از وسیله‌ای چنگکی یا سوزنی شکل برای همگن سازی پودر قهوه استفاده می‌کنند. با این کار تمام پودرهای قهوه کاملا به هم زده شده و بخش‌های پرتافیلتر به یک اندازه از پودر قهوه پر خواهند شد.
3- در مرحله سوم نیاز است تا با لولر یا تمپر سطح را مسطح کرد. برای این کار، وسیله را روی پودر قرار داده و آن را در جهت ساعتگرد چرخانده تا سطح کاملا صاف شود.
4- برای تمپ کردن نیاز است تا مچ دست با آرنج زاویه 90 درجه داشته باشد و شخص باید کاملا صاف بایستد.
5- برای وارد کردن فشار باید این کار را از فشار کم شروع کرده و به تدریج آن را زیاد کرد. همزمان با افزایش فشار، باید تمپر را با سرعت کم چرخاند تا هوا و منافذ باز پودر از آن خارج شود. زمانی که فشار بر روی پودر قهوه اعمال شود، باید ارتفاع آن حداقل به نصف پرتافیلتر کاهش یابد.
6- در نهایت سطح پودر را چک کرده و اگر منافذی برای عبور آب در آن وجود نداشت، عمل تمپ را به پایان برسانید.

همچنین بخوانید
انواع سبد فیلتر آسیاب قهوه

 

تنظیمات لولر قهوه و استفاده از آن

 

تنظیمات لولر قهوه و استفاده از آن

 

برای اینکه به قهوه خوب و با کیفیتی دست پیدا کنید، باید از لولر قهوه به درستی استفاده نمایید. لولر قهوه به طور کلی از سه بخش اصلی برخوردار است که در اینجا به این سه بخش اشاره می‌کنیم.

 • بخش اول لولر قهوه شامل بخش فلزی بوده که اصولا دارای طراحی پره‌ای و سه لبه است و وظیفه صاف کردن سطح قهوه را بر عهده دارد.
 • بخش دوم لولر قهوه، به شکل محافظی بوده که بر روی بخش فلز لولر قرار می‌گیرد. این بخش وظیفه کنترل میزان قهوه را دارد. یعنی با استفاده از پیچاندن این بخش میتوان میزان قهوه را کنترل نمود. در این شرایط اگر میزان قهوه داخل پرتافیلتر زیاد باشد، باید با باز کردن محفظه ارتفاع لولر را زیاد کرد.
 • بخش سوم لولر قهوه بر روی دو بخش قبلی بسته می‌شود و وظیفه آن قفل کردن صفحات لولر است. این یعنی زمانی که لولر قهوه را تنظیم کردید، باید این بخش را بپیچانید تا تمام صفحات به هم محکم شوند. البته برخی از لولرهای قهوه بخش سوم را به صورت یک پیچ دارند. پیچی که با سفت کردن آن میتوان لولر را بر روی ارتفاع مورد نظر قفل کرد.

برای داشتن انواع اسپرسو، باید مقدار متفاوتی از پودر قهوه را داخل سبد پرتافیلتر ریخته و آن را با لولر قهوه صاف کرد. برای سرو اسپرسوی معمولی این مقدار باید به گونه‌ای باشد که زمانی که از لولر قهوه بر روی آن استفاده کردید، فاصله لبه پرتافیلتر تا پودر قهوه در حدود 5 میلی متر شود. البته این میزان ارتفاع بهتر است با آزمون و خطا به دست آید. یعنی آنقدر ارتفاع را متناسب با دستگاه اسپرسوساز خود تغییر دهید تا به بهترین مقدار ایده‌آل دست پیدا کنید.

علاوه بر موارد اشاره شده و نحوه صحیح استفاده از لولر قهوه، باید به عصاره گیری نیز توجه کنید و این کار را به صورت اصولی انجام دهید. نوع آسیاب قهوه در عصاره گیری آن تاثیر زیادی دارد. برای تهیه اسپرسو با دستگاه بهتر است از درجه آسیاب دو برای آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که عصاره گیری قهوه نباید خیلی کم یا زیاد باشد. در صورتی که عصاره گیری قهوه کمتر از حد معمول و نرمال باشد، قهوه فوم نگرفته و ترشی و اسیدیته خود را از دست می‌دهد. اگر هم عصاره گیری قهوه بیش از حد معمول باشد، فوم قهوه به رنگ سفید در آمده و قهوه آبکی و شل می‌شود. برای همین پیش از زمانی که فوم قهوه به رنگ سفید برسد، باید عصاره گیری قهوه را متوقف نمایید.

موارد مهم هنگام خرید لولر قهوه

 

موارد مهم هنگام خرید لولر قهوه

 

هنگام خرید لولر قهوه به سطح آن توجه داشته باشید. سطح لولر قهوه بر اساس مدل و سایز آن متفاوت است. اگر این سطح تخت باشد، باعث می‌شود تا پودر قهوه به یک میزان تخت و صاف شود. حال اگر سطح لولر از نوع شیاردار باشد، سبب ایجاد خطوط شیارداری روی قهوه می‌شود. این خطوط باعث می‌شوند تا آب به درستی بر روی پودر قهوه پخش شود. لولرهایی هم که از سطح چند پره برخوردار هستند، از انواع لولرهای پرطرفدار هستند و در طرح‌های 2 تا 4 پره وجود دارند. علاوه بر سطح لولر قهوه، باید به سازبندی آن نیز توجه داشته باشید. لولرها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند که سایز 51 و 58 آن جزو پرفروشترین و پرکاربردترین لولرهای قهوه می‌باشد. لولر قهوه سایز 58 برای اسپرسوسازهای صنعتی بسیار مناسب است.

4 نظر در “کاربرد لولر قهوه چیست؟

 1. Avatar بابک گفت:

  درود بر شما.
  مطلبی که گذاشتید بسیار مفید بود برای من.

  1. rapiton rapiton گفت:

   درود بر شما ممنون از همراهیتون

 2. Avatar علی اسلامی گفت:

  سلام خسته نباشید مطالب تون خیلی مفید بود تشکر از سایت خوبتون اگهدر مورد شناخت وطعم های قهوه مطلب بگذارید وانواع دون و مزه ی قهوه و از شناخت دون قهوه و روشهای درست کردن انواع قهوه مطلب بگذارید خیلی ممنون میشم

  1. rapiton rapiton گفت:

   سلام وقت بخیر
   ممنون از توجهتون بله حتما بارگذاری میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *