دستگاه قهوه ساز, وبلاگ

تفاوت دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز در چیبست؟

تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز

برای راه اندازی یک کافی شاپ نیاز به تجهیزات خاصی است که مهمترین آنها دستگاه اسپرسوساز است. در کنار این دستگاه باید از لوازم و دستگاه‌های دیگری هم استفاده شود که دستگاه قهوه ساز یکی از آنها است. این دو دستگاه برای تهیه قهوه کاربرد دارند؛ با این تفاوت که ماشین اسپرسوساز تنها برای درست کردن اسپرسو و مشتقات اسپرسو به کار می‌رود. حال بهتر است ببینیم که این دو دستگاه در چه مواردی با هم تفاوت دارند و خرید کدام یک از آنها برای منزل به صرفه‌تر است؟

قهوه ساز چیست؟

قهوه ساز یکی از دستگاه‌های محبوب افراد علاقمند به قهوه است که از آن برای تهیه نوشیدنی قهوه گرم و تازه میتوان استفاده کرد. این دستگاه‌ها در انواع مختلفی چون قهوه ساز کپسولی، انواع اسپرسوساز، موکاپات و ایروپرس موجود هستند و افراد میتوانند بر اساس شرایط خود هر یک از آنها را خریداری کنند. هر یک از این دستگاه‌ها هم مکانیزم خاص خود را دارند. برای مثال قهوه سازهای کپسولی که از معروفترین آن میتوان به نسپرسو اشاره کرد، دستگاهی است که توسط آن خیلی سریع و آسان میتوان به تهیه قهوه پرداخت. این دستگاه‌ها از طریق کپسول‌های آماده کار می‌کنند و همچون چای کیسه‌ای حاوی مقداری پودر قهوه می‌باشند. بنابراین با وجود دستگاه‌های متنوع قهوه ساز، میتوان هر یک از آنها را برای آشپزخانه خود خریداری کرده و لذت نوشیدن یک فنجان قهوه تازه را دو چندان کرد.

دستگاه اسپرسوساز چیست؟

 

دستگاه اسپرسوساز چیست؟

اسپرسوساز یک دستگاه قهوه ساز پایه است و از آن میتوان برای درست کردن نوشیدنی‌های مختلفی استفاده کرد. در واقع بسته به میزان حرارت آب و دیگر موارد میتوان از این دستگاه برای تهیه نوشیدنی‌های متنوعی استفاده کرد. دستگاه‌های اسپرسوساز هم در انواع مختلفی موجود هستند و شامل مدل‌های خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی می‌شوند. اسپرسوسازهای صنعتی بسیار پیشرفته و حرفه‌ای هستند و تنها مناسب کافه و رستوران‌ها می‌باشند. این دستگاه‌ها باید توسط باریستاهای حرفه‌ای مورد استفاده قرار بگیرند تا دچار مشکل نشوند. اسپرسوسازهای خانگی هم همانطور که از نامشان پیداست، برای مصارف خانگی و منازل کاربرد دارند. این دستگاه‌ها نسبت به مدل‌های نیمه صنعتی و صنعتی از ساختار ساده‌تری برخوردار هستند و میتوان خیلی راحت با آنها یک نوشیدنی اسپرسو را تهیه کرد. بنابراین هنگام خرید دستگاه اسپرسوساز به نوع دستگاه توجه داشته باشید و آن را بر اساس شرایط و سطح کار خود خریداری نمایید.

اسپرسوساز و قهوه ساز چه تفاوت هایی با هم دارند؟

همانطور که ملاحظه کردید این دستگاه‌ها برای سرو انواع قهوه کارایی دارند. حال بهتر است ببینیم که چه عواملی سبب ایجاد تفاوت میان اسپرسوساز و قهوه ساز شده است.

  • تفاوت اسپرسوساز و قهوه ساز از نظر عملکرد

در ابتدا بهتر است به عملکرد دستگاه‌های اسپرسوساز نگاهی داشته باشیم. همانطور که احتمالا میدانید اساس کار اسپرسوساز، فشار است. در واقع برای تهیه نوشیدنی اسپرسو با این دستگاه، باید آب تقریبا جوش را با فشار مشخصی از میان پودرهای قهوه عبور داده تا بتوان به نوشیدنی اسپرسو رسید. نحوه ایجاد فشار هم در دستگاه‌های اسپرسوساز با هم فرق دارد. در برخی از این دستگاه‌ها با پیستون دستی و در برخی دیگر با کمک بخار یا پمپ میتوان به فشار مورد نظر دست پیدا کرد. طبق گفته‌ها و نتایج موجود، بهترین فشار برای تهیه یک اسپرسوی با کیفیت، 9-10 بار است. با این حال این روزها اسپرسوسازهای نیمه اتومات و تمام اتوماتی هم در بازار موجود هستند که امکان تولید فشار تا 15 بار را نیز دارند.

همچنین بخوانید
علت چکه کردن آب از اسپرسوساز

حال در رابطه با عملکرد دستگاه قهوه ساز باید اشاره شود که عملکرد هر دستگاه قهوه سازی بستگی به مدل آن دارد. برای مثال در قهوه سازهای قطره‌ای که از رایجترین قهوه سازهای بازار به شمار می‌روند، به صورت قطره قطره است. این یعنی قطرات آب خیلی آهسته روی قهوه‌ها می‌ریزند و در آخر با عبور از فیلتر وارد محفظه قوری می‌شوند. برای همین فشار وارد شده بر روی پودر قهوه در این دستگاه‌ها نسبت به ماشین‌های اسپرسوساز خیلی ناچیز است و شاید بتوان آن را تنها 1 بار در نظر گرفت.

بنابراین یکی از تفاوت‌های اصلی میان اسپرسوسازها و قهوه‌سازها در عملکردشان است. به این صورت که در اسپرسوسازها از فشار جهت تهیه اسپرسو استفاده می‌شود. اما عمل عصاره گیری از قهوه در دستگاه قهوه ساز، به صورت دیگری است.

  • تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز از نظر کاربری

 

تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز از نظر کاربری

 

اگر بخواهیم این دستگاه‌ها را از نظر کاربری بررسی کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که کار کردن با دستگاه‌های قهوه سازی چون قطره ساز برقی، قهوه ساز کپسولی و موکاپات اصلا کار سخت و پیچیده‌ای نیست و افراد مبتدی هم میتوانند خیلی سریع کار با این دستگاه‌ها را یاد بگیرند. دستگاه‌های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک اسپرسوساز هم تقریبا به این صورت هستند. چرا که برخی از عملیات را به صورت خودکار انجام می‌دهند. با این حال در این دستگاه‌ها نیاز به مهارت بیشتری برای اعمال تنظیمات است و حتما بهتر است توسط افراد حرفه‌ای مورد استفاده قرار بگیرند. در واقع تا زمانی که نتوان به دکمه‌ها و تنظیمات دستگاه اسپرسو به خوبی واقف شد، نمیتوان از آن به درستی استفاده کرد.

برای اینکه بتوان با دستگاه اسپرسوساز یک نوشیدنی اسپرسوی با کیفیت و مطلوب درست کرد، باید از یک سری نکات و فوت و فن‌ها مطلع بوده و بتوان تنظیمات دستگاه را در میزان مناسبی قرار داد. چرا که هرگونه خطایی میتواند بر روی طعم اسپرسو تاثیر بدی بگذارد و نتیجه کار را خراب کند. بنابراین اگر بخواهیم کاربری این دستگاه‌ها را با هم مقایسه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که کار با قهوه سازها خیلی راحت است و هر فردی میتواند خیلی راحت با آنها قهوه سرو کند. در صورتی که برای کار با دستگاه اسپرسوساز، نیاز به تمرین و مهارت بیشتری است.

  • تفاوت دستگاه‌ها از نظر میزان آسیاب دانه‌های قهوه

یکی از مواردی که روی کیفیت نوشیدنی اسپرسو تاثیر دارد، میزان درجه آسیاب قهوه و تازگی آن است. بسیاری از باریستاها برای تهیه نوشیدنی از قهوه‌های تازه آسیاب شده استفاده می‌کنند تا بتوانند طعم و عطر قهوه تازه را به خوبی در نوشیدنی حفظ کنند. از طرف دیگر میزان درجه ریزی و یکدستی قهوه نیز مهم است. برای دستگاه‌های اسپرسوساز معمولا از پودرهای قهوه خیلی ریز استفاده می‌شود. همچنین این پودرها باید کاملا یکدست باشند و از نظر اندازه در یک سطح باشند. اما در قهوه سازهای معمولی این موضوع خیلی حائز اهمیت نبوده و در این دستگاه‌ها میتوان از پودرهای قهوه با درجه آسیاب مختلف نیز استفاده کرد. برای مثال در قهوه سازهای قطره‌ای میتوان از پودر قهوه دانه درشت‌تر هم استفاده کرد. برای همین افراد زمان زیادی را صرف خرد و آسیاب کردن قهوه نخواهند کرد.

  • تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز از نظر نسبت قهوه به آب

در حالت کلی میتوان گفت برای تهیه اسپرسو به ازای هر 1.5 اونس آب، 7 گرم پودر قهوه نیاز است. البته این اندازه‌ها بستگی به نوع نوشیدنی هم دارند. اما برای درست کردن قهوه با دستگاه قهوه ساز قطره‌ای، برای هر 6 اونس آب 1 الی 2 قاشق غذاخوری پودر قهوه نیاز است. با این حال شات‌های اسپرسو از نظر طعم قوی‌تر هستند و نوشیدنی‌های تهیه شده با دستگاه‌های قطره‌ای از مزه ساده‌تری برخوردار می‌باشند. از طرف دیگر عبور آب با فشار زیاد از قهوه‌های ریز در دستگاه اسپرسو، سبب ایجاد یک نوشیدنی کرمی می‌شود. در صورتی که در قهوه سازهای قطره‌ای به این صورت نیست.

  • تفاوت دستگاه‌ها از نظر مدت زمان دم شدن قهوه

 

همچنین بخوانید
نحوه هواگیری دستگاه اسپرسوساز به چه صورت است؟

تفاوت دستگاه‌ها از نظر مدت زمان دم شدن قهوه

 

دستگاه‌های اسپرسوساز برای تهیه نوشیدنی خیلی سریع عمل می‌کنند و در کمتر از یک دقیقه نوشیدنی را آماده سرو می‌کنند. دلیل آن هم به خاطر عوامل مختلفی است که یکی از آنها ریز بودن پودر قهوه است. چرا که هر چقدر پودرهای قهوه ریزتر باشند، زمان دم آوری کمتری را می‌طلبند. اما در دستگاه‌های قهوه ساز اینگونه نیست. تصور کنید در یک دستگاه قهوه ساز قطره‌ای، گذر آب به صورت قطره قطره چقدر زمانبر است. بر همین اساس میتوان گفت تقریبا در حدود 5 الی 10 دقیقه زمان لازم است تا با این دستگاه‌ها بتوان یک نوشیدنی قهوه درست کرد. این در حالی است که عصاره گیری دستگاه اسپرسوساز اتوماتیک، حدود 30 ثانیه می‌باشد. بنابراین این موضوع هم از تفاوت‌های مهم میان این دستگاه‌ها است.

  • تفاوت اسپرسوساز و قهوه ساز از نظر قیمت خرید

همانطور که انتظار می‌رود دستگاه‌های اسپرسوساز به دلیل حرفه‌ای و پیشرفته بودن، قیمت خرید بالایی دارند. البته این موضوع بستگی به نوع دستگاه و برند سازنده آن هم دارد. با این حال قیمت قهوه سازها مشتری‌ پسندتر است و افراد میتوانند با بودجه‌های پایین نیز به خرید یک قهوه ساز بپردازند. در واقع با بودجه زیر یک میلیون تومان میتوان بسیاری از دستگاه‌های قهوه ساز را خریداری کرد.

جمع بندی

در این مطلب با 6 تفاوت اصلی میان دستگاه اسپرسوساز و قهوه ساز آشنا شدیم. همانطور که اشاره کردیم این دستگاه‌ها از نظر مواردی چون نحوه کارکرد، نوع نوشیدنی سرو شده، فشار آب، اندازه دانه‌های قهوه و قیمت خرید با هم تفاوت دارند. بر همین اساس افرادی که قصد دارند به خرید این دستگاه‌ها بپردازند، میتوانند موارد اشاره شده را در نظر بگیرند و با توجه به آنها دستگاه مناسب خود را خریداری نمایند. با این حال اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه داشته باشید و یا بخواهید به خرید اسپرسوساز یا قهوه ساز بپردازید، میتوانید با فروشگاه رپیتون تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *