وبلاگ

مادلر چه کاربردی دارد؟

مادلر چه کاربردی دارد؟

برای راه‌اندازی بار سرد و گرم کافی شاپ، نیاز به ابزارها و تجهیزات مختلفی است. هر یک از این ابزارها کاربرد مخصوص خود را دارند و به سرو سریع و بهتر نوشیدنی کمک زیادی می‌کنند. یکی از این ابزارها که مخصوص بار سرد است، مادلر نام دارد. با این وسیله امکان خرد کردن تکه‌های میوه و سبزی در داخل لیوان به راحتی وجود دارد. در ادامه به بررسی بیشتر مادلر پرداخته و با انواع آن آشنا خواهیم شد.

آشنایی با مفهوم بارتندر و بار سرد

پیش از اینکه به سراغ بررسی مادلر برویم، بهتر است با بار سرد کافی شاپ و بارتندر کمی آشنا شویم. معمولا منوی اکثر کافه‌ها شامل طیف متنوعی از نوشیدنی‌های سرد و گرم است. بار گرم شامل انواع قهوه، چای و دمنوش و بار سرد شامل نوشیدنی‌های سرد و خنک همچون اسموتی، شیک، آبمیوه و بستنی است. حال مدیریت هر یک از این بارها بر عهده اشخاص خاصی است. باریستا به تهیه و آماده کردن منوی گرم همچون قهوه و اسپرسو می‌پردازد. در صورتی که بارتندر تهیه سفارش‌های بار سرد را بر عهده دارد. هر دوی این افراد با استفاده از ابزارها و تجهیزات موجود به تهیه نوشیدنی‌های مشتریان می‌پردازند و آنها را خیلی سریع و با دقت آماده می‌کنند.

در کافه‌های امروزی بخش بار سرد از بار گرم جدا است تا باریستا و بارتندر بتوانند با تمرکز بیشتری به کار خود بپردازند. در بار سرد ابزارهای تخصصی مختلفی جهت سرو نوشیدنی‌های سرد وجود دارد که در این رابطه باید به بلندر، شیکر و مادلر اشاره کرد. معمولا تجهیزات بار سرد به شکل مناسبی در جای خود چیده می‌شوند و بار سرد را به یک ویترین خاص و جذاب تبدیل می‌کنند.

مهمترین ابزارهای کار بارتندر

 

مهمترین ابزارهای کار بارتندر

 

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، بار سرد شامل تجهیزات و ابزارهای مختلفی است که بارتندر از طریق آنها به سرو نوشیدنی‌های سرد می‌پردازد. در این بخش به طور خلاصه به چند مورد از مهمترین ابزارهای بار سرد کافه اشاره می‌کنیم.

 • شیکر: شیکر از لوازم مهم در کافه است که یکی از پرکاربردترین آنها شیکر کابلر نام دارد.
 • قاشق بار: این قاشق از بدنه مارپیچ و انتهای صاف برخوردار است و برای اعمال گارنیش بر روی گیلاس‌های مختلف استفاده می‌شود.
 • جیگر: جیگر وسیله‌ای جهت اندازه‌گیری بوده و در ابعاد و اشکال مختلفی موجود است.
 • مادلر: این وسیله عملکردی مشابه با هاونگ دارد و برای له کردن و پخش عطر و طعم میوه و سبزیجات موجود در لیوان استفاده می‌شود.

مادلر چیست؟

در بخش قبلی به طور خلاصه به مادلر اشاره کردیم. مادلر وسیله‌ای است که از آن برای خرد کردن تکه‌های مختلف میوه، سبزی و یا ادویه در داخل لیوان استفاده می‌شود. در واقع زمانی که بارتندر در حال تهیه نوشیدنی سرد است، برای خرد کردن تکه‌های میوه، سبزی و حتی ادویه در داخل لیوان سرد از مادلر استفاده می‌کند. همچنین این وسیله میتواند برای کوبیدن شکر و میوه‌های داخل کوکتل مورد استفاده قرار بگیرد. به عبارتی میتوان گفت مادلر همچون هاونگ عمل می‌کند و میتواند تمام مواد موجود در لیوان را به خوبی خرد و له نماید. با این کار نوشیدنی سرد از طعم و عطر خاص برخوردار می‌شود و یک میکس عالی از موارد مورد نظر می‌شود.

همچنین بخوانید
کاربردهای تفاله قهوه

تاریخچه مادلر

مادلر یا Muddler از تاریخچه بسیار قدیمی برخوردار است و استفاده از آن به سال‌های بسیار دور بازمی‌گردد. این وسیله در زمان‌های قدیم جهت خرد کردن و پوره کردن گیاهان و علف‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. پس از آن با پیدایش نوشیدنی‌های جدید، استفاده از مادلر در سرو نوشیدنی‌ها رایج شد. به طوری که در دهه‌های 1920 و 1930 میلادی، این وسیله به یک ابزار ضروری جهت سرو نوشیدنی‌های موهیتو و مارگاریتا تبدیل شد. در این زمان مادلرهای سنتی با استفاده از چوب ساخته می‌شدند و سر نوک تیزی داشتند. پس از مدتی طراحی آنها مورد تغییر قرار گرفت و به شکل امروزی‌تری درآمدند.

در حال حاضر مادلر یکی از ابزارهای مهم در تهیه نوشیدنی و غذاها است و در بار سرد استفاده زیادی می‌شود. این وسیله در ظاهر شبیه به یک چوبک بلند با سر نوک تیز است که برای خرد و له کردن مواد مختلف مانند میوه و سبزی کاربرد دارد. همچنین در تهیه برخی از دسرها و غذاها مانند سالاد و کیک نیز میتوان از مادلر استفاده کرد. با این وسیله تمام مواد به خوبی ترکیب و پوره می‌شوند و طعم و عطر خاصی پیدا می‌کنند.

آشنایی با انواع مادلر

 

آشنایی با انواع مادلر

 

مادلرها به طور کلی به دو دسته سنتی و برقی تقسیم می‌شوند. هر دوی آنها هم جهت تهیه نوشیدنی و غذاهای مختلف قابل استفاده هستند:

 • مادلر سنتی

این دسته از مادلرها با استفاده از چوب، فلز، پلاستیک و مواد دیگر طبیعی قابل ساخت هستند. مادلرهای سنتی از ظاهر دکوراتیو برخوردارند و بیشتر در کافه‌های کوچک استفاده می‌شوند. قطر آنها هم نسبتا کم بوده و برای خرد کردن موادی مانند لیموترش و نعناع استفاده می‌شوند.

 • مادلر برقی

مادلرهای برقی دارای محرک الکتریکی هستند و بیشتر در کافه و رستوران‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. اغلب آنها هم از جنس فلزی هستند و کارایی و سرعت بسیار بیشتری نسبت به نوع سنتی دارند. قطر مادلر برقی هم بیشتر از نوع سنتی است و از آن جهت خرد کردن موادی مانند پسته، بادام زمینی، دانه‌های روغنی و حتی قهوه استفاده می‌شود.

انتخاب و خرید مادلر به نوع مواد، نوع غذا و شرایط کار بستگی دارد. در صورتی که نیاز به خرد کردن مواد کمی باشد، میتوان از مادلرهای سنتی به راحتی استفاده کرد. اما اگر نیاز به خرد کردن مواد زیادی در طول روز باشد، مادلرهای برقی گزینه بهتری هستند. مادلر برقی جهت خرد کردن مواد سفت و سخت کاربرد زیادی دارد و میتواند به خوبی از پس خرد کردن آنها برآید.

انواع مادلر از نظر جنس

 

انواع مادلر از نظر جنس

 

مادلرها از نظر جنس تنوع زیادی دارند و با استفاده از متریال مختلفی قابل ساخت هستند. از جمله:

 • مادلر چوبی: مادلرهای چوبی که به شکل سنتی هستند، قیمت مناسبی دارند و میتوانند برای کوبیدن و له کردن مواد مختلف و همچنین یخ استفاده شوند. جنس دسته و سر مادلر چوبی از چوب است. برای همین کاملا سبک بوده و کاربری آسانی دارد.
 • مادلر پلاستیکی: از مادلرهای پلاستیکی عمدتا برای خرد کردن مواد تشکیل دهنده کوکتل و نوشیدنی استفاده می‌شود. این مادلرها همچون مادلر چوبی از قیمت مناسبی برخوردار هستند و کیفیت خوبی دارند. جنس بدنه آنها از پلاستیک فشرده و مستحکم است و در کوبیدن مواد به شکل خوبی عمل می‌کنند. اندازه مادلر پلاستیکی مناسب بوده و میتواند به راحتی در دست قرار بگیرد.
 • مادلر استیل: مادلرهای استیل به دو شکل هستند. برخی از آنها تماما از جنس استیل هستند و بدنه و سرشان با استفاده از استیل ساخته شده است. اما برخی دیگر دارای بدنه استیل و سر سیلیکونی هستند. بدنه استیل این مادلرها ضد خش است و کیفیت و استحکام بسیار خوبی دارند. از آنها هم میتوان جهت له کردن و کوبیدن مواد مختلف استفاده کرد. قیمت مادلر استیل نسبت به انواع چوبی و پلاستیکی بیشتر است. با این حال این مادلرها از کارایی و سرعت بیشتری برخوردار هستند و اغلب توسط افراد حرفه‌ای خریداری می‌شوند.
همچنین بخوانید
علت گرم نشدن آب در دستگاه اسپرسوساز

نحوه کار با مادلر به چه صورت است؟

مادلر از طراحی و ساختار ساده‌ای برخوردار است. برای همین استفاده از آن بسیار آسان بوده و نیازی به کار پیچیده و خاصی ندارد. برای استفاده از مادلر باید در ابتدا مواد نوشیدنی را در داخل لیوان بریزید و سپس با مادلر به خرد یا له کردن آنها بپردازید. در واقع طرز کار با مادلر مشابه با انواع هاونگ است و میتواند کلیه مواد را له و با هم ترکیب نماید. استفاده از مادلر در سرو نوشیدنی‌های سرد باعث می‌شود تا نوشیدنی از عطر و طعم بسیار خوبی برخوردار شود.

بررسی کاربردهای مادلر

 

بررسی کاربردهای مادلر

 

با توجه به موارد اشاره شده در بخش‌های قبلی با کاربرد مادلر تا حد زیادی آشنا شدیم. حال بهتر است ببینیم این وسیله بیشتر برای سرو چه نوشیدنی‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • تهیه موهیتو: در سرو نوشیدنی موهیتو از مادلر جهت خرد کردن برگ نعناع و تکه‌های لیمو استفاده می‌شود تا نوشیدنی عطر و طعم بهتری پیدا کند.
 • تهیه مارگاریتا: در سرو این نوشیدنی از مادلر جهت خرد کردن لیمو ترش استفاده می‌شود. با این کار طعم لیمو با دیگر مواد به خوبی ترکیب می‌شود.
 • تهیه نوشیدنی‌های میوه‌ای: از مادلر میتوان برای خرد و ترکیب کردن میوه‌های مختلف در نوشیدنی‌های میوه‌ای استفاده کرد تا مزه آنها بهتر شود.
 • تهیه دسر و سالاد: مادلر نه تنها برای نوشیدنی، بلکه برای دسر و سالاد نیز کاربرد دارد. در تهیه برخی از دسرها همچون کیک فرنی از مادلر جهت خرد کردن انواع مغز و دانه‌های روغنی استفاده می‌شود. همچنین در تهیه سالاد میتوان از مادلر برای خرد کردن و میکس سبزیجات مختلف استفاده کرد.

جمع بندی

در این مطلب با یکی از لوازم کاربردی بار سرد یعنی مادلر آشنا شدیم. همانطور که اشاره کردیم مادلر وسیله‌ای است که از آن جهت خرد کردن میوه و سبزیجات مختلف موجود در لیوان سرد استفاده می‌شود. این وسیله کاربری آسانی داشته و میتواند به راحتی مورد استفاده قرار بگیرد. جهت خرید مادلر و دیگر تجهیزات بار سرد و گرم کافی شاپ میتوانید از طریق شرکت رپیتون اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *