دستگاه قهوه ساز, وبلاگ

هر چند وقت یکبار باید دستگاه اسپرسوساز را بک واش کرد؟

هر چند وقت یکبار باید دستگاه اسپرسوساز را بک فلاش کرد؟

در صورتی که در پایان ساعات کاری به یک کافی شاپ مراجعه کنید، حتما با این عبارت مواجه شدید که دستگاه اسپرسوساز فلاش یا بک واش شده است. بک فلاش یا همان بک واش، به نظافت دستگاه اسپرسوساز اشاره دارد. افرادی که با این دستگاه‌ها سروکار دارند، باید از زمان مناسب انجام این عمل اطلاع داشته باشند. اما سوالی که مطرح است این است که هر چند وقت یک بار باید دستگاه اسپرسو را بک  واش کرد؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه شوید تا با نحوه انجام بک واش دستگاه و بهترین زمان آن آشنایی پیدا کنید.

چرا دستگاه اسپرسو نیاز به بک واش دارد؟

وقتی یک فنجان اسپرسو درست می‌کنید، روغن‌های قهوه در داخل لوله‌های کوچک دستگاه اسپرسوساز جمع می‌شوند. با گذشت زمان، این روغن‌ها در دستگاه باقی می‌مانند و سبب بروز مشکلاتی برای دستگاه و نوشیدنی می‌شوند. تجمع دانه‌های روغنی باعث عدم عبور جریان آب به طور صحیح می‌شود. هنگامی که آب نتواند به خوبی از دستگاه عبور کند، قادر به تهیه یک نوشیدنی با کیفیت نخواهید بود. راه حلی برای جلوگیری از تجمع روغن‌ها در سطوح دستگاه وجود دارد و آن هم بک واش (backflush) است. بک واش با مسدود کردن هدگروپ دستگاه، آب را مجبور به عبور از دستگاه کرده و سبب شستشوی آن می‌شود. با انجام این کار روغن‌های جمع شده در لوله‌ها پاک می‌شوند و دستگاه عاری از هر گونه روغن و مواد اضافی می‌شود.

بهترین زمان برای بک واش دستگاه اسپرسوساز

 

بهترین زمان برای بک فلاش دستگاه اسپرسوساز

 

اینکه چند وقت یکبار باید بک واش را برای دستگاه اسپرسوساز انجام دهید، بستگی به این دارد که آیا از مواد شوینده استفاده می‌کنید یا خیر. در صورتی که تنها از آب برای نظافت دستگاه اسپرسو استفاده می‌کنید، باید یک روز در میان دستگاه خود را بک واش نمایید. اگر هم از مواد شوینده استفاده می‌کنید، بهتر است هفته‌ای یک بار دستگاه را بک واش نمایید. برای همین با توجه به موارد استفاده از دستگاه اسپرسو، می‌توانید از بهترین زمان جهت بک واش دستگاه مطلع شوید.

معرفی چند شوینده محبوب بک واش برای دستگاه اسپرسو

برای بک واش ماشین اسپرسوساز بهتر است از شوینده‌های مناسبی استفاده نمایید. در زیر به چند مورد از محبوب‌ترین شوینده‌ها اشاره می‌کنیم.

 • تمیزکننده ماشین اسپرسو Puro

پاک کننده اسپرسوساز Puro، در از بین بردن روغن‌های جمع شده از دستگاه اسپرسوساز بسیار موثر است. برای استفاده از این شوینده، نصف قاشق چایخوری از آن را به پرتافیلتر در هنگام شستشوی دستگاه اضافه کنید. استفاده از این محصول باعث انجام بک واش اسپرسوساز به طور موثرتری می‌شود.

 • قرص تمیزکننده اسپرسوساز Tablets

یکی دیگر از مواد شوینده جهت بک واش ماشین اسپرسو، قرص تمیزکننده Tablets است. این قرص‌های تمیزکننده، به از بین رفتن روغن‌های جمع شده در دستگاه اسپرسوساز کمک زیادی می‌کنند. کافیست هنگام شستشوی بک واش دستگاه، یکی از این قرص‌ها را در پرتافیلتر دستگاه قرار دهید. در صورتی که به طور مرتب از این محصولات استفاده نمایید، دستگاه شما همواره به خوبی کار خواهد کرد.

 • پودر تمیز کننده اسپرسوساز Urnex

پودر تمیز کننده دستگاه اسپرسوساز Urnex، به تجزیه روغن‌های داخل دستگاه اسپرسوساز شما کمک زیادی می‌کند. هنگام بک واش دستگاه اسپرسوساز، یک قاشق چایخوری پودر تمیزکننده را به پرتافیلتر دستگاه اسپرسوساز اضافه کنید تا دستگاه به طور عمیق‌تری تمیز شود.

تاثیر نظافت و بک واش اسپرسوساز بر روی کیفیت نوشیدنی

 

تاثیر نظافت و بک واش اسپرسوساز بر روی کیفیت نوشیدنی

بک واش دستگاه اسپرسوساز نه تنها بر روی عملکرد و کارایی ماشین اسپرسو تاثیر می‌گذارد، بلکه بر روی کیفیت نوشیدنی اسپرسو هم تاثیر بسیار زیادی دارد. در این رابطه میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 • تمیز کردن و از بین بردن رسوبات در اجزای دستگاه اسپرسوساز سبب میشود تا شیرینی مطلوب قهوه به درستی حاصل شود.
 • بک واش ماشین اسپرسو سبب حذف چربی‌های موجود در دستگاه شده و از این طریق از تلخ شدن نوشیدنی اسپرسو جلوگیری می‌کند.
همچنین بخوانید
چگونه تیغه آسیاب قهوه را تعویض کنیم؟

بنابراین اگر قصد دارید با دستگاه اسپرسوساز خود بهترین و با کیفیت‌ترین نوشیدنی‌های اسپرسو را سرو کنید، باید حتما به بک واش و نظافت آن اهمیت دهید.

نحوه نظافت هد گروپ‌های دستگاه اسپرسو

هدگروپ یا شاور اسکرین اسپرسوساز معمولا با استفاده از پیچ در جای خود محکم می‌شود. حال برای اینکه بتوان این اجزای دستگاه را نیز به خوبی نظافت کرد، بهتر است به موارد زیر توجه گردد:

 • در ابتدا باید پیچ‌های هد گروپ را با استفاده از پیچ گوشتی مناسب باز کرد.
 • پس از آن باید صفحات را با استفاده از برس مخصوص در زیر آب داغ در حال جریان تمیز کرد.
 • سپس با استفاده از دستمال نظافت مخصوص، باید به تمیز کردن واشرهای هد گروپ پرداخت.
 • در نهایت باید صفحه هد گروپ را در جای خود قرار داده و پیچ‌های آن را مجددا بست.

نحوه نظافت پرتافیلتر اسپرسوساز

 

نحوه نظافت پرتافیلتر اسپرسوساز

 

پرتافیلتر از اجزای بسیار مهم در دستگاه‌های اسپرسوساز است که باید به طور روزانه مورد نظافت قرار بگیرد. نظافت روزانه پرتافیلتر باعث می‌شود تا هیچ گونه جرمی در منافذ داخلی آن ایجاد نشده و نفوذ پیدا نکند. برای این کار هم بهتر است از پودرهای مخصوص موجود در بازار استفاده کرد:

 • در ابتدا باید نصف پیمانه پودر شستشوی مخصوص را در داخل بسکت پرتافیلتر ریخت.
 • سپس باید پرتافیلتر را در داخل هد گروپ جا زده و اجازه داد تا آب داغ به مدت 30 ثانیه از آن عبور کند.
 • پس از طی شدن این مدت زمان باید پرتافیلتر را جدا کرده و به کمک نازل آب جوش دستگاه، آن را کاملا مورد شستشو قرار داد.
 • از طرف دیگر باید سبد یا همان بسکت پرتافیلتر را نیز جدا کرده و با استفاده از دستمال مناسب به تمیز کردن آن پرداخت.

نحوه انجام بک واش دستگاه اسپرسوساز

 

نحوه انجام بک فلاش دستگاه اسپرسوساز

 

حال که با بک واش و شوینده‌های مناسب آن آشنا شدید، بهتر است به نحوه انجام آن نیز پی ببرید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای بک واش دستگاه، ابتدا پرتافیلتر را بردارید. پرتافیلتر قطعه‌ای فنجان شکل با یک دسته است که به هدگروپ دستگاه متصل شده است. هدگروپ یک سری فلزی گرد و پهنی دارد که آب را به داخل پرتافیلتر دارای قهوه، هدایت می‌کند.
 • سر پوش فلزی سوراخ‌دار را با سرپوش (کلاهک) بک واش تعویض کنید. این سرپوش را باید هنگام خرید دستگاه اسپرسوساز دریافت کرده باشید.
 • اگر از مواد شوینده برای backflushing استفاده می‌کنید، آن را در درپوش بک واش قرار دهید. سپس پرتافیلتر را مجدداً به هدگروپ دستگاه وصل نمایید.
 • بعد از آن آب داغ را به مدت 10 ثانیه از دستگاه خود عبور دهید و سپس آن را متوقف کنید. این کار را پنج مرتبه انجام دهید تا مطمئن شوید که تمام روغن‌ها و مواد شوینده، به طور کامل از دستگاه پاک شده باشند.
 • حالا پرتافیلتر را بردارید و درپوش بک واش را با درپوش فلزی دارای سوراخ تعویض کنید. با نصب مجدد پرتافیلتر، کار بک واش یا بک فلاش دستگاه اسپرسوساز به اتمام خواهد رسید.

مزایای بک واش دستگاه اسپرسوساز

در رابطه با مزایا و اهمیت بک واش دستگاه اسپرسوساز، میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 • بک واش و نظافت صحیح دستگاه اسپرسو باعث می‌شود تا طول عمر دستگاه بیشتر شود.
 • این کار بر روی قدرت و کارایی دستگاه تاثیر زیادی می‌گذارد و سبب بهبود عملکرد آن می‌گردد.
 • با استفاده از بک واش میتوان فواصل بین دوره سرویس را بیشتر کرد.
 • بک واش سبب افزایش کیفیت نوشیدنی اسپرسو شده و از این طریق رضایت مشتریان را جلب می‌کند.
 • این عمل تاثیر خوبی در جلوگیری از تجمع روغن‌ها و چربی‌های ناخواسته دارد و رسوب این مواد را به حداقل خود می‌رساند.

هر چند وقت یکبار باید آب دستگاه اسپرسوساز را عوض کرد؟

یکی از اموری که افراد دارای دستگاه اسپرسوساز باید به آن توجه داشته باشند، تعویض آب دستگاه است. بسیاری از افراد از انجام این عمل خودداری می‌کنند و این کار را بسیار خسته‌کننده می‌دانند. برای همین سعی می‌کنند تا انجام این کار را تا حد ممکن به تعویق بیاندازند. اما بهتر است آب دستگاه اسپرسوساز در زمان‌های مناسب عوض شود. برای داشتن بهترین طعم اسپرسو، باید هر روز آب دستگاه را عوض نمایید. در صورتی هم که انجام این کار به صورت روزانه برایتان مقدور نمی‌باشد، می‌توانید این کار را هر 48 ساعت یک بار، یعنی یک روز در میان انجام دهید. توجه داشته باشید قرار گرفتن آب بیش از 48 ساعت در دستگاه اسپرسوساز، سبب بروز میکروارگانیسم‌ها یا همان موجودات میکروسکوپی می‌شود. میکروارگانیسم‌ها با تولید مثل خود به تعداد بیشتری می‌رسند و ممکن است سبب بروز بیماری در افراد شوند. همچنین این موجود ات سبب کهنه شدن طعم نوشیدنی اسپرسو می‌شوند.

همچنین بخوانید
ابزارهای ضروری برای تهیه قهوه اسپرسو باکیفیت

هنگام تعویض آب مخزن اسپرسوساز، حتما کناره‌ها را نیز تمیز نمایید. میکروارگانیسم‌ها می‌توانند به کناره‌ها بچسبند و پس از تعویض آب دستگاه، وارد آب جدید شوند. برخی از دستگاه‌های اسپرسوساز دارای امکاناتی هستند که مخزن آب را به جوش می‌آورند تا اطمینان حاصل شود که همه میکروارگانیسم‌ها از بین رفته‌اند. این ویژگی تنها باعث می‌شود تا آب از نظر بهداشتی ایمن شود و در برطرف شدن طعم کهنه آن تاثیری ندارد. برای این کار حتما باید مخزن دستگاه را تمیز کرده و آب را به صورت روزانه تعویض نمایید.

آیا دستگاه‌های اسپرسوساز نیاز به سرویس دارند؟

 

آیا دستگاه‌های اسپرسوساز نیاز به سرویس دارند؟

ماشین اسپرسو همچون بسیاری از لوازم برقی دیگر، نیاز به سرویس‌دهی دارد. قطعاتی در دستگاه اسپرسوساز وجود دارد که با گذشت زمان فرسوده می‌شوند و تعویض و سرویس منظم آنها، میتواند سبب بهبود سرو نوشیدنی اسپرسو شود. تعداد دفعات نیاز به سرویس دستگاه اسپرسوساز، بستگی به نوع و مدل دستگاه اسپرسوساز دارد. اما اکثر افراد معتقدند که حداقل یک بار در سال باید برای سرویس دستگاه اسپرسو اقدام کرد. یکی از اجزایی که در دستگاه اسپرسوساز نیاز به تعویض دارند، واشرها هستند. واشرها به مرور زمان کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. با از کار افتادن واشرها، دستگاه به خوبی کار نکرده و جهت درست کردن نوشیدنی جدید، باید حتما مورد تعویض قرار بگیرند. زمانی که دستگاه اسپرسوساز شما سرویس می‌شود، سرویس‌کار قطعات الکتریکی داخلی را نیز بررسی می‌کند. با بررسی قطعات، آنهایی که نیاز به تعویض دارند مشخص می‌شوند. برای همین است که سرویس به موقع دستگاه اسپرسوساز، در عملکرد و طول عمر آن تاثیر بسیار زیادی دارد.

هزینه سرویس دستگاه اسپرسوساز چقدر است؟

هزینه سرویس دستگاه اسپرسوساز بسته به مدل و برند آن متفاوت است. در صورتی که از دستگاه اسپرسوساز صنعتی گران قیمت با قطعات پیچیده زیادی برخوردار باشید، هزینه سرویس آن بالاتر از دستگاه‌های دیگر خواهد بود. دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی یا نیمه صنعتی، هزینه سرویس پایین‌تری دارند و خیلی سریع مورد بررسی و سرویس قرار می‌گیرند. با این حال در صورتی که قصد دارید از هزینه دقیق سرویس دستگاه اسپرسو اطلاع پیدا کنید، می‌توانید با مشاوران رپیتون تماس حاصل فرمایید.

آیا نگهداری از دستگاه‌های اسپرسو کار سختی است؟

آیا نگهداری از دستگاه‌های اسپرسو کار سختی است؟

 

نگهداری از دستگاه‌های اسپرسوساز با وجود پیچیده بودن کار سختی نیست. تنها باید چند کار را انجام دهید تا از عملکرد صحیح دستگاه مطمئن شوید. بک واش دستگاه اسپرسوساز اولین کاری است که باید انجام دهید تا مطمئن شوید که دستگاه به خوبی نگهداری می‌شود. با بک واش از تجمع روغن قهوه و گرفتگی دستگاه جلوگیری شده و کارایی آن افزایش پیدا می‌کند. کار بعدی رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسوساز است. برای این کار از یک ماده رسوب‌زدا استفاده کنید تا دستگاه از تجمع کلسیم پاک شود. همچنین از تمیز کردن هدگروپ دستگاه غافل نشوید و این کار را در زمان‌های منظم انجام دهید.

جمع بندی

در این مطلب به یکی از امور مهم دستگاه اسپرسوساز، یعنی نظافت و بک واش اشاره داشتیم. همانطور که اشاره کردیم، بک واش دستگاه اسپرسوساز مسئله بسیار مهمی است و باید به آن توجه زیادی شود. در این مقاله یاد گرفتیم که اگر فقط از آب استفاده می‌کنید، باید یک روز در میان و اگر از مواد شوینده استفاده می‌کنید، باید یک هفته در میان اسپرسوساز خود را بک واش کنید. همچنین اشاره کردیم که آب دستگاه اسپرسوساز بهتر است روزانه یا هر دو روز یک بار عوض شود. این امر باعث می‌شود تا همواره از آب سالم برای اسپرسو استفاده کنید و نوشیدنی را با تازه‌ترین طعم سرو نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *