وبلاگ

نحوه استفاده از شیکر

نحوه استفاده از شیکر

یکی از لوازمی که در برخی از کافی شاپ‌ها یا آبمیوه فروشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، شیکر است. این وسیله برای ترکیب و سرد کردن مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه نوشیدنی‌های سرد کاربرد دارد. حال بهتر است ببینیم که نحوه کار و استفاده از شیکر به چه صورت است و چگونه میتوان از آن برای درست کردن نوشیدنی‌هایی چون موکتل استفاده کرد.

شیکر چیست؟

با فرا رسیدن روزهای گرم سال، طرفداران نوشیدنی‌های سرد و خنک نیز بیشتر می‌شوند. برای همین افرادی که در بار سرد کافه، رستوران یا در آبمیوه فروشی مشغول به کار هستند، باید بتوانند نوشیدنی‌های سرد و خنک را خیلی سریع آماده نمایند. یکی از لوازمی که در این زمینه نقش و کاربرد زیادی دارد، شیکر است. شیکر وسیله‌ای است که از آن برای درست کردن انواع نوشیدنی‌های سرد و خنک استفاده می‌شود.

شاید برایتان سوال باشد که تا زمانی که دستگاه‌هایی چون بلندر موجود هستند، چه نیازی به شیکر است. در این رابطه باید بگوییم که شیکرها یک مخلوط کن دستی هستند و کار با آنها خیلی راحت است. این وسیله کارایی یک بلندر قوی را دارد و میتواند به راحتی مورد استفاده قرار بگیرد. از طرفی قیمت خرید شیکر بسیار مقرون به صرفه است. در شرایطی هم که برق در دسترس نباشد، میتوان از آن استفاده کرد. پس با این اوصاف بهتر است در کافی شاپ‌ها و مراکز این چنینی در کنار استفاده از دستگاه‌هایی چون مخلوط‌کن یا بلندر، از شیکر نیز استفاده شود. البته لازم به اشاره است که این وسیله در منازل نیز قابل استفاده است و افراد میتوانند از طریق آن نوشیدنی‌های سرد دلخواه خود را خیلی سریع آماده نمایند. شیکرها حمل آسانی دارند و میتوانند در سفر، پیک نیک و هر مکان دیگری به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند.

بار سرد چیست؟

در کافه‌های امروزی یک بخش مجزا به نام بار سرد وجود دارد که همانطور که قابل حدس است در آن به درست کردن نوشیدنی‌های سرد پرداخته می‌شود. این بخش از کافه شامل دستگاه‌ها و لوازمی چون شیکر، بلندر یا مخلوط‌کن، مادلر و غیره است. فردی هم که به کار با این دستگاه‌ها و درست کردن نوشیدنی‌های سرد می‌پردازد، بارتندر نامیده می‌شود. بارتند باید از انواع نوشیدنی‌های سرد و ترکیب آنها مطلع باشد و تکنیک‌های میکسولوژی و لایه‌ای کردن نوشیدنی‌ها را بلد باشد. یکی از مهمترین ابزارهای کار بارتندری، شیکر است. شیکرها در انواع مختلفی موجود هستند که از کاربردی‌ترین آنها باید به شیکر کابلر اشاره کرد.

بارتندری و موقعیت‌های شغلی آن

بارتندری و موقعیت‌های شغلی آن

بارتندری یکی از شغل‌های تخصصی در کافی شاپ محسوب می‌شود. افرادی که علاقمند به این کار هستند، باید در ابتدا به گذراندن دوره‌های عملی بپردازند تا بتوانند در یک کافه، رستوران و یا بار هتل مشغول به کار شوند. هر چقدر این افراد از تخصص و مهارت بیشتری در این زمینه برخوردار شوند، میتوانند به کسب درآمد بیشتری برسند. از جمله چهار ویژگی اساسی یک بارتندر حرفه‌ای باید به دقت بالا، سرعت، کیفیت و اهمیت دادن به خواسته مشتری اشاره کرد.

همچنین بخوانید
تفاوت دستگاه آسیاب قهوه پره‌ای و مته‌ای

بارتندرها باید کار با ابزارها و لوازم بار سرد را به خوبی بلد باشند تا بتوانند از آنها به بهترین شکل استفاده نمایند. تسلط به تمام ابزارهای موجود در بار سرد باعث می‌شود تا سرعت عمل بارتندر بیشتر شود و نوشیدنی خیلی سریعتر آماده شود.

انواع شیکر و خصوصیات هر یک از آنها

شیکرها در انواع مختلفی موجود هستند که هر یک کاربرد و خصوصیات خاصی دارند.

 • شیکر کوبلر: شیکر کوبلر (Cobbler shaker) از ساده‌ترین انواع شیکر است که کار با آن بسیار راحت و ساده است. برای همین میتوان از آن در منازل نیز استفاده کرد. عمده شیکرهای کوبلر با استفاده از استیل ساخته می‌شوند.
 • شیکر اچ آی سی: شیکر اچ آی سی (HIC Shakr) نسبت به مدل کوبلر سنگین‌تر و کمی حرفه‌ای‌تر است. از این شیکر هم میتوان برای تهیه انواع موکتل و کوکتل استفاده کرد.
 • شیکر بوستون: شیکر بوستون (Boston Shaker) از رایجترین انواع شیکر در جهان است که مختص به یک بار کلاسیک می‌باشد. در اغلب آنها هم کاپ بزرگ از استنلس استیل و کاپ کوچکتر از شیشه ساخته می‌شود. این ترکیب باعث می‌شود حجم مواد زیادی را در خود نگه دارد و کاربر بتواند به طور همزمان دو کوکتل را با هم ترکیب نماید. در واقع استفاده از این شیکرها سبب صرفه‌جویی در زمان می‌شود. از مزایای شیکر بوستون باید به استفاده راحت و نظافت آسان اشاره کرد. با این حال این شیکر معایبی هم دارد که از جمله آنها باید به احتمال شکستگی کاپ شیشه‌ای و سخت بودن آب‌بندی کردن اشاره کرد.
 • شیکر OXO: این شیکرها با استفاده از استیل با کیفیتی ساخته می‌شوند و از سری یا کلاه مدرج برخوردار می‌باشند. برای همین میتوان از سری آنها به عنوان پیمانه استفاده کرده و به اندازه‌گیری مواد اولیه پرداخت. این دسته از شیکرها اغلب توسط باریستاها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • شیکر فرنچ یا پاریسی: شیکر پاریسی، فرانسوی یا فرنچ هر سه به یک شیکر اشاره دارند. این شیکرها از طراحی ظریف و زیبایی برخوردار هستند و از نظر بصری از جذابترین انواع شیکر می‌باشند. شیکر فرنچ شامل دو قسمت است که هر دو از جنس استنلس استیل هستند و به راحتی مورد تمیزکاری قرار می‌گیرند. با این حال افراد ممکن است در باز کردن آب‌بندی آن با مشکل مواجه شوند. چرا که تمام بخش‌های آن فلزی است. همچنین این شیکرها ظرفیت نسبتا کمی دارند و هر کوکتل را باید به صورت جداگانه آماده و سرو کرد.
 • شیکر تین آن تین: شیکر تین آن تین (Tin-on-Tin Shaker) از طراحی ساده اما کاربردی برخوردار است و دارای حجم زیاد و ظرفیت خنک کنندگی بالایی می‌باشد. این شیکر از نظر شکل و اندازه به شیکر بوستون شباهت زیادی دارد. خوب است بدانید از نظر بسیاری از افراد شیکر تین آن تین فاقد عیب و ایراد خاصی است.

نحوه کار با شیکر به چه صورت است؟

 

نحوه کار با شیکر به چه صورت است؟

کار با شیکر ساده است و تنها باید یک سری مراحل را دنبال کرد. این وسیله از سه بخش مخزن یا بدنه، صافی یا فیلتر و سری یا همان کلاه تشکیل شده است. برای این که بتوانید نوشیدنی مورد نظر خود را با این وسیله درست کنید، باید در ابتدا به نحوه درست کردن آن به وسیله شیکر توجه داشته باشید. با این حال اگر بخواهیم در حالت کلی به طرز استفاده از شیکر اشاره داشته باشیم، باید مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • در ابتدا مواد اولیه لازم برای تهیه نوشیدنی را آماده کنید. این مواد را باید به صورت تکه‌های کوچک درآورده و در داخل شیکر بریزید. برخی افراد میوه‌ها را با پوست و برخی بدون پوست درون دستگاه می‌ریزند. این کار سلیقه‌ای بوده و بستگی به ذائقه و سلیقه افراد دارد.
 • پس از آن نوبت به اضافه کردن موادی چون آب، شکر، سیروپ و دیگر مواد می‌رسد. کلیه مواد بهتر است به وسیله مادلر درون شیکر به آرامی له شوند تا طعم آنها به خوبی آزاد شود.
 • زمانی که مواد مخلوط شدند، باید به سراغ اضافه کردن تکه‌های یخ بروید. بعد از این کار هم باید درب شیکر را بگذارید و آن را برای چند ثانیه به شدت تکان دهید.
 • در انتها باید فیلتر یا صافی شیکر را روی آن قرار دهید و مواد ترکیب شده را در داخل لیوان سرو بریزید.
همچنین بخوانید
 اسیدشویی دستگاه اسپرسو

همانطور که مشاهده کردید کار با شیکر بسیار راحت است و به تخصصی نیاز ندارد. کافی است به مقدار مواد مورد نیاز و ترکیب آنها توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین و خنک‌ترین نوشیدنی را برای خود آماده نمایید. درست کردن نوشیدنی‌های بار سرد با استفاده از شیکر، تنها در حدود 5 دقیقه زمان می‌برد.

درست کردن انواع موکل و کوکتل توسط شیکر

 

درست کردن انواع موکل و کوکتل توسط شیکر

شیکرها بیشتر برای درست کردن کوکتل و موکتل مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر با این دسته از نوشیدنی‌ها آشنایی ندارید، باید بگوییم که کوکتل و موکتل هر دو از انواع نوشیدنی‌های سرد هستند که از تنوع زیادی برخوردار می‌باشند. برای اینکه به تفاوت این نوشیدنی‌ها با یکدیگر پی ببرید، به بررسی هر یک از آنها به طور جداگانه می‌پردازیم:

 • کوکتل: کوکتل‌ها در حالت کلی نوشیدنی‌های حاوی الکل هستند و با آب میوه و ترکیبات دیگر تهیه می‌شوند. اما در کشور ایران از الکل در این نوشیدنی‌ها استفاده نمی‌شود. کوکتل‌ها میتوانند قبل از شام یا بعد از شام سرو شوند.
 • موکتل: موکتل‌ها بر خلاف کوکتل هستند و فاقد هرگونه مواد الکلی می‌باشند. در واقع در کشور ایران بیشتر نوشیدنی‌های سرد ترکیبی از نوع موکتل هستند. در ترکیب موکتل‌ها از انواع آب میوه، چای سرد و ترکیبات دیگر استفاده می‌شود. این دسته از نوشیدنی‌ها از طعم شیرینی برخوردار هستند و اغلب در آنها از سیروپ شکر استفاده می‌شود. از انواع پرطرفدار و محبوب موکتل هم میتوان به نوشیدنی لیموناد اشاره کرد.

جمع بندی

شیکر یک وسیله کاربردی است که از آن برای درست کردن نوشیدنی‌های سرد و خنک همچون موکتل و کوکتل استفاده می‌شود. همانطور که ملاحظه کردید کار با این وسیله بسیار راحت است و میتوان خیلی سریع از طریق آن نوشیدنی محبوب خود را آماده کرد. برای این کار هم باید ترکیبات مورد نظر خود را به همراه تکه‌های یخ در شیکر بریزید و چند ثانیه آن را تکان دهید. پس از آن میتوانید نوشیدنی خود را در لیوان سرو بریزید و آن را میل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *