وبلاگ

نیدل قهوه اسپرسو چیست؟

نیدل قهوه اسپرسو چیست؟

برای سرو اسپرسوی باکیفیت، نیاز به ابزارهای مختلفی است. یکی از ابزارهای خوب و کاربردی، نیدل قهوه اسپرسو نام دارد. این وسیله میتواند به بهبود شات قهوه اسپرسو کمک کرده و منجر به افزایش کیفیت قهوه سرو شده شود. با نیدل قهوه اسپرسو یکپارچگی و ثبات عصاره‌گیری به خوبی حفظ می‌شود. در ادامه با این وسیله بیشتر آشنا شده و به نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با نیدل قهوه اسپرسو

نیدل یک وسیله یا ابزار توزیع جهت تهیه نوشیدنی اسپرسو است. این وسیله در دنیا تحت عنوان Weiss Distribution Technique یا در اختصار WDT شناخته می‌شود. شاید ظاهر این وسیله کمی عجیب به نظر برسد؛ اما نیدل یک وسیله کاملا کاربردی ساده است و میتواند به راحتی مورد استفاده قرار بگیرد. با استفاده از نیدل قهوه اسپرسو میتوان به انجام عصاره‌گیری ایده‌آل از ذرات قهوه پرداخته و یک نوشیدنی باکیفیت را تهیه کرد. نیدل قهوه در ابتدا در انجمن قهوه مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن خیلی سریع به یک وسیله محبوب و کاربردی در سراسر جهان تبدیل شد.

ساختار نیدل قهوه اسپرسو

 

ساختار نیدل قهوه اسپرسو

 

نیدل قهوه اسپرسو یک وسیله با یک یا چند سوزن ظریف است. این سوزن‌ها برای چنگک زدن قهوه آسیاب شده در بسکت پرتافیلتر کاربرد دارند. زمانی که قهوه آسیاب شده در داخل بسکت قرار بگیرد، پیش از تمپ شدن با نیدل قهوه چنگ زده می‌شود. در زمان عرضه و معرفی نیدل قهوه، این وسیله ظاهری به شکل سوزن‌های معمولی داشته است. اما امروزه امکان خرید این وسیله در طرح و مدل‌های مختلف وجود دارد. در حال حاضر نیدل‌های قهوه در مدل‌های مدرن، زیبا و ارگونومیک موجود هستند و میتوانند به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند.

نیدل‌های قهوه از نظر شکل و ساختار در مدل‌های مختلفی موجود هستند. برای مثال نیدل با انتهای گرد و نیدل‌های دارای حالت سوزنی، جزو انواع نیدل‌های قهوه محسوب می‌شوند. از میان دو مدل اشاره شده، نیدل‌های سوزنی گزینه بهتری هستند. چرا که نیدل با انتهای گرد ممکن است در برخی مواقع سبب ایجاد توده شود و عمل چنگک‌زنی قهوه را بی‌فایده نماید. ضخامت یا تعداد سوزن نیدل‌ها هم با یکدیگر تفاوت دارد. بهتر است تعداد سوزن‌های نیدل قهوه اسپرسو بین 3 الی 9 عدد باشد و ضخامتی بین 3.5 الی 4 میلی متر داشته باشند.

ویژگی‌های بهترین نیدل قهوه اسپرسو

از مهمترین خصوصیات بهترین نیدل قهوه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسته ارگونومیک: دسته نیدل باید به گونه‌ای باشد که در زمان قرارگیری در دست احساس راحتی به کاربر دهد.
 • ساختار بادوام: نیدل قهوه باید از متریال باکیفیتی ساخته شده باشد. ساختار بادوام نیدل میتواند توزیع قهوه‌ به صورت یکنواخت و طول عمر بیشتر را تضمین نماید. چنین نیدل‌هایی در برابر سختی‌ها و ضربات از خود مقاومت زیادی نشان داده و به راحتی دچار آسیب نمی‌شوند.
 • تعداد سوزن مناسب: همانطور که متوجه شدیم نیدل‌های قهوه از نظر تعداد سوزن و ضخامت با هم تفاوت دارند. نیدل‌های دارای 3 الی 9 سوزن با ضخامت بین 3.5 الی 4 میلی متر جزو نیدل‌های کاربردی و خوب محسوب می‌شوند.
همچنین بخوانید
ابزارهای مناسب بارتندر

هدف استفاده از نیدل قهوه اسپرسو چیست؟

همانطور که متوجه شدیم، نیدل قهوه برای چنگ زدن قهوه‌های آسیاب شده موجود در سبد پرتافیلتر استفاده می‌شود. حال شاید برایتان سوال باشد که هدف از این کار چیست و چرا برخی باریستاها به استفاده از نیدل قهوه قبل از تمپ کردن آن می‌پردازند؟ در این رابطه باید اشاره کنیم که هدف استفاده از نیدل قهوه اسپرسو، عمدتا موارد زیر است:

 • با استفاده از نیدل میتوان توده‌هایی که ممکن است در قهوه آسیاب شده وجود داشته باشند را از بین برد.
 • با این وسیله میتوان تفاله‌های قهوه را در یک لایه یکنواخت‌تر پخش کرد.

نحوه استفاده از نیدل قهوه اسپرسو

 

نحوه استفاده از نیدل قهوه اسپرسو

 

حال که با نیدل قهوه و ساختار آن آشنا شدیم، بهتر است به نحوه استفاده از آن بپردازیم. زمانی که قهوه‌ جهت سرو نوشیدنی اسپرسو آسیاب شده و داخل بسکت قرار می‌گیرد، ممکن است بخشی از آن به شکل توده به هم بچسبد. این توده‌ها با آب به شکل یکنواخت اشباع نمی‌شوند و استخراج در توده‌ها به صورت ناقص انجام می‌شود. به هم چسبیدن قهوه هم میتواند به خاطر ریز بودن قهوه‌ها، رطوبت قهوه و یا موارد دیگر رخ دهد.

حال با استفاده از نیدل قهوه میتوان توده‌های موجود در قهوه را از بین برده و آنها را از هم جدا کرد. همچنین این وسیله میتواند در ایجاد روزنه‌های هوای یکسان و یکنواخت در بین ذرات قهوه استفاده شود. طرز استفاده از نیدل قهوه بسیار ساده است و تنها باید مراحل زیر را دنبال کرد:

 • در ابتدا دانه‌های قهوه را با درجه مناسب آسیاب کنید و داخل بسکت پرتافیلتر بریزید.
 • سپس به سراغ نیدل قهوه بروید و از لبه پرتافیلتر شروع به چنگک زدن کنید. جهت حرکت باید به صورت دایره‌ای و 360 درجه به دور سبد باشد. این حرکت باید به صورت عمقی و نزدیک به انتهای سبد انجام شود.
 • پس از آن باید با ایجاد حرکات دایره‌ای کوچک بر روی سطح قهوه، کار را تمام کرد. در این زمان قهوه باید به شکل یکنواختی به نظر برسد.
 • پس از این کار پرتافیلتر را به آرامی بر روی تمپر مت بکوبید تا بستر قهوه به شکل یکنواخت‌تری درآید.
 • نیدل قهوه را کنار بگذارید و فانل را بردارید و شروع به تپ کردن کنید.

فانل پرتافیلتر چیست؟

توصیه متخصصان این است که برای استفاده راحت‌تر از نیدل قهوه، بهتر است فانل داخل سبد پرتافیلتر قرار گرفته باشد. اما فانل چیست؟ فانل پرتافیلتر یکی از لوازم جانبی‌های پرکاربرد است که در برخی از کافه و رستوران‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله جهت اندازه‌گیری صحیح قهوه و همچنین جلوگیری از کثیف شدن محیط پس از آسیاب قهوه استفاده می‌شود. همچنین فانل برای سهولت در ریزش مستقیم سابه قهوه از خروجی آسیاب داخل بسکت قابل استفاده است. این وسیله به باریستا امکان می‌دهد تا دوز قهوه را در داخل بسکت حرکت دهد و بسترسازی درستی داشته باشد. فانل‌ها ابزارهای خوبی برای پرتافیلتر اسپرسوسازهای خانگی و صنعتی هستند.

بسکت پرتافیلتر و انواع آن

 

همچنین بخوانید
اسیدیته قهوه چیست؟

بسکت پرتافیلتر و انواع آن

 

 

پرتافیلتر شامل قطعات و اجزای مختلفی است که از جمله آنها باید به بسکت یا سبد پرتافیلتر اشاره کرد. سبد یا بسکت بخشی از پرتافیلتر است که دانه‌های آسیاب شده قهوه یا همان پودر قهوه داخل آن ریخته می‌شوند. این بخش از پرتافیلتر یک قطعه منفصل بوده و میتواند به راحتی متصل و جدا گردد.

سبدهای پرتافیلتر از نظر ابعاد و اندازه متفاوت هستند و جهت سرو قهوه به صورت تک و دوبل استفاده می‌شوند. برای همین در دو نوع بسکت سینگل و بسکت دوبل در بازار موجود می‌باشند. بسکت پرتافیلتر دوبل، جهت سرو قهوه دبل کاربرد دارد. چرا که این سبدها میتوانند پودر قهوه بیشتری را در خود جای دهند. اما بسکت‌های سینگل به دلیل عمق کمتر، برای سرو اسپرسوهای تک شات مناسب هستند و قهوه کمتری را در خود جای می‌دهند. برای همین باریستا باید بر اساس نوع قهوه از بهترین سبد پرتافیلتر استفاده نماید.

نکات مهم برای رسیدن به اسپرسوی با کیفیت

استفاده از نیدل جهت سرو قهوه، امری اختیاری است و عدم استفاده از آن مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال وجود این ابزار میتواند در افزایش کیفیت قهوه سرو شده بسیار موثر واقع شود. از نکات دیگری که میتواند به شما در سرو قهوه اسپرسو با کیفیت کمک کند، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای سرو نوشیدنی اسپرسو به سراغ دانه‌های قهوه با رست و اندازه مناسب بروید. دانه‌های قهوه تازه با درجه رست متوسط تا تیره برای این کار مناسب هستند.
 • در زمان قرار دادن پرتافیلتر در دستگاه اسپرسوساز، حتما از تمیز و خشک بودن آن اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که سبد پرتافیلتر خیس باشد، موجب چسبیدن پودر قهوه به بدنه بسکت شده و در کیفیت نوشیدنی تاثیر منفی ایجاد می‌کند.
 • جهت سرو نوشیدنی اسپرسو سینگل میتوانید از پودر قهوه بین 7 الی 9 گرم استفاده نمایید. استفاده قهوه در مقدار کم میتواند سبب رقیق شدن قهوه و نامطلوب شدن طعم آن شود.
 • در زمان تمپ کردن قهوه به فشار وارد شده بر روی قهوه توجه داشته باشید. مناسب‌ترین فشار برای تمپ قهوه بین 18 الی 22 کیلو بار است.
 • جهت تمپ قهوه بهتر است به سراغ تمپرهای فلزی بروید. چرا که تمپرهای پلاستیکی فشار لازم برای تمپ صحیح قهوه را فراهم نمی‌کنند.
 • مناسب‌ترین زمان برای عصاره‌گیری قهوه در حدود 20 الی 25 ثانیه است. پیش از اینکه آب رقیق از دستگاه خارج شود و باعث خراب شدن اسپرسو گردد، فرآیند عصاره‌گیری باید خاتمه پیدا کند.
 • پس از سرو نوشیدنی اسپرسو بلافاصله پرتافیلتر را خالی کرده و آن را تمیز نمایید. عدم وجود تفاله و قهوه در پرتافیلتر باعث افزایش کیفیت نوشیدنی‌های بعدی می‌شود.

جمع بندی

نیدل قهوه از ابزارهای کاربردی است که از آن جهت چنگک زدن پودر قهوه موجود در بسکت پرتافیلتر استفاده می‌شود. با این وسیله میتوان پودر قهوه را به حالت یکنواختی درآورده و هرگونه توده قهوه را از بین برد. برای همین نیدل قهوه در سرو نوشیدنی اسپرسو با کیفیت بالا نقش مهمی دارد و میتواند به بهبود طعم و مزه نوشیدنی کمک نماید. جهت خرید نیدل قهوه و سایر لوازم جانبی‌ها با شرکت رپیتون در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *