وبلاگ

علت باقی ماندن تفاله در دستگاه اسپرسوساز

باقی ماندن تفاله در دستگاه اسپرسوساز ناشی از چیست؟

افرادی که با دستگاه‌های اسپرسوساز و قهوه‌ساز سروکار دارند، برخی اوقات با مشکلات متعددی روبرو می‌شوند. یکی از این مشکلات باقی ماندن تفاله در دستگاه اسپرسوساز است. زمانی که با این مسئله روبرو می‌شوید، بهتر است خیلی زود نسبت به عیب‌یابی و رفع مشکل آن اقدام نمایید. در این مطلب قرار است به بررسی علل باقی ماندن تفاله در دستگاه اسپرسوساز بپردازیم و راهکارهایی در جهت رفع و جلوگیری از آن بیان نماییم.

باقی ماندن تفاله در دستگاه اسپرسوساز ناشی از چیست؟

 

 

گاهی اوقات افراد باریستا در حین کار با دستگاه اسپرسوساز، تفاله‌های قهوه را درون آن مشاهده می‌کنند. وجود تفاله قهوه در خود نوشیدنی اسپرسو و همچنین دستگاه اسپرسوساز مسئله‌ای است که باید به آن توجه داشت؛ زیرا علل خاصی می‌تواند منجر به این مسئله شود. بدون شک وجود تفاله در نوشیدنی اسپرسو صورت خوشی ندارد و بر روی کیفیت نوشیدنی اثرگذار است. با این حال اگر تنها در ماشین اسپرسو با تفاله‌های قهوه روبرو شدید، بهتر است در ابتدا آنها را تمیز کرده و سپس جهت عیب‌یابی اقدام نمایید. باقی ماندن تفاله در دستگاه می‌تواند منجر به ایجاد رسوب شود که همین مسئله سبب آسیب به قطعات و در نهایت دستگاه خواهد شد. بنابراین اگر با تفاله قهوه در اسپرسوساز مواجه شدید، بی‌توجه از کنار آن نگذرید و جهت رفع مشکل اقدام نمایید. یکی از مهمترین دلایلی که می‌تواند منجر به باقی ماندن تفاله‌های قهوه درون ماشین اسپرسوساز شود، فیلتر دستگاه است. فیلتر دستگاه یکی از قطعات مهم است که باید همواره سالم و بدون مشکل باشد. در ادامه با این قطعه و نقش آن در دستگاه اسپرسوساز بیشتر آشنا خواهیم شد.

فیلتر دستگاه اسپرسوساز چیست؟

همانطور که گفتیم فیلتر یکی از قطعات مهم در دستگاه اسپرسوساز است. این قطعه در بخش داخلی دستگاه قرار دارد و همانطور که میتوان حدس زد وظیفه جلوگیری از ورود ذرات قهوه و تفاله به درون دستگاه را بر عهده دارد. در صورتی که فیلتر خراب شده یا کارایی خود را از دست دهد، قادر به جلوگیری از ورود تفاله‌های قهوه به درون دستگاه نخواهد بود. برای همین است که سالم بودن فیلتر اسپرسوساز بسیار مهم است و در زمان خرابی باید آن را با یک فیلتر جدید تعویض کرد.

همچنین بخوانید
مبدل حرارتی چیست و چه نقشی در اسپرسوساز دارد؟

نقش فیلتر دستگاه اسپرسوساز در باقی ماندن تفاله‌ها

 

نقش فیلتر دستگاه اسپرسوساز در باقی ماندن تفاله‌ها

 

با پی بردن به نقش فیلتر در دستگاه اسپرسوساز، میتوان علت باقی ماندن تفاله در ماشین اسپرسو را به راحتی حدس زد. در صورتی که دستگاه اسپرسوساز از فیلتر مناسبی برخوردار نباشد و یا این فیلتر پس از مدتی کارایی اولیه خود را از دست داده باشد، به احتمال زیاد تفاله‌های قهوه از آن به راحتی عبور خواهند کرد. همین مسئله سبب می‌شود تا افراد باریستا هنگام کار با دستگاه با حجم کم یا زیادی از تفاله‌های قهوه درون دستگاه مواجه شوند. در این زمان اولین کاری که میتوان انجام داد این است که نسبت به تعویض فیلتر دستگاه اسپرسوساز اقدام کرد. فیلتر دستگاه را باید مطابق با مدل دستگاه خریداری کنید تا به خوبی درون جای خود قرار بگیرد. خوب است بدانید فیلترهای جدید از ورود املاح آب به درون دستگاه و آب مخزن نیز جلوگیری می‌کنند و مانع از تشکیل رسوب در دستگاه می‌شوند. همین امر سبب افزایش کارایی دستگاه و خوش طعم شدن نوشیدنی اسپرسو خواهد شد.

برطرف کردن تفاله‌های قهوه موجود در ماشین اسپرسو

برای رفع مشکل وجود تفاله‌های قهوه در دستگاه اسپرسوساز، کافیست فیلتر دستگاه را تعویض نمایید. برای این کار بهتر است به سراغ شرکت‌های تعمیراتی بروید و از یک تعمیرکار درخواست کمک نمایید. البته برخی از افراد باریستا با اصول قطعات داخلی دستگاه به خوبی آشنایی دارند و خودشان از پس تعویض این قطعه برمی‌آیند. اما اگر تخصصی در این زمینه ندارید، بهتر است این کار را خودسرانه انجام ندهید و از یک شرکت معتبر درخواست نیروی تعمیرکار نمایید. شرکت رپیتون با اعزام نیروهای تعمیرکار خود به محل مشتری، مشکل دستگاه اسپرسوساز را در کوتاهترین زمان ممکن حل خواهد کرد.

چگونه فیلتر دستگاه اسپرسوساز را عوض کنیم؟

 

چگونه فیلتر دستگاه اسپرسوساز را عوض کنیم؟

 

نحوه تعویض فیلتر دستگاه اسپرسوساز نسبت به هر مدل و برندی ممکن است متفاوت باشد. توجه داشته باشید که هر دستگاهی ممکن است از دو یا چند فیلتر برخوردار باشد که یکی از آنها مرتبط با آب دستگاه است. این فیلتر در ورودی مخزن آب دستگاه قرار گرفته و مانع از ورود املاح آب به مخزن خواهد شد. در کنار این فیلتر، یک فیلتر قهوه نیز در دستگاه وجود دارد که همچون یک صافی عمل کرده و مانع از باقی ماندن تفاله‌های قهوه در دستگاه می‌شود.

همچنین بخوانید
علت فشار کم دستگاه اسپرسوساز از چیست؟

علت وجود تفاله در نوشیدنی اسپرسو

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است هنگام سرو نوشیدنی اسپرسو با آن مواجه شوید، وجود تفاله در قهوه اسپرسو است. این مسئله نیز بنا به دلایل زیادی ممکن است رخ دهد که با بررسی آنها میتوان به راحتی مشکل را برطرف کرد. در قدم اول بهتر است سبدهای پرتافیلتر دستگاه را بررسی کنید و در صورت پارگی و آسیب آنها را عوض کنید. سبدهای پرتافیلتر پس از مدتی کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. از این رو جهت جلوگیری از وجود تفاله در قهوه اسپرسو، بهتر است به صورت دوره‌ای سبد پرتافیلتر را عوض نمایید.

تعمیر و سرویس‌دهی دستگاه اسپرسوساز

 

تعمیر و سرویس‌دهی دستگاه اسپرسوساز

 

برای اینکه دستگاه اسپرسوساز از بهترین عملکرد و کارایی برخوردار باشد، باید در دوره‌های زمانی کوتاه مورد سرویس و تعمیر قرار بگیرد. سرویس به موقع دستگاه اسپرسوساز سبب می‌شود خیلی زود از مشکلات دستگاه آگاه شوید و برای رفع آنها اقدام نمایید. در صورتی که دستگاه به موقع سرویس و تعمیر نشود، مشکلات جدی برای قطعات و خود دستگاه به وجود خواهد آمد. در زمان سرویس‌دهی دستگاه اسپرسوساز اگر فیلتر و سبد پرتافیلتر با مشکلی روبرو باشد، میتوان آنها را برطرف کرد. با این کار دیگر شاهد وجود تفاله قهوه در دستگاه اسپرسوساز و همچنین نوشیدنی اسپرسو نخواهید بود.

جمع بندی

همانطور که اشاره کردیم یکی از مشکلات رایج در برخی از دستگاه‌های اسپرسوساز، باقی ماندن تفاله‌های قهوه درون دستگاه است. این مشکل بیشتر به خاطر نقص و خرابی فیلتر دستگاه اسپرسوساز رخ می‌دهد. دستگاه‌های اسپرسوساز دارای فیلترهایی هستند که یکی از آنها وظیفه جلوگیری از ورود ذرات قهوه به درون دستگاه را بر عهده دارد. از این رو اگر با باقی ماندن تفاله‌های قهوه درون دستگاه مواجه شدید، بهتر است به سراغ فیلتر دستگاه بروید. با تعویض این فیلتر می‌توانید مشکل وجود تفاله‌ها را به راحتی برطرف نمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *