آموزش, وبلاگ

نکات مهم در هنگام کار با اسپرسوساز

نکات مهم در هنگام کار با اسپرسوساز

افرادی که به نوشیدنی اسپرسو علاقمند هستند، با دستگاه اسپرسوساز قادر به تهیه و سرو آن در کوتاهترین زمان ممکن می‌باشند. برای تهیه نوشیدنی اسپرسو با دستگاه باید به نکات زیادی توجه کرده تا بتوان بهترین نوشیدنی را آماده کرد. در این رابطه میتوان به در نظر گرفتن دمای مناسب برای آب و فشرده سازی و تمپ کردن قهوه اشاره کرد. در ادامه به بررسی بیشتر این موارد پرداخته و با نکات مهم در زمان کار با اسپرسوساز آشنا خواهیم شد.

نوشیدنی اسپرسو و ویژگی‌های آن

اسپرسو به روش عبور آب با فشار زیاد از پودر قهوه نرم و تمپ شده اشاره دارد. در واقع میتوان گفت عامل  ایجاد تمایز بین اسپرسو با قهوه‌های معمولی در فشار وارد شده بر روی قهوه است. این فشار تنها با دستگاه اسپرسوساز ایجاد شده و از طریق قهوه‌سازهای معمولی به دست نمی‌آید. دستگاه‌های اسپرسوساز قادر به عبور آب با فشار زیاد از قهوه هستند و قند و روغن قهوه را به خوبی در آب حل می‌نمایند. این عمل باعث می‌شود تا یک قهوه غلیظ با بادی و رایحه قوی به دست آید که با هیچ یک از روش‌ها و دستگاه‌های دیگر قابل دستیابی نمی‌باشد. در تهیه اسپرسو در ابتدا اسیدها حل شده و سپس شیرینی قهوه آزاد می‌شود. البته مقدار قند موجود در قهوه رست شده بسیار کم است. اما باعث بهتر شدن طعم و رایحه قهوه می‌گردد. پس از آن هم نوبت به تلخی قهوه می‌رسد.

نحوه کار با دستگاه اسپرسوساز

برای کار با دستگاه اسپرسوساز و سرو نوشیدنی از طریق آن، نیاز به طی کردن چندین مرحله است که در اینجا به طور مختصر به آنها اشاره می‌نماییم.

  • در ابتدا دستگاه اسپرسوساز را روشن کنید. با زدن دکمه استارت، اجازه دهید تا آب با فشار و دمای بالا دستگاه و مسیر قهوه را شستشو دهد.
  • پس از آن پرتافیلتر را از دستگاه بیرون آورده تا خشک شود. در این زمان باید از قرارگیری صحیح سبد در محل خود اطمینان حاصل شود.
  • برای هر شات اسپرسو در حدود 7 الی 10 گرم پودر قهوه نیاز است. پودر قهوه باید در داخل بسکت یا سبد ریخته شده و مورد تمپ قرار بگیرد.
  • در مرحله بعدی فنجان زیر نازل قرار می‌گیرد. پس از خروج اولین قطره اسپرسو باید بین 10 الی 20 ثانیه صبر کرده و سپس فنجان را از زیر نازل برداشت. بعد از 20 ثانیه تنها قهوه سوخته از دستگاه خارج می‌شود و بر روی طعم نوشیدنی اثر نامطلوب می‌گذارد.

7 نکته مهم برای تهیه اسپرسو باکیفیت

 

7 نکته مهم برای تهیه اسپرسو باکیفیت

 

اگر قصد دارید با دستگاه اسپرسوساز یک نوشیدنی اسپرسو با کیفیت سرو کنید، بهتر است به نکات اشاره شده در این بخش توجه داشته باشید.

1. تنظیم دمای آب

دمای آب نقش مهمی در سرو نوشیدنی اسپرسو دارد. در اسپرسو نسبت قهوه، نوع قهوه، درجه رست و نوع فرآوری قهوه بر روی دمای نوشیدنی تاثیرگذار است. برخی از اسپرسوسازها از قابلیت یکسان‌سازی دمای هدگروپ برخوردار بوده و برخی دیگر از این قابلیت بی‌بهره هستند. اما به طور کلی دمایی که برای قهوه‌ با درجه تفت یا رست دارک استفاده می‌شود، باید در حدود 90 الی 92 درجه سانتی گراد باشد. این دما برای قهوه با درجه رست لایت‌تر نیز در حدود 93 الی 95 درجه سانتی گراد است. با تنظیم دمای آب میتوان نوشیدنی باکیفیتی را سرو و آماده کرد.

همچنین بخوانید
آشنایی با قهوه‌ کلمبیا

2. مقدار پودر قهوه

برای آماده کردن نوشیدنی اسپرسو باید مقدار ثابتی از پودر قهوه را درون سبد پرتافیلتر ریخت. این مقدار در حدود 14 الی 22 گرم است که میزان دقیق آن به اندازه سبد و میزان غلظت نوشیدنی بستگی دارد. در صورتی که سبد بیش از اندازه از قهوه پر شود، پرتافیلتر در جای خود قرار نمی‌گیرد. در صورتی هم که سبد کمتر از مقدار مناسب و ایده‌آل پر شود، سبب رقیق و بی‌کیفیت شدن نوشیدنی قهوه می‌شود. برای همین یکی از نکات مهم در هنگام کار با اسپرسوساز توجه به میزان پودر قهوه است. بهترین کار این است که قهوه را وزن کرده و نسبت به میزان دقیق آن مطلع شد.

3. تمپ و فشرده‌سازی قهوه

از مراحل مهم در سرو نوشیدنی اسپرسو، تمپ یا فشرده‌سازی قهوه است. قهوه موجود در داخل پرتافیلتر باید تمپ و فشرده شود تا نوشیدنی به شکل باکیفیتی سرو شود. عمل فشرده‌سازی به این خاطر است که قهوه آسیاب شده در درجه نرم بسیار پف‌دار بوده و برای حذف هوای موجود بین ذرات آنها نیاز به تمپ کردن است. این کار باعث می‌شود تا قهوه به شکل یکدستی برسد و عبور آب از آن به درستی انجام شود.

در صورتی که قهوه داخل سبد پرتافیلتر یکدست نباشد، انحلال در زمان عبور آب از آن به خوبی صورت نمی‌گیرد. از سوی دیگر باید توجه شود که میزان نیروی استفاده شده برای فشرده‌سازی و تمپ قهوه تاثیری بر روی انحلال آن ندارد. دلیل آن هم این است که دستگاه اسپرسوساز نیرویی معادل 9 بار بر روی قهوه ایجاد می‌کند که این نیرو بیشتر از نیروی دست انسان است.

4. مرحله پیش تزریق

پیش از اینکه پرتافیلتر در جای خود قرار بگیرد، مقداری آب به هدگروپ تزریق شده و از آن عبور می‌کند. این کار سبب اطمینان خاطر نسبت به آب تازه پمپ شده و درجه دمای بهتر هدگروپ می‌گردد. پس از این کار پرتافیلتر در جای خود قرار گرفته و در داخل هدگروپ قفل می‌شود.

اولین تماس قهوه با آب پیش تزریق نامیده می‌شود. در این زمان مقدار کمی آب بر روی پودر قهوه ریخته شده تا آن را خیس کند. دستگاه‌های اسپرسوساز جدید این کار را توسط محفظه‌های تزریق انجام می‌دهند. در برخی دیگر از دستگاه‌ها هم این کار به شکل دستی صورت می‌گیرد. مرحله پیش تزریق بسیار مهم بوده و در حدود 3 الی 10 ثانیه طول می‌کشد. در این زمان ذرات قهوه پس از جذب آب بزرگ شده و فضاهای خالی موجود بینشان پر می‌شود. لازم به اشاره است که تنظیم زمان و فشار پیش تزریق امر سختی بوده و نیاز به دقت و مهارت زیادی دارد. هر چقدر پیش تزریق طولانی‌تر بوده و با فشار بیشتری انجام شود، انحلال سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

5. مرحله انحلال

زمانی که آب با فشار به داخل پرتافیلتر وارد می‌شود، سبب انحلال ذرات قهوه می‌گردد. این عمل در حدود 25 الی 35 ثانیه طول می‌کشد که زمان دقیق آن به نوع قهوه مصرفی بستگی دارد. باید در نظر گرفته شود که نسبت‌های تهیه قهوه عملی برای تعیین غلظت قهوه است. اما وزن قهوه میتواند سرعت انحلال را افزایش یا کاهش دهد. بسیاری از شواهد نشان داده که یک اسپرسو با انحلال خوب و متعادل حاوی 18 الی 22 درصد پودر قهوه است. در صورتی که سرعت خروج اسپرسو زیاد باشد، قهوه طعم ترش به خود می‌گیرد. در صورتی هم که سرعت خروج آن آهسته باشد، طعم تلخ و تندی پیدا می‌کند. برای همین انحلال و نسبت قهوه بسیار مهم است و تنها باریستاهای حرفه‌ای نسبت به آن اطلاع دارند.

همچنین بخوانید
استرینر بار سرد چیست؟

6. فشار دستگاه اسپرسوساز

در حال حاضر بیشتر دستگاه‌های اسپرسوساز توان و فشاری معادل با 9 بار بر روی قهوه ایجاد می‌کنند. فشار آب اعمال شده مدت زمان تماس آب با قهوه را تعیین می‌کند. فشار زیاد به معنای زمان کمتر و فشار کم به معنای زمان بیشتر است. با این حال میزان پودر قهوه و درجه آسیاب آن نیز مهم بوده و باید مورد توجه قرار بگیرد.

7. کرمای قهوه

کرمای اسپرسو برای بسیاری از طرفداران نوشیدنی قهوه و اسپرسو از اهمیت زیادی برخوردار است و بخش اصلی نوشیدنی محسوب می‌شود. کرمای قهوه تنها در صورت اعمال فشار زیاد و در زمانی که کربن دی اکسید با فشار خارج می‌شود، به دست می‌آید. میزان کرمای اسپرسو را میتوان به عنوان یکی از ویژگی‌های کیفیت نوشیدنی در نظر گرفت. نوشیدنی اسپرسوی خوب با انحلال مناسب دارای کرمای بهتر و بیشتری است. در صورتی که اسپرسو با انحلال نامناسب از کرمای کمتری برخوردار بوده و خیلی زود از بین می‌رود.

نکات مهم در تنظیم دمای دستگاه اسپرسوساز

 

نکات مهم در تنظیم دمای دستگاه اسپرسوساز

 

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم یکی از اقدامات و مراحل مهم برای سرو اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز، تنظیم دمای آب است. دستگاه‌های اسپرسوساز این امکان را دارند تا دمای آب بر اساس سلیقه و ذائقه افراد کاهش یا افزایش پیدا کند. در این رابطه چند نکته مهم وجود دارد که در اینجا به طور مختصر به آنها اشاره می‌نماییم.

  • در صورتی که اسپرسو از طعم ترش برخوردار باشد، دمای دستگاه باید افزایش پیدا نماید.
  • در صورتی که اسپرسو طعم تلخی و سوختگی داشته باشد، دمای دستگاه باید کاهش پیدا کند.

جهت تغییر در تنظیمات دستگاه اسپرسوساز باید دکمه پاور و Cup1 را به طور همزمان فشار دهید تا تنظیمات دستگاه قابل مشاهده شود. پس از آن به کمک دکمه Cup2 میتوان تغییرات مدنظر خود را اعمال کرد. فشردن دکمه Cup2 محدودیت زمانی دارد و تنها 10 ثانیه برای فشردن آن زمان است. با طی شدن این زمان دستگاه اسپرسو وارد حالت استندبای می‌شود. زمانی هم که تنظیمات دلخواه اعمال شوند، یک صدای بوق از دستگاه خارج شده و دستگاه به حالت استندبای بازمی‌گردد.

جمع بندی

در این مطلب با نکات مهم در زمان کار با دستگاه اسپرسوساز آشنا شدیم. با توجه به موارد اشاره شده میتوانید نوشیدنی اسپرسو را با کیفیت بالا آماده کنید. جهت خرید دستگاه اسپرسوساز هم میتوانید از طریق شرکت رپیتون اقدام کرده و دستگاه مورد نظر خود را با قیمت مناسب خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *